Руският президент Владимир Путин печели категорично и очаквано изборите, показват първите данни след края на гласуването в Руската федерация.
Първите резултати от екзитпол на Общоруския център за изучаване на общественото мнение сочат, че Владимир Путин получава 73,9% от гласовете, кандидатът на Комунистическата партия Павел Грудинин получава 11,2%, а лидерът на Либерално-демократическата партия Владимир Жириновски взима 6,7%. Следват Ксения Собчак от Гражданска платформа с 2,5%, Григорий Явлински от партия Яблоко с 1,6%, Борис Титов от "Партия на растежа" получава 1,1%, Сергей Бабурин от Руския общонароден съюз получава 1%, а Максим Сурайкин от партията "Комунистите на Русия" е с 0,8%.
По данни на ЦИК от 18 ч. московско време (17 ч. българско време) избирателната активност е била 59,97%, съобщава БТА.
Това е два часа преди затварянето на избирателните секции в Западна Русия. След това още един час, до 21 ч. московско време (20 ч. българско време) гласуваха в руския анклав на Балтийско море Калининградска област.
След днешната си победа Путин има шанс да остане на поста до 2024 г., когато ще е на 71 г., отбелязва Ройтерс. Агенцията допълва, че само Йосиф Сталин е управлявал по-дълго.
Към 15 ч. московско време избирателната активност бе с близо 5% по-висока отколкото на същия етап по време на предишните президентски избори в Русия - през 2012 г., съобщава още БТА.
Не са установени нарушения, които може да повлияят на резултатите от изборите, обяви руското министерство на вътрешните работи, цитирано от ТАСС.
Най-уважаваната, независима изборна мониторингова група в Русия, "Голос" ("Глас"), е регистрирала 2 500 нарушения, предаде ДПА. Най-много, около 500, са били те в столицата Москва. ЦИК съобщи, че е получила над 670 жалби, посочва агенцията.
Путин обеща да използва новия си мандат, за да укрепи защитата на Русия срещу Запада и да повиши стандарта на живот.
Преизбирането на руския президент не е будило съмнение, отбелязва Ройтерс. Путин доминира на политическата сцена в Русия вече 18 години, рейтингът му е около 80 процента, той има подкрепата на управляващата партия и на държавната телевизия, и никой от останалите седем кандидати не бе реална заплаха, след като опозиционният лидер Алексей Навални не бе допуснат до участие в изборите.
Отношенията между Русия и Запада обаче се влошиха при Путин до най-ниската си точка от времето на Студената война, посочва Ройтерс. Агенцията изброява конфликтите в Сирия и Украйна, обвиненията срещу Русия в кибератаки и изборни намеси, включително в президентски избори в САЩ, а сега - и че е отровила бившия руски разузнавач Сергей Скрипал.
Остава неясно колко дълго Путин иска да остане на власт, отбелязва Ройтерс. Конституцията не му позволява повече от два поредни мандата. При предишния такъв случай, през 2008 г., той отстъпи поста за четири години на Дмитрий Медведев - период, през който самият Путин бе премиер. Тогава президентските мандати бяха удължени от четири на шест години.
Въпреки че Путин има шест години, за да определи потенциалния си наследник, несигурността по въпроса е потенциален източник на нестабилност в един капризен управляващ елит, който само той е способен да държи под контрол, посочва Ройтерс. Според вътрешни хора в Кремъл президентът не е избрал ясно кой ще го замени.
"Колкото по-дълго (Путин) остане на власт, толкова по-трудно ще бъде да се оттегли", коментира Алексей Колесников от Московски център "Карнеги". "Как може той да напусне една толкова сложна система, която по същество е негов личен проект?", попита Колесников, цитиран от Ройтерс.
*Обновена към 22.03 часа.
преди 6 години Да е жив и здрав ! Честито на Русия ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар