След многото приказки около „оста на изток“ тази година започна с лоши новини за Москва и опита ѝ да заздрави отношенията си с Китай. Китайските фондови пазари се сриват, растежът се забавя, а обемът на търговия между двете страни предлага малко пространство за оптимизъм, коментира CNBC.
Дали нещата са толкова лоши колкото изглеждат?
Има дълбоки, стратегически причини, които накараха Русия да се насочи към Азия - един от най-динамичните региони в света. Предвид географското разположение на Русия за Москва е изгодно да участва в растежа на Китай и стратегически важно да поддържа суверенитет над собствения си Далечен Изток.
Появяват се обаче въпросителни по отношение на аргументите зад тази стратегия – и жизнеспособността ѝ. Заради напрегнатите бизнес отношения със Запада руската икономика е вкарана в ъгъла, а някои разглеждат насочването към Азия като акт на отчаяние от страна на бившата световна суперсила, която изчерпва опциите си.
Руската икономика е сериозно засегната от сриващите се цени на петрола и западните санкции и трябва да замести изгубените източници на приходи и финансиране, и то спешно. Пазарите с висок растеж в Азия и особено Китай предлагат очевидна алтернатива с фактори на привличане и отблъскване за Русия.
Има сериозен скептицизъм по отношение на нивото на финансиране и търговия обаче, което може да дойде към Русия предвид факта, че двустранната търговия между Русия и Китай реално е спаднала с една трета през миналата година, цените на енергията са се понижили, а самият Китай преминава пред собствено вътрешно икономическо забавяне.
Няколко големи проекта в момента са спрени или са с намален мащаб. Президентът на руския инвестиционен гигант Sistema наскоро определи възможността азиатските инвестиции да заменят западния капитал в ударените от санкции руски „неефективни компании“ като „голям мит“.
Под въпрос е и надеждността на търсенето на инвестиции от най-големия азиатски пазар. Това се дължи на сривовете и кризите, които белязаха 2015 г. и които много икономисти определят като Великото падение на Китай.
Макар че трусовете от срива на китайските фондови пазари се усещат в цял свят, волатилността, която уплаши инвеститорите, едва ли може да отвлече вниманието на Русия. Насочването на изток е много по-дългосрочен план по обхват и очаквания за страната.
Важно е да си припомним и, че както Китай, така и Русия играят тази игра от дълго време. Когато Западът се вгледа в Русия, много анализатори смятат опитите на страната да се насочи на Изток за провал, или най-малкото разочароващи.
Въпреки това дългосрочните тенденции подкрепят решението на Русия и има много ярки примери за това, например 15-те млрд. долара, които наложеният със санкции руски петролен гигант Роснефт твърди, че е привлякъл от предварителни плащания от China National Petroleum Corporation.
От друга страна Русия добре осъзнава дълго споделяната (а в миналото ѝ оспорвана) обща граница с Китай и нарастващото влияние на Пекин върху руския Далечен Изток. Това се случва във време, когато влиянието на Кремъл там се тества от свиващите се национални бюджети, застаряващата инфраструктура и самите разстояния, часови зони и лошото време. Някои скептици може да кажат, че Русия държи враговете си по-близко.
Важно е да помним и, че на Запад политиците се оформят и водят от независимите масови медии, проучванията на общественото мнение и прищявките на избирателите, а големите му корпорации и банките се оценяват на база годишни печалби, отговаряйки пред акционерите и институционалните инвеститори.
Когато погледнем на изток отвъд стените на Кремъл обаче, там важат различни правила и срокове.
преди 8 години Михаелис...продавачите и сервитьорите в САЩ са създали: макинтош, после ай фон, андроид, уиндоус, дженерал мотърс, кока кола, самолет,, ...и т.н....та викам дай боже всекиму такива сервитьори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Само едно ще попитам ти търгуваш ли на борсата ?!? Защото преди беше Risk ON - акции, евро нагоре, долар бондове надолу. Risk OFF бондове, долар нагоре акции надолу. Сега в този момент е точно обратното, а защо ли е обратното борсата пада и долара с нея ...... ?!?! Нали е резерв ама май не е вече резерв ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години мисля, че ти обясних ей там в долния коментар, в Рубли се търгува с Китай, Виетнам, Венецуела, всички бивши съветски републики, Иран, Турция (макар че имат проблеми сега) Индонезия. Това са сключени договори за билатерална търговия БЕЗ ДОЛАРИ. А Япония също е проявила интерес за билатерална търговия Йена - Рубла ..... Ааайде сега отиди купи си баничка и си пусни някое шоу там по БТВто апни пийни кафенце разходи се из махалата и ги зарежи тея няма да *** не се притеснявай :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Както писах и коментар в статията на LKDN като изпуснат въздух Сашови защото последните им работни места са заети 70% от сервитьори и продавачи, а те няма да върнат 18 трилиона (вече са 19) .....http://***.zerohedge.com/news/2016-02-05/70-***-added-january-were-minimum-wage-waiters-and-retail-workersа ние тука трябва да плащаме за масрафа на Сашш с бежанците, ше видиме кой ше е на помощи и кой ше легне на кой или по-точно на "какво" ще седне ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Михаелис...с рубли пък още по-малко се търгува...виж курса й! А основният ресурс за раша струва около 34$ за барел. Резервита на раша те самите си ги изчисляват в доларес или злато, което също се продава за доларес... И в русия всички искат долари...явно не са те чули, че доларът вече не е меродавен. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Soze само едно щи кажа, погледни виртуалната икономика Сашш какво се случи с една акция която падна само с 50%. На хуманитарни помощи бяха щото се плащаше само в долари до ТОЗИ МОМЕНТ!!! :)) Сега вече не е такъв случая и ше има да взимат и Сашш и ЕС тъй като този който има ресурса той е на дневен ред, не този който има виртуални богатства .... но вие не може да го схванете това нещо тъй или иначе ........... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Михаелис...за пореден път. Досега руснаците са били поне 3 пъти на хуманитарни помощи от САЩ...скоро се задава още един подобен вариант. За съжаление този път на ЕС ще легнат рашките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години лошо им става на фашагите от тоя съюз и тея руснаци пак ше *** офф за кой ли път .... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар