IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Русия на Путин, или липсата на надежда за либерална реформа

Една икономическа реформа ще изисква прозрачност и върховенство на закона, което от своя страна ще застраши съществуващия елит

11:15 | 19.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Никак не бе случайно, че Русия проведе изборите си за президент в неделя на 18 март – четвъртата годишнина от анексирането на украинския полуостров Крим. Изборите се превърнаха в театрално утвърждаване на вътрешната сила на президентството на Владимир Путин по същия начин, по който анексирането на Крим потвърди силата му на международната сцена, коментира колумнистът на Financial Times Тони Барбър.

В надпревара, лишена от реална конкуренция, маржът на победа на Путин – той спечели с около 73,9% от вота според екзитполовете – е почти без значение. Избирателната активност е по-добър показател за обществено одобрение, неодобрение или апатия, но официалните данни трябва да бъдат разглеждани с повишено внимание.

Фундаменталният въпрос е свързан с перспективите за промяна в Русия на Путин – у дома и в поведението му в чужбина. Сега той ще бъде в Кремъл до 2024 г. Управлявайки Русия 18 години, той вече е бил начело толкова дълго, колкото Леонид Брежнев – съветския лидер от 1964 до 1982 г.

Към края на управлението на Брежнев неподправена атмосфера на политически застой и икономически разпад завладя земите на Русия. По-младо поколение от недоволни вътрешни лица на режима, олицетворявани от Михаил Горбачов, нетърпеливо чакаха да наложат реформи. И след като дойдоха на власт през 1985 г., получиха този шанс.

Днес там цари подобно усещане сред някои икономисти и части от обществото, че Русия би спечелила от реформи. Промените са желателни, за да се подобри представянето на икономиката, да се постигне по-голяма социална справедливост и да се премахне несигурността около това как политическата система ще функционира след президента Путин. Но поради няколко причини чувството за неотложност е по-ограничено, отколкото през 1982 г., коментира Барбър.

Всеобхватна икономическа реформа ще изисква прозрачност, безпристрастна държавност и върховенство на закона, което от своя страна ще застраши съществуващия политически и бизнес елит и държавните представители на по-ниски нива. Широка политическа реформа ще оспори основната теза на президентството на Путин – че една силна държава, която ограничава политическия плурализъм, е задължителното условие Русия да има водещо място в глобалните дела.

Началото на 80-те години бе период на силно напрежение в отношенията между Москва и западните страни. Горбачов искаше да размрази международния климат, както и да приложи програма на радикална вътрешна реформа. Няма много доказателства, че Путин споделя този импулс.

Обяснението за това се крие в близките отношения между руската вътрешна и външна политика, както и в опита от 80-те и 90-те. За Путин и приближените му урокът от ератата на Горбачов от периода 1985-91 г. е, че либералната вътрешна реформа и нейните последици – съвместна външна политика – предизвикват социални сътресения у дома и подкопават международната позиция на Русия.

Това убеждение е не само неразделна част от начина на управление на Путин, но и широко споделяно от обществото в Русия като цяло. В проучване от декември 2015 г. „Център Левада“ - най-уважаваната социологическа агенция на Русия – отчете, че само 11% от анкетираните имат положително мнение за Горбачов и Борис Елцин – първия президент на Русия след разпадането на Съветския съюз.

От политическа и икономическа гледна точка годините на Горбачов и Елцин бяха най-свободните в Русия от началото на 20-те. Но това не променя особено мнението на днешните руснаци – включително на мнозина от по-младите, които нямат спомени за онези времена. Каквито и промени да настъпят в Русия в краткосрочен план, малко вероятно е те да напомнят либерализацията от края на 80-те и началото на 90-те, завършва авторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:44 | 09.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 1
comet
преди 6 години
Само няколко часа след прекратяване на гласуването за президент на САЩ, по CNN обявиха за излязла книга за Кенеди, ... питай тях как им се бе събрало в претоварената програма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 4 rate down comment 2
red6
преди 6 години
Как ти се събра в устата да сравниш Кенеди с Тръмп...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 0
dakl
преди 6 години
Далеч по добре е с контрапункт , отколкото всички по казармено под строй!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 1
scott
преди 6 години
когат престанат да ни банват и трият през 3 дни. Видях, че си писал и са те изтрили.Навремето, почнах с нетноизчанчен стил, кат реакциа на администраторите - дс ченгенца. Дет си беха въобразили да преподават литературен български през нетъ и да банват за секо сгрешено ъ!СЪГЪ, ДНЕС, ИМАМ ОЩЕ ЕДНА ПРИЧИНА ДА СИ ДЖАСКАМ ПРЕЗ ПРАВОПИСА. Некви дилърчета, ми рекламират бинарни опции, биткой спотове и акции на тесла на ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПРАВИЛЕН БЪЛГАРСКИ ЕЗИК.На запитването ми, защо ми пускат мейли само при курс надолу и срив: немат отговор. Мушениците ти се прават на джентълмени през нета и чакат да ти обират парите с изключителноправилен български литературан език. Виж, на английски разбирам......там е ясно. ИМИТАТОРИТЕ-БЪЛГАРЧЕТА ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 2
khao
преди 6 години
хем си личи, хем си е признал после ... :):) кога ще почнем да четем и да се ограмотяваме, а ? :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 4
scott
преди 6 години
въобще не си личи.Най-вероятно некой със регистрациа във "днес.вг" е писал коментарес тука. Аз и там: писах, брисах, пооооооооооооооо така, разкрепостено.И кат ме баннаха - беше за сичките им сайтове. Пишем тва, щото се очаква в инвесторъ да се поевеват повече такива "анонимни" коментари. И ако човека си пише основно другаде: нема да си проличи и нема да се разбере кой е. ПАРТИ,ПАРТИ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 3
ABBA
преди 6 години
Оооо, неразумни юроде, поради что реформата трябва да е либерална?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 22
Спящият бик
преди 6 години
"Никак не бе случайно, че Русия проведе изборите си за президент в неделя на 18 март четвъртата годишнина от анексирането на украинския полуостров Крим" - това е любим прийом на КГБ. Георги Марков го убиха точно на рождения ден на Тодор Живков. Подписват се гад.овете - както сега със Скрипал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
majnata
преди 6 години
Ше целуваш ръка / или квот кажат / кръстниците ... : )))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 22 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 6 години
Хаха... Бъгясахте ли се, или това е нова политика на Инвестора - да сменяте с "Анонимен" авторите на неполиткоректните коментари? И Сандокан да ме кръстите, повечето тука нема да сбъркат дъртото мави гьоз... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още