IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Шойбле възражда идеята за дългови разписки за Гърция

Според германския финансов министър т.нар. разписки за дълг от типа IOU са възможно решение за краткосрочните финансови нужди на Атина

11:21 | 14.07.15 г. 38
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Германският федерален министър на финансите Волфганг Шойбле. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Германският федерален министър на финансите Волфганг Шойбле. Снимка: Ройтерс

Германският министър на финансите Волфганг Шойбле отново вкарва в дискусиите възможното ползване на разписки за дълг от типа IOU (от англ. I owe you), като възможно мостово финансиране за Гърция.

При обсъждането на финансовите министри от еврозоната във връзка с евентуалното мостово финансиране за страната Шойбле е предложил правителството в Атина да издава IOU, за да обслужва част от вътрешните си задължения, съобщава германският вестник Handelsblatt във водеща статия със заглавие "Новият план за Гърция на Шойбле"

Според материала финансовите министри обмислят редица възможности за ново мостово кредитиране. В крайна сметка споразумението за новата спасителна програма за Гърция може да отнеме до четири седмици, но страната има краткосрочни финансови нужди от 7 милиарда евро. 

Използването на подобни дългови разписки обаче е оспорван метод. Някои експерти предупреждават, че това може да бъде първата стъпка към въвеждането на паралелна валута. Освен това с подобни „записи на заповеди“ могат да се обслужват само вътрешни задължения, като например сметки или заплати. За погасяване на външния дълг те не са пригодни. Бившият гръцки министър на финансите Янис Варуфакис в това отношение се сблъска със сериозни опасения, когато предложи на парламента в Атина да бъдат въведени IOU – нещо, което той по-късно отрече да е правил.

Финансовите министри от еврозоната са създали цял списък с различни опции за мостово кредитиране, който сега се преглежда от експертите, пише още Handelsblatt. Така например едната опция е реактивиране на спасителния фонд на ЕС EFSM, който разполага с 11,5 млрд. евро. Тъй като това е бюджет на ЕС, всички членки на ЕС трябва да дадат съгласие за изплащането. Британците вече сигнализираха, че ще се противопоставят на подобно решение.

Като втори вариант се разглежда използването на печалбите от лихвите, които са постигнали Европейската централна банка (ЕЦБ) и централните банки от еврозоната с държаните от тях гръцки държавни облигации. Тази печалба възлиза на общо 3,2 милиарда евро за 2014 и 2015 г. Сумата обаче няма да е достатъчна за покриване на краткосрочните задължения на страната.

Възможно е и някои страни, като например Франция, да отпуснат на Атина кредит на двустранна основа. Засега обаче няма конкретно споразумение за това, а и подобен кредит може да се ползва само като допълнение към други мерки, пише още Handelsblatt. До сряда Атина трябва да гласува в парламента и кабинета нови закони за конкретни реформи, като например увеличаване на ДДС и част от пенсионната реформа, припомня германското издание.

Повече по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

17
rate up comment 14 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 9 години
"Възможно е и някои страни, като например Франция, да отпуснат на Атина кредит на двустранна основа." Трябва да се даде възможност на страни като Франция да спасяват Гърция със собствени средства . А защо не да им се прехвърли цялата отговорност по събирането на помощ .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 14
misanthrope
преди 9 години
Хе хе, ами като германците са толкова велики, що са си дали заплатата на ***, пък сега реват че не им я връща а? Давал съм пари на заем и не са ми ги връщали, но никога не съм отишъл на вратата на човека който ми дължи, да му кажа "Я дай тука тия 50 лева, дето си ги приготвил за обувки на детето, а на него му напиши на една бележка "I owe you чифт обувки" и го прати да ходи босо на училище"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 21 rate down comment 2
data
преди 9 години
ъ , по скоро я играят на доброто и лошото ченге . п.п.а срещу ципурата не е само Шойбле . когато правиш на маймуни месеци наред сериозни хора трябва да си готов и за последствията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 27 rate down comment 4
prectical
преди 9 години
Абе ти чуваш ли се? Щом подкрепяш твърдението,че към Гърция кредиторите трябва да се отнасят добре и тн. Те съветвам да си дадеш половината заплата на някой ***, който няма да ти върне нищо след 1 -2 месеца. Ти сигурно ще му се възхищаваш? Второ не давай за пример тия лицемери от МВФ, защото към другите страни мерят с друг аршин.То не са шокови терапии, то не са заплахи. Шойбле си е в правото да говори каквото иска, друг е въпроса,защо другите министри си мълчат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 22
misanthrope
преди 9 години
Така е, спора е безкраен, но истината е явна. Както беше очевидно че Ципрас и Варуфакис правят ***, така сега е очевидно, че Шойбле прави точно онова, в което Варуфакис го обвинява. Има план от Гърция, който покрива почти напълно предложението на кредиторите. Ципрас развя бялото знаме и моли на колене за помощ, а Шойбле го е застъпил на главата и го натиска в калта. Аз, като страничен наблюдател, не можех да не се възмущавам от циганиите на Ципрас, но и сега не мога да не се възмутя от поведението на Шойбле. Най-страшното е, не че настъпва Ципрас в калта, а че си позволява да го прави най-безочливо пред безучастните и страхливи погледни на всички останали и ВЪПРЕКИ плахата съпротива на франсетата. Ситуацията грозно прилича на навечерието на ВСВ. Германия бие един, другите си траят и се молят те да не са следващите, а британците хем виждат какво става и го казват, хем викат... важното е ние да не плащаме, те нас няма да смеят да закачат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 17 rate down comment 1
data
преди 9 години
Тоя спор е безкраен . Кой взе , кой дал и т.н. Гърция не си оспорва задълженията все пак нали ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 2
georgi_shum
преди 9 години
и *** *** (Ципрас)... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 12 rate down comment 18
misanthrope
преди 9 години
Абе дала дала.. колко е дала колко е взела не е много ясно. Лесно е да викаме "немците дадоха" ама дай да сме реални - кой дава пари ей така? Дали са щото знаят какво са взели насреща, хайде да сме реални. После, останалите до 300 милиарда кой ги е дал? МВФ като е дал и вече са в просрочие даже, Ларгард чул ли си я да раздава така щедро акъл и да се държи като местен феодал? Ако че тя все пак е ръководител на международна институция и има известно право да го прави, за разлика от Шойбле.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 8
Атанасио
преди 9 години
Както и да го въртят банковата ваканция остава и дори да отворят банките след седмици най-много още няколко седмици и пак ще се затворят защото хората вече са уплашени и Кипър-2 е отделна тема За 1-2год. ЕС може да се оправи ако се вземат правилните мерки които са прости - 0% бюдж.дефицит в Конституциите за тези които минават 60% дълг ,прогресивно облагане на лихвите по държ.дълг така ,че да са до 0,1% и забрана на офшорките и ''данък Тобин'' - http://avtorski.pogled.info/article/52579/Vampirite-na-finansovoto-kazinoПовече тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1630500093894885Просто е но аз не мога да заповядам на Парламентите на държавите и на ЕС да вземат правилните мерки и затова пиша за да има силно гражданско общество което да изисква да се вземат правилните мерки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 33 rate down comment 6
data
преди 9 години
Ми да ти кажа като финансов министър на страната дала близо 60 млрд еврака на гърците баш си има право
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още