Алексис Ципрас не трябваше да назначава Янис Варуфакис за свой финансов министър. Или пък трябваше да го послуша и да го задържи. Но вместо това гръцкият министър-председател избра най-лошите от всички опции. Той се вслуша в съвета на Варуфакис да отхвърли офертата на кредиторите, или поне до миналата седмица, пише колумнистът на Financial Times Волфганг Мюнхау.
Но като постъпи по този начин, Ципрас допусна критична грешка, като отхвърли план Б на Варуфакис в момента, в който банките в страната затвориха – незабавното пускане в обращение на паралелна валута – дългови разписки, емитирани от гръцката държава, но деноминирани в евро.
Една паралелна валута щеше да позволи на гърците да извършват своите всекидневни трансакции в момент, в който тегленето на пари бе ограничено до 60 евро на ден. Тоталният икономически колапс щеше да бъде избегнат.
Но Ципрас не постъпи така или пък не предприе друг план Б. Вместо това той капитулира. Към онзи момент той дори не бе в позиция да избира дали Гърция да напусне еврозоната. Предварителното условие за икономиката преди напускането трябваше да бъде първичният излишък и еквивалентният излишък в частния сектор.
Гърция не разполага с чуждестранни валутни резерви. Ако гърците трябваше да връщат драхмата, те трябваше да плащат за целия си внос с приходите от чужда валута от своя износ. Тези минимални предварителни условия бяха налице през март, но не са през юли.
Ето защо, също като своите предшественици, Ципрас сключи доста отвратителна спасителна сделка. А тази страда от същите фундаментални пропуски, каквито имаха и предишните. Това кара Мюнхау да заключи, че в края на краищата Grexit остава най-вероятното развитие на събитията.
Според колумниста са налице три принципни начина, по които може да стане това. Първият е, че сделката просто не е приключена. А това, което бе договорено миналата седмица, е да започнат преговорите, плюс предоставянето на някакво временно финансиране. Сделката може да пропадне, защото основните участници сами по себе си са скептични.
Германският финансов министър Волфганг Шойбле казва, че запазва офертата си за Grexit в чекмеджето си, само в случай на провал на преговорите. Миналата седмица Алексис Ципрас на няколко пъти отрече споразумението. А Международният валутен фонд ни казва, че цифрите не излизат и че няма да подпише, освен ако европейските кредитори не се съгласят на дългово облекчение.
Германците отказват всякакви дискусии по тази тема, позовавайки се на някакви изфабрикувани правила, според които страните от еврозоната не могат да изпадат в неплатежоспособност. Според Мюнхау това са юридически глупости, но той смята, че целта е да се поставят нови рамки на преговорите.
Колумнистът има предчувствие, че те в крайна сметка ще постигнат сделка, но това ще дойде, както винаги, с поразителни щети - с по-малко дългово облекчение, отколкото е необходимо, и с по-строги икономии от това, което Гърция може да понесе.
По-вероятен сценарий за Grexit е ако програмата бъде договорена, а след това се провали. Правителството в Атина може да изпълни всички мерки, които искат кредиторите, но икономиката няма да може да се възстанови, а целите за дълга ще останат неизпълними.
Миналата седмица Ципрас вече се съгласи, че, ако възникне тази ситуация, той ще понесе повече мерки за строги икономии. И така, само ако в бъдеще икономиката не се държи по доста различен начин в сравнение с този, по който се държа в миналото, тя ще остане в един омагьосан кръг в продължение на дълги години.
При това положение Ципрас, или неговият наследник, може да признае поражението и да избере договорен Grexit като най-безболезнен вариант. Освен това Grexit също така би могъл да бъде предизвикан от кредиторите.
Волфганг Мюнхау предлага и своя собствен сценарий за Grexit. Президентът на Европейския съвет Доналд Туск намекна за него в свое интервю за Financial Times миналата седмица, когато каза, че усеща „нещо революционно“ във въздуха. Той е намислил нещо.
Най-вероятният сценарий за Мюнхау е Grexit чрез метеж. Нека изминат още три години и няма да бъда изненадан, ако видя Туск и колегите му в Европейския съвет да предприемат още по-драстични действия, за да потушат евентуална криза, пише авторът.
Гърция все още не се намира на ръба на въстание, въпреки осемте години в рецесия. Социологическите проучвания все още показват, че мнозинството предпочита да запази еврото.
В истинския живот хората избират между малък брой политически алтернативи и гласуват за тази, която би паснала най-добре на икономиката. Гърците гласуваха за Ципрас и партията му СИРИЗА през януари, защото другите партии не успяха да дадат обещания. Ако СИРИЗА също се провали, което ще се случи, пише Мюнхау, гърците ще останат без демократичен избор.
Може ли все още Ципрас да избегне катастрофа? Ако има предсрочни парламентарни избори през есента, може да ги спечели и в един момент да съживи идеята на Варуфакис за паралелна валута.
Но Мюнхау смята, че идеята за паралелна валута е изчезнала с освобождаването на Варуфакис. Колумнистът смята, че Ципрас ще проведе възторжена политическа кампания, с много риторика спрямо кредиторите, но след това ще се съгласи на това, което кредиторите искат, и ще изпълнява програмата до нейната драматична кулминация.
Още за промените в кабинета на Алексис Ципрас можете да научите от видеото на Bloomberg
Развитието на ситуацията в Гърция можете да следите тук
преди 9 години Единствената надежда която хранят гърците към МОМЕНТА, е че ще успеят да ОСРЕБРЯТ спестяванията си за стотици милиарди евра в хлопналите врати "гръцки" банки.ПОЗНАЙТЕ КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ КОГАТО ТАЗИ НАДЕЖДА ИЗЧЕЗНЕ И ГЪРЦИТЕ РАЗБЕРАТ, ЧЕ СА СТАНАЛИ ЖЕРТВА НА ЕДНИ БАНКИ ЧИЯТО СОБСТВЕНОСТ НЕ САМО НЕ Е ГРЪЦКА, НО СА И ПОД КОНТРОЛА НА ЕЦБ?!Спомняте ли си какво се случи в Аржентина през 2001 година при ситуация аналогична на тази?!ОПИТА ДА БЪДАТ СВАРЕНИ КАТО ЖАБА В ТИГАН С ВОДА ПОСТАВЕН ВЪРХУ КОТЛОН С ПОСТЕПЕННО УВЕЛИЧАВАНЕ ВЪВ ВРЕМЕТО НА ТЕМПЕРАТУРАТА С ЕДИН ГРАДУС ЕДВА ЛИ ЩЕ СРАБОТИ В ДРЕВНА ВИЗАНТИЯ.Въпрос на много близко време е да сработи онзи първосигнален рефлекс на измамения и ограбен ВИЗАНТИЕЦ, който ще помете не само политическата си класа, но и всичко онова което го свързва с миналото и с ЕС!! Примера ще сработи и в съседните страни като Италия , Испания, Фрация, а защо не и в България?!МОДЕЛА НА ЕС Е ПОРОЧЕН И НЕ СЕ ВПИСВА В НИТО ЕДНА ОТ ФОРМИТЕ НА ДЪРЖАВНО УПРАВЛЕ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години глепостиКой е Волфганг Мюнхау, че да каже,че "Grexit остава най-вероятният сценарий"?тоя нещо е проспал какво се случихаха, да се хванем ли на бас? (пак) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Добър анализ според моето скромно мнение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар