Печелившите от ниски цени на петрола може и да не са много, но Русия е убедена, че може да оцелее. Не е толкова убедена обаче, че това ще се случи с хедж фондовете.
„Всъщност сме готови да сме вечно живи при цена на петрола от 40 долара или под нея“, каза руският икономически министър Максим Орешкин в интервю за Bloomberg Television по време на Международния икономически форум в Санкт Петербург в четвъртък. „Цялата макроикономическа политика сега се основава на предположение за цена на петрола от 40 долара“.
Докато бъдещите икономически планове на Русия все повече се въртят около цена на петрола на това ниво, Орешкин казва, че е смаян от по-бичите настроения на хедж фондовете. Залозите за нарастващи цени на американския суров петрол WTI отчитат най-големия си скок през тази година, след като Саудитска Арабия и Русия привлякоха подкрепа за сделката, постигната във Виена миналия месец, сочат данни на Комисията на САЩ за търговия с фючърси върху суровини.
До една-две години цената на петрола може да е много по-ниска, а тези фондове, които залагат на поскъпване през следващите 1-2 години, поемат огромни рискове, казва Орешкин.
Дългата нетна позиция на хедж фондовете върху WTI – т.е. разликата между залозите за повишаване и намаляване на цената – се е повишила с 20% през седмицата до края на 23 юни, сочи CFTC. Броят им се срина с 50% през предишните четири седмици. Нетните дълги позиции върху Брена са се увеличили със 17%, сочат данни от ICE Futures Europe.
Орешкин казва, че цена на руския сорт петрол Urals от 40 долара е „ключовото предположение“, което сега лежи в основата на икономическата политика в Русия – от паричната позиция до публичните финанси. Това е цената, използвана за изчисление на бюджета на страната през 2017-2019 г. и за осъществяване на покупките на чужда валута като част от фискалния механизъм, наложен тази година.
Цената на Urals е била средно 51 долара за барел през първите пет месеца на годината. Русия се нуждае тя да достигне 60 долара за барел, за да постигне балансиран бюджет през 2017 г., твърди финансовият министър Антон Силуанов.
„Виждаме значителни рискове за цените на петрола в средносрочен до дългосрочен план“, казва Орешкин. „Ще направим всичко възможно, за да свалим нивата на резервите и да затегнем пазара на късия край на кривата“.
Още от интервюто с Максим Орешкин вижте във видеото
преди 7 години http://bg.theglobaleconomy.com/Russia/household_consumption_dollars/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Аз пък искам да попитам психодесните откачал,ки населяващи този сайт, днес защо празнуват Ботев и 2-ри Юни като Ботев е бил Комунист? Защо не отменят този комунистически празник? Хайде бе психодесни, отменяйте го.. Нали е комунистически празник... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Но не са световни сили. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Стовене , късай билетчета за паркинга и не се занимавай с работи , дето не разбираш... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Хюсеинов не ти ли писна от собствените ти простотии ве батко ?!? я пусни един линк ама поне един и ми покажи къде е намаляло тва потребление дееебба маааму и потребление, като то не е спряло да се увеличава ..... Венецуела е друг казус вече сме коментирали поне 100 пъти, а Русия не е само петролна държава кретений за тва и не гърми,че даже и резерви си има от поне 300 млрд. плюс, а вие ги фалирате от 2014та с оня отдолу .... :))http://***.cbr.ru/eng/hd_base/default.aspx?Prtid=mrrf_m30/04/2017 400,998 332,345 322,667 6,619 3,059 68,653аз не виждам кво им е "бедното" или ти в твойта *** имаш повече резерви ама от консерви ?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Господин Орешкин, много страни живеят без да има изобщо петрол. отговор Сигнализирай за неуместен коментар