IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мисията на руската централна банка да защити валутните си резерви

В същото време Владимир Путин се възползва активно от инвестиционния фонд на страната

13:03 | 29.06.16 г. 32
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Русия все някъде тегли черта в борбата си срещу инфлацията, а тази черта явно са резервите и свободното плаване на рублата, коментира Bloomberg.

Властите търсят начин да продължат да се възползват от държавния фонд на страната, за да покрият бюджетния дефицит, въпреки че така наводняват икономиката с излишни пари, казват четирима източници, запознати с обсъжданията. Засега централната банка иска да продължи с печатането на рубли, когато правителството тегли чужда валута, вместо да я обменя чрез продажба на отворения пазар, казват източниците, поискали анонимност заради конфиденциалност на намеренията.

Подобни продажби могат да предотвратят натрупването на ликвидност, което заплашва да стимулира инфлацията, казват двама от източниците. Рискът обаче е, че така може да се захрани волатилността на рублата, а в същото време под заплаха да се окажат валутните резерви, които са стратегически буфер, след като санкциите на Запада и сривът на петрола предизвикаха най-дългата рецесия в Русия от две десетилетия. Печатайки пари за финансовото министерство и кредитирайки чужда валута за собствена сметка, централната банка запази международните си резерви, включващи спестяванията на правителството, почти непокътнати, докато средствата в държавния инвестиционен фонд са намалели почти наполовина от 2015 г.

Изборът подчертава различните приоритети пред централната банка, докато дефицитното финансиране за преодоляване на втората година на рецесия доведе до ликвиден излишък на финансовата индустрия за пръв път от 2011 г. Ползите от навлизането на централната банка на пазара ще избледнеят значително спрямо риска от използване от международните резерви или предизвикване на волатилност на рублата, казват още източниците.

Централната банка, която не е продавала чужда валута, откакто премина към плаващ курс в края на 2014 г., обеща да избягва намеси, освен ако колебанията на рублата не заплашват финансовата стабилност. Президентът Владимир Путин неведнъж е предупреждавал, че Русия няма „безразсъдно да изгори“ резервите си, а през 2015 г. централните банкери обявиха целта си да увеличават резервите до 500 млрд. долара в дългосрочен план. Те вложиха около една пета от средствата си, за да подкрепят рублата по време на поевтиняването ѝ преди година и половина.

Подходът към защита на валутните резерви, докато правителството тегли от спестяванията си, опази резервите от сътресенията, които удариха икономиката на най-големия енергиен износител в света. Макар че международните резервни активи без злато са се понижили с над 10% през последната година в Китай и Саудитска Арабия, Русия е увеличила резервите си с 8%, сочат данни, събрани от Bloomberg.

„Има мантра: резервите не трябва да се харчат“, казва бившият заместник-гуверньор на централната банка Олег Вюгин, който сега е председател на MDM Bank в Москва. Купуването на рубли на пазара ще заздрави валутата, а „властите разчитат на слаба рубла, очаквайки, че това ще се окаже защита срещу външна конкуренция и ще помогне за възстановяването на икономическия растеж“.

Руската валута поскъпна с почти 15% спрямо долара тази година след загуба от 20% през 2015 г., втората най-голяма загуба на развиващите се пазари след бразилския реал.

Резервният фонд, който в доларово изражение достигна 142,6 млрд. долара през 2008 г., отчита спад до 38,6 млрд. долара към края на май. Финансовото министерство, което насочи от него 2,6 трлн. рубли (40,6 млрд. долара) към икономиката през 2015 г., е инжектирало още 780 млрд. рубли тази година, или около една трета от плана си за 2016 г.

Предвид очаквания ликвиден излишък през 2017 г. централната банка планира да предложи краткосрочни бонове през следващите 2-3 месеца, след като вече приложи други мерки, включително продажбата на над 50% от държавните облигации на стойност 207 млрд. рубли, които държеше в началото на годината. За да се справи с излишните пари в брой, тя повиши и изискванията за задължителните резерви на банките към задълженията в местна валута за пръв път, откакто гуверньорът Елвира Набиулина пое поста през 2013 г.

Централната банка има всички необходими инструменти да се справи с промяна на ликвидния излишък, заяви пресслужбата в отговор на искане за коментар, без да отговоря защо паричният орган не използва продажби на отворения пазар.

Предвид важността от защита на резервите централната банка на Русия няма друг избор освен да развие механизми, за да изчисти ликвидността, казва Вюгин, който е и член на Икономическия съвет на Путин.

„Това е лош път напред“, каза той. „Резервният фонд бе натрупан, за да може да се възползваме от него при трудни години. Накрая обаче от него не се харчи, а бюджетният дефицит просто се финансира чрез печатане на пари“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:44 | 10.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

20
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 8 години
Абсолютно съм съгласен че именно те завъртяха политиката на САЩ и затвориха устите на хора от рода на Бжежински , което добре за всички разбира се - никой не печели от безсмислено репчене . А пък може и американосите са вденали че е по добре Путин да е с ЕС от колкото да е с чайниците . Определено е интересно де :) Но най силния съюз се очертава САЩ&Русия . как беше - хехех :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 8 години
п.п. между другото постулат на кейнс е че по време на криза бюджета трябва да харчи за инфраструктура и въоръжение произведено от местни фирми така че Путин плътно се придържа към кенсианската доктрина
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 1 rate down comment 1
data
преди 8 години
Е как бре , харчат фондовете - и Дянков правеше същото - демек политиката е същата :):) п.п. Сега сериозно - да харчат фондовете , само че руснаците имат повече и харчат повече и по смело и както виждаш и идея си нямат да свиват дифицита си , а Дянков точно обратното - вярваше в мантрата на МВФ и в частност на изследването на Кенет и Рогоф че видиш ли като балансираш бюджета и бизнеса ще се самоизмъкне . Дянкоф прекалено бързо сви дифицита и вкара Бг в повторна рецесия през 2012 , сега горския пък всички го плюят че прекалено бавно свива дефицита макар че идеята му не е лоша - да следи растежа а не дефицита като естествено го държи в граници
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 3
data
преди 8 години
Знаеш ли кое е смешното в тая политика на Русия ? Същата политика проведе Дянков като изхарчи резервите на здравната каса - изхарчи едни събрани пари в социални фондове , а същото прави и Русия . Това което ме притеснява е че тука всички (включително и ти) се изредихте да храчите по Дянков , а сега не спирате да хвалите за същото финансистите на руснаците . п.п.Хубаво е да имаш резерви за кофти времена , лошото е че резервите рано или късно свършват ако не се усетиш овреме от къде духа вятъра
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 5
georgi_shum
преди 8 години
Както и предполагах, нищо смислено само мантри мантри, мантри! Статията е за Руската централна банка, нейната политика, както и бюджетната такава ! Това коментирам! Ако има нещо да кажеш по темата говори. Ако не, разговорите за войни между щатите и русия, за разни други щуротии си ги запази за пенсионерския клуб, който явно преждевременно си почнал да посещаваш.И въобще къде видя да съм писал, че русия ще върне Крим;)? А пък Киев ще вземат като ти цъфнат налъмите, дадът плод и свариш ракия от него :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 3 rate down comment 4
georgi_shum
преди 8 години
Просто ти отговорих на абсурдия пост :) Коментирах с чисто икономически факти, чисто икономическа статия. Без грам политика;) Ти както винаги, като няма какво да кажеш по темата като аргумент, опростачваш разговора умишлено за да се размаже съществената дискусия;) умишлено ти отговорих в този стил,:) Сега нещо по същество ще кажеш ли? Не нали?:) И аз така си мислех;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 2 rate down comment 4
georgi_shum
преди 8 години
П.С Калининград май никога не е бил полски :) Германски си е бил. Германците биха дали някой и друг лев за него, ако руснаците се навият да продават. ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 9
georgi_shum
преди 8 години
Като за начало да покажат, че могат да развиват икономика не базирана на суровини. Нещо което за 15г не успяват.Второ да се извинят за бандитския начин, по които взеха Крим. Да го платят на Украйна - като загуба на имущество, инвестиции, инфраструктура приходи и т.н;) Едни $100 млрд ще свършат работа:) Пък и са жалки пари Самая Могучая. :) Да спрат подкрепата за бандитските си формирования в Луганск и Донецк, които да минат под пълен украински суверенитет след предходен период от 5-10г, в който двете да са под международен протекторат и с Руско участие, които да гарантира реинтеграцията на областите при спазване правата на рускоезичното население. Да спрат да се местят на Украйна в кой икономикополитически блок да се интегрира, като Запада поема ангажимент да не приема Украйна в НАТО, но НАТО да бъде гарант за сигурността на Украйна:) Ето ти един примерен план :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 3
shpono
преди 8 години
Ми те Аляска отдавна я дадоха на САЩ и сега имат такава опция. Макар, че вие русофилите дрънкате ли дрънкате смешка след смешка. Не раша с територии в 21 ви век едва ли ще се раздели, но ще обедняват обедняват обедняват. Ама те са свикнали да са бедни и прости. Стига им бутилка водка на ден.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 6 rate down comment 3
georgi_shum
преди 8 години
Чакай.Те точно това почват да правят, дефицита към Май е 5.5 %..Далеч над целта от 3. И Силуанов с изтъняващия Резервен Фонд и политиката на ЦБ за пазене на валутните резерви има само една опция да го финансира - с краткосрочни ДЦК на вътрешния пазар. А сам знаеш, колко опасно може да е това за една икономика в рецесия..Това ги доведе до фалита през 1998ма. Не казвам, че Русия ще фалира, но както казах преди няколко месеца трудно тепърва предстои.Отделно излязоха и данните за Май, и въпреки че И Путин и Улюкаев твърдяха, че дъното на кризата е минало още през Май 2015та, БВП за Май 2016 е -1.1% на годишна база. Затова и Сулианов предлага крути мерки за Бюджета за 2017-2019г. - замразяване на годишните разходи на 15.85 трлн годишно за целия период, което в с към 1% под тазгодишните. Въобще, ако не овладят разходите ги чакат много неприятности, щото приходи марак и леко поскъпнали петрол, не събират достъпно..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още