IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Банката на Путин се нуждае от спасяване

Помощта за държавната Внешекономбанк, оценявана на 18 млрд. долара, може да се окаже най-скъпата за Кремъл

12:30 | 29.12.15 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Внешекономбанк. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Внешекономбанк. Снимка: Ройтерс

В продължение на години руският президент Владимир Путин използваше Внешекономбанк (ВЕБ), за да плаща за „специални проекти“ – от Олимпийските игри в Сочи през прикрити придобивания в Украйна до спасяване на олигарси. Сега държавната банка се нуждае от собствено спасение, като то може да бъде най-скъпото за Кремъл от което и да е друго, пише Bloomberg.

ВЕБ трябваше да бъде финансовият суперкомпресор на държавническия капитализъм на руския президент, използвайки гърба на правителството за набиране на милиарди при ниски лихви на западните пазари и наливането им във фирми, които Кремъл искаше да бъдат финансирани, някои скрити от обществеността с кодови имена като „Момина сълза“.

Ударена от западните санкции миналата година, ВЕБ спря новото кредитиране. Разходите за спасяването ѝ може да достигнат 1,3 трлн. рубли (18 млрд. долара), твърдят висши държавни представители. Това може да издуе бюджетния дефицит в момент, в който спадащите цени на петрола водят до намаляване на разходите.

„Правителството не може просто да остави банката сама да се изправи с проблемите, причинени от финансовата и икономическата ситуация, обхванали страната заради натиска на разнообразни санкции“, коментира пред Борда на директорите премиерът Дмитрий Медведев на 22 декември, когато са се обсъждали възможностите за спасяване.

През последните осем години ВЕБ се превърна в символ на хибридната система на Путин, която комбинира елементи от пазарно финансиране с тесния контрол на Кремъл, финансирайки индустриални и инфраструктурни проекти за милиарди във времето, когато цените на петрола бяха високи, а кредитът от чужбина бе лесно достъпен.

Но американските и европейските санкции, наложени през 2014 г. заради кризата в Украйна, орязаха достъпа на ВЕБ до международните финансови пазари, оставяйки банката без източник на евтино финансиране и натрупани дългове в чужда валута за около 16 млрд. долара, точно когато рублата започна да поевтинява.

Същевременно спадащите цени на петрола ускориха влизането на Русия в рецесия, с което редица от проектите на ВЕБ станаха още по-губещи.

По-рано този месец Путин каза, че мнозина агенции за развитие „са се превърнали в сметища за несъбираеми вземания“. Според редица висши държавни представители това е била ясна препратка към ВЕБ. Загубите по огромния каталог с проекти, подкрепени от Кремъл, може да достигнат 1,2 трлн рубли, изчислява Министерството на финансите на Русия. Това е близо половината от очаквания бюджетен дефицит за 2016 г.

В следващите няколко години ВЕБ я чакат падежи на дълг за 7,3 млрд. долара и има само един ефективен източник за значително финансиране – държавата.

„Тя е SPV, или special-purpose vehicle – фирма с конкретна инвестиционна цел, за галени проекти“, коментира икономистът в Carnegie Moscow Center Андрей Мовчан, „Това беше институция за спасяване на фалирали бизнеси. Сега, като пое тези рискове, самата тя фалира.“

ВЕБ бе създадена по времето на основателя на Съветския съюз Владимир Ленин като банка за финансиране на външната търговия. Путин я преструктурира през 2007 г. Фрашкани с кеш заради високите цени на петрола, властите наляха 180 млрд. рубли (около 7,3 млрд. долара по това време), за да увеличат капитала й и да овладеят мястото на председателя на Борда на директорите година по-късно.

Когато удари финансовата криза през 2008 г., ВЕБ се превърна в основния инструмент на Путин за справяне с шока. Банката получи 1,25 трлн. рубли (около 50 млрд. долара по това време) от правителството и централната банка, за да подкрепи сриващия се фондов пазар, окаже помощ на окапващите банки и спаси олигарси, които губеха компаниите си заради дългове към чужди банки.

Благодарение най-вече на бързото възстановяване на цената на петрола, руската икономика се възстанови бързо. Някои от спасителните инвестиции на ВЕБ дори се изплатиха, което стимулира печалбата на банката.

Чуждият кредит бе в изобилие, а косвената правителствена подкрепа за ВЕБ направи заемния ресурс по-евтин. До края на 2009 г. счетоводният й баланс нарасна над три пъти спрямо периода преди Путин да започне преструктурирането.

Standard & Poor’s й даде най-високите рейтинги спрямо която и да е банка в страната през 2011 г., като посочи, че ВЕБ „де факто е финансовата фирма за намесите в икономиката на руското правителство“.

Зад фасадата на счетоводството в западен стил и международните кредитни рейтинги решенията на банката често се взимаха от политиците вместо от бизнеса, признават сега официални представители.

„Заради своя статус банката прие определени задачи, които по това време накърниха баланса й“, коментира шефът на ВЕБ Владимир Дмитриев по време на срещата на 22 декември. „Говорим за т.нар. специални проекти.“

Започвайки през 2009 г., ВЕБ похарчи 8 млрд. долара, за да финансира сделки, които позволяват на неназовани руски инвеститори да купят стоманодобивни предприятия в Източна Украйна, за да продължат да работят.

