През януари президентът на Украйна Петро Порошенко поздрави страната, че е преживяла първата си зима, без да купува руски газ. Вместо това тя купила европейски газ, който, както гордо изтъкна Порошенко, бил с 30 процента по-скъп.
Това дава обобщена представа за главния проблем, с който се сблъсква украинската икономика. Той не е корупцията, представляваща сериозен въпрос, за който почти нищо не може да се направи в краткосрочен план, а идеологически направляваният избор да се прекъснат всички връзки с Русия - страната, която от историческа гледна точка е основен търговски партньор и главен инвеститор за Украйна, пише в материал за Guardian Николай Петро, изследовател, специалист по въпросите на Русия и Украйна и преподавател по политология в университета на Роуд Айлънд.
За малко повече от година жизненият стандарт в Украйна се понижи наполовина, валутата загуби 350 процента от стойността си, а инфлацията скочи до 43 процента. Въпреки това, дори след като икономиката се срива, правителството продължава икономически курс, който може да се окачестви само като самоубийствен.
С разтрогването на договорите с Русия през 2014 г. отбранителната и авиационната промишленост на Украйна загубиха 80 процента от приходите си. Самолетният производител "Антонов", който някога беше гордостта на Киев, фалира, а производителят на ракетни двигатели "Южмаш" сега работи само един ден в седмицата.
Със скъсването на банковите връзки с Москва Киев се лишава от инвестиции и жизненонеобходима икономическа спасителна помощ - парите, които пращат у дома украинските гастарбайтери. Близо седем милиона украинци работят в Русия. През 2014 г. те са пратили в родината си 9 милиарда долара - три пъти повече от размера на преките чуждестранни инвестиции, които Украйна е получила миналата година.
Безразсъдните държавни заеми влошават проблема. Правителството успя да отпише 20 процента от своя дълг в еврооблигации през октомври, което му позволи да преговаря за следващия транш по заема от МВФ, който се очакваше през декември, но все още не е получен.
Но драконовските условия, наложени за това незначително нещо, често се пренебрегват. Украйна ще изплаща този дълг до 2041 г., а бъдещите поколения ще дават на западните кредитори около половината от икономическия растеж на страната, ако въобще той достигне 4 процента на година.
В основата на безразсъдното икономическо поведение на правителството стои една обща идея - разбираемото желание да бъде дразнен Владимир Путин. Уви, обикновените украински граждани са тези, които плащат цената.
Също така не може да има съмнение, че Порошенко одобрява този подход. В първата си реч за 2016 г. той обяви нови приоритети за украинската икономика. Правителството възнамерява да спре субсидиите за производството и промишлеността и вместо това да насърчи инвестициите в информационните технологии и селското стопанство.
Въобще не е ясно обаче къде той ще продава тази продукция, след като с подписването на споразумение за свободна търговия с ЕС Украйна загуби преференциалния си достъп до своя най-голям пазар - Русия.
преди 8 години Хах, а вий как си го представяхте?Миллион душ посменно воют, раскалились добела,Во как сильно беспокоят украинские дела,Все почти с ума свихнулись, даже кто безумен был,И тогда главврач Маргулис телевизор запретил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години пъпеш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Говорим от какво се нуждае Украйна , *** ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ИджИнерино, да ми цитираш с колко е нараснало жизненото равнище в Московия? Или как има дефлация? И запомни, че империите умират бавно! И много мъчително. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Бойчо , какво става ...вятърът на промяната ли задуха при вас ?! Като и да е , дори и погрешка пусната , статията казва доста истини , за които миналата година можеше да ви се кара някой ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар