IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Големите крачки на Гърция към едно мрачно енергийно бъдеще

Южната ни съседка продължава да настоява за поддръжката и развитието на лигнитната промишленост във време, в което въглищата постепенно капитулират

17:43 | 19.11.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Лигнитните въглища са задвижващата сила на гръцката икономика в продължение на шест десетилетия и правителството възнамерява да продължи тази тенденция въпреки червената лампа, която светна над Европейския съюз (ЕС) по отношение на замърсяването на въздуха и глобалните климатични промени, пише анализаторът Никос Мандзарис за Euractiv.

От най-използвания енергиен ресурс въглищата се превърнаха в неконкурентоспособни на фона на новите технологии, които се разработват и вече се налагат на енергийния пазар.

Промените в глобалната политика в областта на климата и особено в европейското законодателство, както и развитието на технологиите за използване на възобновяеми енергийни източници и съхранението на енергия превръщат лигнитната индустрия в слабо атрактивен фактор за енергетиката.

И все пак Public Power Corporation (PPC) - най-голямата компания за електроенергия в страната, и гръцкото правителство настояват Гърция да продължи да използва най-замърсяващите изкопаеми горива.

Дори новият енергиен план на страната до 2030 г. стана жертва на същата тази идея. От Атина предлагат да запазят мащаба на употреба на този тип въглища дори и след края на следващото десетилетие, с което ще задържат развитието на възобновяема енергия.

Изборът на гръцкото правителство се очаква да излезе изключително скъп. Според консервативните предложения за развитието на цените на въглеродните квоти, направени в енергийния план на страната, предложеният 17-процентен дял на лигнитните въглища ще доведе до разходи в размер на 360 млн. евро за всяка една от следващите 12 години, като общата сума може да достигне 5 млрд. евро.

А кой ще плати за това?

Правителство планира да остави тази „тежка сметка“ на гръцките граждани.

Идеята на Атина е да добави цената на въглеродните квоти към сметките на потребителите на електроенергия, за да редуцира част от загубите на лигнитната индустрия и да стимулира интереса на потенциалните инвеститори, смята Мандзарис.

Тези мерки напълно противоречат на европейското законодателство, което цели да редуцира емисиите парникови газове като принуждава електрическите централи да плащат за всеки тон отделен въглероден диоксид при производството на електроенергия, вместо да натоварва с това крайните потребители. 

Още повече, че следвайки примера на Полша, Гърция се превърна в една от страните членки на ЕС, които търсят начини да задържат активна своята въглищна индустрия чрез механизми за разпределяне на капацитета.

Досега тези механизми са стрували на гражданите на ЕС почти 58 млрд. евро, като 66% от тази сума е била предназначена за помощ на въглищните централи.

Компаниите и институциите, които настояват за запазване на въглищата, например ненужни и икономически нежизнеспособни централи като Ostroleka C и Ptolemadia V, трябва да платят за своя избор.

За да направи лигнитните въглища по-привлекателни за инвеститорите, гръцкото правителство планира да удари индустрията за възобновяемата енергия. От Атина възнамеряват да премахнат таксите за производство и доставка на електроенергия от лигнитни въглища, които досега са били използвани, за да се плаща на производителите на енергия да ползват възобновяеми източници.

Правителството активно настоява за изграждането на допълнителни електроцентрали, използващи лигнитни въглища, като същевременно се опитва да убеди Европейската комисия (ЕК) да промени закона, за да удължи работното време на най-замърсяващите централи.

Фанатичният път на Гърция към икономическа и екологична катастрофа е не само грешка на PPC и на гръцкото правителство. Това е нежелан ефект от монументално погрешното решение на ЕС да наложи продажбата на 40% от лигнитните активи на PPC.

Гръцките граждани не трябва да плащат за грешките на ЕС и Атина, които се противопоставят на логиката и се опитват да поддържат една неустойчива индустрия, която уврежда човешкото здраве, нарушава екологичното равновесие и вреди на икономиката, смята Мандзарис.

Вместо това европейските институции трябва да помогнат Гърция да разработи дългосрочен ефективен енергиен план, който ще премахне постепенно лигнитните въглища от енергетиката и ще насочи страната към използване на други активи като вятъра и слънцето.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:27 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 3
fon
преди 5 години
70% не са 80%. И къде викаш в ЕС се строи нов АЕЦ?Щото не виждам какво общо имат реактори по на 40 години с един нов в Белене. Знаеш ли кога е пуснат последния реактор във Франция? А в САЩ?Такива връзки възникват само в изкуфели пенсионерски глави. Сега сме 2018-та, а не 1978-***, ако те е хванала склерозата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 19 rate down comment 2
pinoccio
преди 5 години
Франция така ги затваря, че 80% от електроенергията е от АЕЦ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 4
majnata
преди 5 години
Ъхъ , от 58 се галасят да затворят 7 до 2025 ...пълна капитулация викаш ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 11
fon
преди 5 години
Страхотно. Някакъв без зъби и без мозък обяснява на германските инженери колко са глупави и ще стоят на тъмно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 15
fon
преди 5 години
А бе илитерат защо не прочетеш малко за АЕЦ във Франция? Там ако рекламираш АЕЦ ще те набият, а Франция се чуди как да затваря старите си АЕЦ-ове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 2
ABBA
преди 5 години
Големите крачки на Русия към едно светло енергийно бъдеще Как тебе российский ядерный двигатель, Илон Маск? (Руслан Осташко)https://***.youtube.com/watch?v=ymc6jY2ZOEo
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 14
khao
преди 5 години
ти си деградирал, ае метай се у морето по бърже :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 3
ПИЧ
преди 5 години
Те (лигнитните въглища) капитулират, ама има едни 30-40-50 години, които още ще дават ел.енергия, за тези които нямат други алтернативи. По добре ли е да останат без ток. България също имаме голям район на лигнитни въглища - Маришкия басейн.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 12
doba
преди 5 години
'От най-използвания енергиен ресурс въглищата се превърнаха в неконкурентоспособни на фона на новите технологии, които се разработват и вече се налагат на енергийния пазар.'АКО някой вярва в това, да тегли заем от банката и да строи с 'новите технологии'. След това ще стане богат!Тъй като гърците изглежда са стъпили на земята(въпреки че там слънчевото време е много по-дълго отколкото в БГ), залагат на въглищата. Между впрочем в България над 50% от произведения ток е от въглища. Който не вярва: http://***.eso.bg/?did=32#Работа на ЕЕСВижда се:ВяЕЦ237 3.22%ФЕЦ0 0.00%Това е положението, зелени ентусиасти...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 8
majnata
преди 5 години
Пълна за шарани кат тебе ... я виж Франция !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още