В продължение на няколко години ВЕБ държеше вложенията в книгите си под формата на кодови имена „Момина сълза“ и „Ирис“, за да скрие степента на експозициите си, твърдят две лица, запознати с финансите на банката. През 2013 г. в интервю за руска държавна телевизия Дмитриев разкри кредитирането, казвайки, че банката е била спасител на жизненоважния украински металургичен сектор.

Оттогава боевете между украинските сили и подкрепяните от руснаците сепаратисти в региона разрушиха редица от заводите, за които ВЕБ плати.

Заветът от Зимните олимпийски игри в Сочи през 2014 г., които с разходите за 50 млрд. долара са най-скъпите игри в историята, е още една голяма тежест за ВЕБ.

Първоначално Кремъл каза, че голяма част от проектите ще бъдат платени от частния бизнес, но след като истинските разходи за превръщането на съветския град в модерен курорт станаха ясни, ВЕБ се намеси и придоби контрол над губещи хотели, ски комплекси и други проекти за повече от 200 млрд. рубли. Провизиите за загуби са основната причина, поради което през 2014 г. ВЕБ инкасира загуба, твърдят анализатори.

През тази година активите на ВЕБ нараснаха до близо 9% от брутния вътрешен продукт на Русия. Сега правителството обмисля изоставянето на хибридния модел като част от спасяването. Вече обтегнатият правителствен бюджет най-вероятно ще трябва да поеме големите загуби за „специалните проекти“, докато една реорганизирана ВЕБ би служила като агенция за разпределяне на малкото останали държавни пари за индустриалните предприятия.

Условията на спасителната помощ могат да бъдат определени най-рано тази седмица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 5 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 8 години
Не бе, не си ***! Платен си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
сори щот съм о.лигофрен ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 2
Иван Митев
преди 8 години
Ще стане това, което (за достатъчно време) е нормална последица при сгрешена европейска парична система - стихийна стопанска разруха. (Спомнете си Р. България през 1996 и 1997 година.)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 5 rate down comment 5
studioaa
преди 8 години
Банката на Путин е изправена пред спасителен план, но все пак 18 млрд. $ не са огромна сума, която Путин не може да извади. По интересен обаче е въпроса с банката на Меркел или Deutsche bank. Тя е записала около 30% спад в цената на акциите си за 2015 и загуба от порядъка на 20 млрд. евро за същия период. Освен това банката на Меркел се готви за масови съкращения на персонал или 20% от целия персонал ще бъде освободен до 12 месеца. Дори на малките деца е ясно, че Deutsche bank е в много тежко положение и най-вероятно ще се наложи държавна намеса и то съвсем скоро. Колко ли ще струва спасителния план чудя се 180 млрд. $ или 1800 млрд $? А какво ли ще стане с дериватите на стойност 50 трилиона $, които тази банка държи?? А какво ли ще стане с еврото??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 2
doc
преди 8 години
komentara mi beshe v podkrepa na tvoeto izkazvane...ne znam s kakvo zaslujih obidnite ti dumi??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 8 години
michaelis, всичко което говориш е истина, само че половината. Коректно ще е да продължиш и да ни осведомиш, че всички дългове към правителството се изплащат и повечето от тях са вече покрити. GM си върна всичко с лихвите!Даже Lehman Brothers гласува дивидент са миналата година. "У нас в САЩ" при първа невъзможност за плащане се иска съдебна защита, защото някой от кредиторите само чакат да разкостят фирмата. А "у вас в Рисия"нещата се влачат, а дано се случи чудо ама не би! Вярно е че някои от корпорациите се опитват да замъглят нещата примера с Enron, но всичко е много по-бързо, по-ясно и по-чисто. Затова и "ние" имаме икономика а вие "вегетация".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 0
Иван Митев
преди 8 години
Големите стопански загуби при банкова криза дългов рак е нормална последица при деградираща парична система.За стопански просперитет е необходима подобрена парична система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 1 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 8 години
Номера е че в тези страни няма култ към политическите лидери и строга цензура и да не забравим клуба на олигарха и такъв тотален контрол в ръцете на един човек. Иначе трябва всичко да фалира бързо, но за жалост не става. РФ си въри по пътя на bail out-вете само където нямат достъп до външно финансиране - там е патово ако оставят да фалира путинизма ***, ако ги спасят проблемите стават още по-големи и след време ще се докарат до Венецуелският сценерай и пак Путинизма *** - във 2-рият случай ще се спаси елита като прехвърли цялата сметка на *** ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 1
Ivan.r
преди 8 години
Не бе пич, объркал си се. ВТБ - банката на КГБ https://en.wikipedia.org/wiki/VTB- не се коментира в статията и още за бейлаут не съм чел за нея, ВЕБ - банката на Путин https://en.wikipedia.org/wiki/Vnesheconombank, подлежи на бейлаут сега. Според мен най-голямата загуба на активи може да се окажат разрушените индустриални мощности в източна Украйна. А ако не я бейлнат тая банка доминото ще помете цялата им система, някой въобще знае ли колко са обвързани и колко кредити са си разменили тея банки? След като ще бейлват значи ако не бейлват ще е по зле. Стига еврейски конспирации
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 3
michaelis12
преди 8 години
Путнинизма го остай те този нищо не могат да му напраат яд ме е,че пак за банките за банките всичко за банките. За американските не дадоха ли ? Че то само за AIG тая пръдлива компания американците платиха над 50 млрд. ?!? Нашия бъншен дълг х 2. За френските банки не дадоха ли през 2011 за Сисиете Женеал загубата на Карвиел 7 млрд. не дадоха ли ? Там какво е за Саркосизма така ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още