IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Великобритания не желае да участва в спасителната програма за Гърция

Може и да избегнахме Grexit, но да причинихме Brexit, е заявил един от присъстващите на срещата на върха на еврозоната в неделя

09:13 | 14.07.15 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Джордж Озбърн ще се опълчи на&nbsp;призивите Великобритания да вземе участие в най-новия гръцки спасителен план. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Джордж Озбърн ще се опълчи на призивите Великобритания да вземе участие в най-новия гръцки спасителен план. Снимка: Ройтерс

Британският финансов министър Джордж Озбърн ще се опълчи на призивите Великобритания да вземе участие в най-новия гръцки спасителен план, на фона на гнева на Даунинг стрийт, че идеята е била спусната от Европейската комисия с подкрепата на Франция, пише в свой анализ Financial Times.

Във вторник министърът ще заяви на колегите си от еврозоната, че идеята Великобритания да участва в спасителния пакет за Гърция е неприемлива и ще бъде в нарушение на споразумение между лидерите на ЕС през 2010 година. Очаква се той да заяви, в Брюксел, че т. нар. European Financial Stabilisation Mechanism (EFSM), фонд, в който са включени всички 28 членки на ЕС, не може да бъде използван за предоставяне на кредити за Гърция. 

Делът на Великобритания в EFSM се оценява на около 1 млрд. евро.  За позицията си Озбърн вече е уведомил някои свои колеги, сред които и германския финансов министър Волфганг Шойбле, по телефона още в понеделник, пише FT.

"Нашите колеги от еврозоната получиха ясно послание от нас, че би било неприемливо отново да има британска помощ в тази област", съобщават от Министерството на финансите в Лондон. „Просто идеята да се използват парите на британските данъкоплатци за последно споразумение с Гърция е неразумна", поясняват от там.

Идеята за участие и на Великобритания в гръцкия спасителен план възникна по време на настървените преговори между лидерите на еврозоната в ранните часове на понеделник сутринта.

Няколко участници в срещата обаче са изказали загриженост за използването на спешни пари от името на всички 28 страни членки, без да се консултира това с Лондон, където възраженията на Дейвид Камерън към използването на фонда са добре известни.

„Може и да избегнахме Grexit, но да причинихме Brexit“, е заявил един от присъстващите на срещата. 

Още през 2010 г. британският премиер Дейвид Камерън получи уверението, че тогавашният Европейски финансов стабилизационен механизъм (EFSM) на всички страни от ЕС няма да предоставя повече помощни програми за страните от еврозоната. Очаква се това да правят 19-те членки на еврозоната.  

Източници на вестника твърдят, че Мартин Селмайер, началникът на кабинета на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, е призовавал за използването на EFSM като средство за отключване на спешното мостово финансиране.

Франция е имала особено желание за ползването на EFSM, чиито финансови средства може да се активират чрез гласуване с квалифицирано мнозинство по препоръка на Комисията.

Гърция трябва да заплати на Европейската централна банка 3,5 млрд. евро в понеделник следващата седмица, но тъй като Международният валутен фонд е с предимство пред всички други кредитори, Атина трябва да се издължи на МВФ, преди да изплати средствата на ЕЦБ, което означава, Гърция следва да плати 7 млрд. евро в понеделник. Други 5 млрд. евро са нужни през август, за да се посрещнат подобни траншове.

Около половината от тези 7 млрд. евро може да дойдат от печалбата от гръцките облигации, държани от ЕЦБ - печалба, която бе обещана на Атина като част от второто спасително споразумение през 2012 г. Но еврозоната се затруднява да намери бързо останалата част от сумата, а на EFSM се гледа като на бърз източник на пари. 

Всичко по темата за Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:35 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 12
Атанасио
преди 9 години
Предложението на 5-мата иконом.мъдреци е хубаво - http://***.dw.de/така-ли-ще-излезем-от-кризата/a-16195702 трябва залог и да се запише в Кинституцията ,че бюдж.дефицит трябва да е нула за тези които прехвърлят 60% и ,че взимането на дълг трябва да тсва с минимум 70% от депутатите плюс прогресивно облагане на лихвите по дълга защото Италия плаща 75млрд. лихви по дългът а дефицита е 46млрд. което означава ,че ако се намалят лихвите няма дефицит Франция - 2,31% по 2,074трл. = 48 млрд.лихви по дългът а дефицита е 84 млрд.= при тях бюдж.дефицит е повече от лихвите но няма значение лихвите са вид доход а доходите в нормалните държави се облагат с данък и веднага се сещам за офшорките тоест доходите и печалбите се облагат в държавите от където идват Отделна тема е ,че офшорките са нелоялна конкуренци Нещата се оправят много лесно но политиците или са неуки или корумпирани и невземат правилните мерки - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 23 rate down comment 3
comet
преди 9 години
Собствеността на Банките е критерий за степента на независимост (поведение) на всяка държава.Това което наблюдаваме като тенденцията да се случва в Европа е държавните и частните банки на отделните страни от ЕС да банкрутират (след натрупани от правителствата им държавни заеми и проблеми) и преминават под контрола на ЕЦБ и други банкови корпорации (на САЩ), при което дисциплината стъпка по стъпка ще я стегнат законодателно, като трансформират ЕС в Европейски Щати.Изкуствено високият стандарт на Гърците бе само заради политически и военни цели, които вече не са актуални, та следва изравняване на стандарта с този на съседните им страни, като се започва със собственстта на техните банки (колко познато, нали). Разглезеното поколение ще загуби спестяванията си, младите безработни ще емигрират на запад да слугуват и се научат да работят, . На Българите, работещи в Гърция, ще им се наложи да се преместят на Запад (доколкото могат); Бизнесът ни с Гърците ще отчита спад (до нужда от преосмисляне); вносните Гръцки селскостопански стоки ще поевтинеят (но не-много, защото и субсидиите им ще падат с времето);
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 12
data
преди 9 години
Не случайно са : Great Britain !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 15
Атанасио
преди 9 години
Ако заложат за 50млрд.евро държавни активи няма проблем но проблемите тепърва започват - Гръцките проблеми маскират нарастващите рискове в Италия и Франция - http://***.investor.bg/analizi/91/a/gryckite-problemi-maskirat-narastvashtite-riskove-v-italiia-i-franciia-197409/Бившият банкер го каза точно ''Реалният БВП ще трябва да нарасне повече от два пъти от прогнозираните равнища, за да може съотношението на държавния дълг към БВП първо да се стабилизира, а след това и да намалее'' но не споменава за лихвата и ето данни за разходите за лихва като % от държ.дълг - http://***.debtclocks.eu/eu-ranking-expenditure-on-interest-payments-in-percent-of-public-debt.html Ето БВП и дефицитите в ЕС - http://***.debtclocks.eu/select-an-eu-member-state.htmlДа вземем Италия - 3,52% по 2,154трлн. = 75млрд. а дефицита е 46 млрд. - казано просто намалят се % на лихвите и няма дефицит Повече тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1630500093894885
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 32 rate down comment 3
evtimvz
преди 9 години
Браво на англичаните. А Франция се чуди как да се завърти, тъй като трябва скоро да доведе дефицита си под 3%, а тя не иска. Сега прилага номерата на Тайлеран и Фуше.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още