„Има един-единствен начин гърците да оцелеят извън еврозоната. Те трябва да приложат това, което аз наричам "българското решение" - валутен борд“. Това заяви професорът по приложна икономика Стив Ханке в интервю за БНР.
По думите му с въвеждането на драхмата курсът ѝ трябва да бъде фиксиран с еврото, като това ще накара гърците да се дисциплинират.
„Всъщност, това е най-добрият начин гърците да сложат в ред финансите си и да направят реформи. Те трябва да последват примера на България и да въведат валутен борд“, смята финансистът.
Ефектът от кризата в Гърция върху България ще е капсулиран, но все пак не трябва да се изключват негативни сценарии, предупреди проф. Ханке. Той е категоричен, че Атина трябва да приложи реформите, за които настояват кредиторите.
„Новият управител на БНБ трябва да е против влизането на България в еврозоната“, заяви отново Ханке, известен като баща на валутния борд у нас. "На България й трябва валутен борд и дисциплина. Ако влезете в еврозоната, вие ще изгубите всяка дисциплина и се страхувам, че ще започнете да вървите по посоката на Гърция, защото ще имате големи фискални проблеми", каза още той.
Същевременно за пореден път Ханке призова централната ни банка да публикува отчетите на всяка банка поотделно всеки месец.
„Знам някои от имената, но нямам специфично мнение за тях, затова ще се въздържа да ги коментирам. Смятам, че новият гуверньор трябва да има добър характер, висок морал и да е човек, на когото може да се има доверие. Също така аз бих подкрепил някой, който е против влизането на България в еврозоната или поне е доста скептичен за това“, заяви той.
Ханке коментира това, че българските власти отново повдигнаха въпроса за подготовката на страната за влизането й в еврозоната с думите "Това не трябва да се случва".
Всичко за Гърция четете тук!
Още новини от България четете в Dnes.bg!
преди 9 години Pyramid, излагаш се.Научи българска граматика.това в кой клас се учеше? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Ефектът от гръцката кризата в България ще е капсулиран, смята финансистът "- Колко пълни члена може да има в едно изречение?Иначе, за еврозоната, мисля, Ханке е прав: И тази загуба на суверинитет, само, ни липсваше: Ако, в момента, можем /в краен случай/ да разпуснем борда то, изземат ли всички функции на суверенната ни държава, евро-лъвовете /не, че сега не могат!/ ще ни схрускат за закуска....И сме били "равноправни", уж.- А Шенген? отговор Сигнализирай за неуместен коментар