Русия прекратява работата над редица проекти с Турция, заяви министърът на икономическото развитие Алексей Улюкаев.
Това включва споразумението за свободна търговия с услуги и инвестиции, дългосрочната петгодишна програма от 2016 г. до 2020 г. за икономическо и научно-техническо сътрудничество, както и споразумението за създаване на фонд за съвместни инвестиции, поясни той.
Проектът за „Турски поток“ също попада под действието на руския закон за специални икономически мерки, които се явяват правова основа за приемане на ограничителни мерки по отношение на Турция, заяви министърът.
Този проект не се отличава от който и да е друг, каза Улюкаев. Отговаряйки на въпрос за АЕЦ „Аккую“ Улюкаев каза "Същото", съобщи Bloomberg TV Bulgaria.
В "Росатом", както и преди се въздържат от коментар. Тя притежава контролен дял от проектната компания по схемата BOO (build-own-operate), уточнява Интерфакс. Централата трябва да се въведе в експлоатация през 2022 г.
Цитираният закон е от 2006 г. Премиерът Дмитрий Медведев уточни, че в него са предвидени мерки като спиране на програми за икономическо сътрудничество, ограничения на финансови операции, по външнотърговски сделки, промени на митата по вноса и износа, мерки в туристическата сферата, по превоза, преместване на въздушни и водни съдове и хуманитарни контакти, каза той. Премиерът е поръчал на ведомствата да подготвят своите предложения в двудневен срок.
Властите смятат да компенсират руския бизнес за загубите от санкциите срещу Турция, които се въвеждат след свалянето на руския самолет Су-24.
Сред мерките може да бъдат спиране на авиолинии, закриване на руските пристанища и въздушното пространство за Турция, съобщи РБК.
По-рано министърът на земеделието Александър Ткачев съобщи за засилен контрол на селскостопанските стоки, внасяни от Турция. "В последно време получаваме коментари от потребители и отраслови съюза относно качеството на храните, внасяни от Турция", каза той, цитиран от в. "Коммерсант".
Акциите на "Аерофлот" на Московската борса и на Turkish Airlines в Истанбул паднаха с повече от 2%, поевтиняха и книжата на "Газпром".
По време на посещение в Москва през септември турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че двустранният стокообмен може да достигне 100 млрд. долара до 2020 г. Той бе 31 млрд. долара през 2014 г. и 11 млрд. долара през първото полугодие на 2015 г.
Турция осигурява 20% от вноса на зеленчуци в Русия, а последната доставя 55% от газа.
преди 8 години ако си ми х.*** ще резна ама ти и .*** за зеле не стааш. ходи им врътни по една евроатлантическа тръба на р.язаните карабини мое па да ти върже и некой да те вземе за мъж .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Одобрение за какво? Да си защитава територията ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Знаеш ли, че рубладжиите сте изключително скучни хори? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Еи сега е момента да изтъргуваме идеята за газовия хъб. Русия доставя газ до България от там ние е продаваме в Европа с надценка! Може да се натиснем и да свалят ограниченията за българските храни и вина... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години За един самодържец парите са без значение. Нормално. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Импе. спри с тия глупости, че ти пада имиджа след статията. Не разбра ли че Турция няма одобрението на САЩ в случая, камо ли да се натяга отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Сега Русия ще трябва да строи Марсиански поток отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години хъм , нищо неочаквано - големите проекти който се замразяват са на хартия . Нищо текущо не се пипа , само голи приказки в съветски стил - ще , ще , ще . Що не им резнахте газта и петрола бря ? Нали сте курназ ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години приятелю, това което си причиняваш не си заслужава надника. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Вчера този сайт пишеше как било невъзможно да се прекратят сделките между Русия и Турция защото имало X милиарда причини, но днес вече положението е съвсем различно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар