Турското министерство на финансите обяви днес нов пакет с мерки за подкрепа на икономиката на страната, съобщава БТА.
Банките в страната ще продължат да отпускат кредити, а за запазването на парите на компаниите се предвижда гъвкавост при сроковете за погасяване на кредитите.
Банките няма да искат от компаниите, изтеглили заеми, да погасяват частите от задълженията по кредитите, възникнали заради промените на курсовете на валутите.
Освен това клиентите на турските банки ще бъдат уведомявани за задължения по кредити и за наличие на чекове без покритие, което няма да ограничи достъпа до кредити.
През последните седмици турската лира бележи значително поевтиняване, като пика беше достигнат в понеделник, когато валутата се обезцени до рекордно равнище спрямо долара. Върху тенденцията влияние оказва и напрежението между Анкара и Вашингтон, чиято конфронтация беше подновена във връзка със съдбата на американския пастор Андрю Брънсън, обвинен в тероризъм.
Напрежението до двете страни доведе до реципрочно налагане на по-високи мита и допълнителни санкции от страна на САЩ.
По-рано днес турският министър на търговията Рухсар Пекджан заяви, че страната ѝ възнамерява и по-нататък да отговаря реципрочно на действията на Вашингтон.
Вече отговорихме на САЩ по правилата на Световната търговска организация (СТО), смятаме да продължаваме и по-нататък да даваме реципрочни отговори, каза министърът, цитирана от БТА.
Тя съобщи вчера, че Турция смята да обжалва в пред СТО решението на САЩ да увеличи митата върху вноса на турска стомана и алуминий.
Миналата седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че увеличава митата за вноса на металите от Турция. В отговор на това президентът на Турция Реджеп Ердоган обяви бойкот на американските електронни продукти и увеличи митата за редица стоки от САЩ.
Междувременно турската лира отбелязва ново понижение в петък. Валутата загуби близо 6% от стойността си спрямо долара, след като американският финансов министър Стивън Мнучин, предупреди, че САЩ са готови да наложат още икономически санкции на Турция, ако задържаният американски пастор не бъде освободен.
Малко след 14:30 ч. Българско време един долар се разменя за 6,3299 лири.
преди 6 години хаха сигнални пътища. Муахаха.Човека ви отряза прокажените ръчички от държавата, той сигнални пътища търси.Кнвеститорите да ходят да си инвестират в банкрутиралото казино. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Аз не знам какво се вълнувате толкова за Турция, нея я очакват основно земетресения и наводнения, както и целият свят, тъпата ви илюзорна капиталистическа кретено-масонска реалност базирана на егоистичният триизмерен ум предстои да бъде заличена от тази реалност следващите 50 години, само след 10 жалката ограничена в съзнанието *** цивилизация няма да може въобще да функционира нормално заради планетарните изменения, изтокът и западът са двете страни на една и съща кирлива кретено-масонска монета с кретено-масонските символчета по нея, която обективната реалност на Космоса предстои да извади от обръщение, жалки, мизерни, алчни, егоистични, лицемерни, *ебилни отпадъци на светлината до 4 измерения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години до 25 % от капитала ограничение за валутен суап плюс новите "мерки" .......направо да хлопват кепенците. падишаха се мъчи "с чужда пита,помен да прави" ;( отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години То вече се вижда, че тази мярка не се харесва на пазарите. А и няма как да е иначе. С този "пакет от мерки" директно чупят нормалните сигнални пътища за реалното си финансово състояние. Няма инвеститор, който да хареса това. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години "Банките няма да искат от компаниите, изтеглили заеми, да погасяват частите от задълженията по кредитите, възникнали заради промените на курсовете на валутите."това правилно ли е предадено в статията?Защото декапитализацията ще е доста бърза отговор Сигнализирай за неуместен коментар