Гърция не е в състояние да печата драхми, тъй като "пресите бяха унищожени", посочи днес гръцкият финансов министър Янис Варуфакис, цитиран от AFP.
"Ние нямаме възможност да печатаме драхми", каза Варуфакис пред австралийското държавно радио ABC.
През 2000 г., една година преди Гърция да се присъедини към еврозоната, "една от мерките, които взехме, бе да се отървем от всички наши преси", обясни Варуфакис. "Валутният съюз е необратим", подчерта той.
Нарастването на напрежението между Атина, която на 30 юни не плати транш от 1,5 милиарда евро на Международния валутен фонд, и международните кредитори създава опасения, че Гърция технически няма да бъде в състояние да остане в еврозоната и ще трябва да се върне към старата си парична единица.
Сегашните ръководители на страната и специално министърът на финансите Варуфакис подчертават решимостта на страната да не напуска валутния съюз. Варуфакис всеки път изтъква, че това не е възможно юридически.
"Ние отчаяно желаем да останем в еврозоната, въпреки че критикуваме институционната й рамка", повтори днес Варуфакис пред Bloomberg.
Също в разговора с медията той подчерта, че при решение "Да" на референдума той ще подаде оставка. По-рано това той каза и пред ABC. "Предпочитам да си отрежа ръката, вместо да подпиша споразумение, което не включва преструктуриране на дълга", добави още той.
Междувременно днес гръцкият премиер Алексис Ципрас призова гърците към "национално единство" за "преодоляване на временните трудности", които преживява страната. Същевременно той обеща, че на следващия ден след референдума в неделя, страната "ще бъде единна", предаде AFP.
"На следващия ден след референдума ние всички ще бъдем единни", за да се опитаме да преодолеем "временните трудности", които преживява страната, посочи Ципрас след среща с министъра на отбраната и лидер на партия "Независими гърци" Панос Каменос. Партията "Независими гърци" участва в коалиционното правителство заедно с радикалната левица СИРИЗА.
Този призив към национално единство е отправен три дни преди референдума, свикан по решение на правителството, и отнасящ се до нови мерки за икономии, предложени от международните кредитори.
Въпросът за референдума силно раздели избирателите в Гърция, като гласуването с "да" се възприема от кредиторите като знак за продължаване на "европейската" ориентация на страната, а гласуването с "не" се свързва с евентуално излизане на страната от еврозоната.
"Трябва да се спази демократичната процедура и да се запази националното единство", подчерта Ципрас.
В понеделник по време на свое изказване гръцкият премиер Алексис Ципрас заяви, че правителството ще продължи напред така, както решат гръцките граждани на референдума в неделя. „Ако избирателите отхвърлят офертата на кредиторите, това ще ни предостави силна позиция за преговори“, допълни той. В изказването му също се долови и намек, че ако избирателите обаче одобрят предложените от международните институции условия, министър-председателят ще подаде оставка.
И докато той призова в избирателите да гласуват с "не" на референдума, трима от 13-те депутати от "Независими гърци" ясно се обявиха днес срещу решението за организиране на референдум и в полза на гласуване с "да" на фона на слухове за разногласия сред управляващото мнозинство.
"Моля президента на републиката да свика лидерите на партиите и да отмени референдума, ние нямаме мандат да затваряме банките и да налагаме запор върху банковите депозити", заяви депутатът от "Независими гърци" Василис Кокалис по радио ANT 1.
Всичко по темата за Гърция четете тук!
преди 9 години Мартин Лутър Кинг, е искал през 1963г., минималното заплащане да е 2 долара на час. Тогава БВП на зает е било някъде към 5 000 долара, годишно. Обикновено се работи 2 000 часа годишно. Сега 2 300 000 са работещите в България. Ако вземем че БВП е 82 милиарда лева, то БВП на зает е 35 650 лева. Но дори 3 милиона да са работещите, БВП на зает ще е над 27 000 лева. Сега минималното заплащане е 2 лева, с удръжки - вероятно 1,5 лева на час. А колко е било мин. запл. на час в САЩ - 1963г.? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Всички експерти *** и скапани счетоводители, да млъкнат. ПРЕД ИСТИНАТА: Държавни разходи на Гърция процент от БВП - 2007г. - са 17,83%, 2008г. - са 18,13%, 2013г. - са 17,22%, ... За този индикатор, Световната банка предоставя данни за Гърция от 1960 г. до 2013 г. Средната стойност за Гърция през този период е 14.92 процента при минимум от 9.78 процента през 1963 г. и максимум от 20.54 процента през 2009 г. Държавни разходи Германия процент от БВП - 2007г. - са 17,87%, 2008г. - са 18,27%, 2013г. - са 19,41%, .. За този индикатор, Световната банка предоставя данни за Германия от 1970 г. до 2013 г. Средната стойност за Германия през този период е 19.57 процента при минимум от 16.39 процента през 1970 г. и максимум от 21.6 процента през 1981 г. Което доказва, че Гърция не са харчили повече от другите. А дали са мързеливи: Един българин прави 20 200 долара БВП, немец 43 000 долара БВП, румънец прави 11 500 долара БВП, македонец прави 15 900 долара БВП, унгарец прави 20 300 долара, грък прави 32 250 долара БВП. https://***.google.bg/publicdata/directory?hl=bg&dl=bg Минимална заплата българска - 180 евро, немец - 1 470 евро, румънци - 217 евро, македонец 213 евро, унгарци - 332 евро, гърци - 683 евро. Производителността зависи от инвестициите: На годишна база един, на зает в Германия се падат 18 000 долара инвестиции, а на зает българин се падат 3 900 долара инвестиция. Франция има по-голям БВП на зает, при по-малко инвестиции на зает, годишно, 16 700 долара на зает. Гърция, годишно на зает се падат 8 000 долара. http://bg.theglobaleconomy.com/rankings/capital_investment_dollars/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Но пък имат преси за евро :-)... ЕЦБ го очаква сериозно предизвикателство ако народа подкрепи правителството. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Мартин Лутър Кинг, е искал през 1963г., минималното заплащане да е 2 долара на час. Тогава БВП на зает е било някъде към 5 000 долара, годишно. Обикновено се работи 2 000 часа годишно. Сега 2 300 000 са работещите в България. Ако вземем че БВП е 82 милиарда лева, то БВП на зает е 35 650 лева. Но дори 3 милиона да са работещите, БВП на зает ще е над 27 000 лева. Сега минималното заплащане е 2 лева, с удръжки - вероятно 1,5 лева на час. А колко е било мин. запл. на час в САЩ - 1963г.? .... .. КЪДЕ Е СТАТИЯТА НА ВАЛЕРИ НАЙДЕНОВ ЗА ГЪРЦИЯ В 24 ЧАСА ... Под реформа се разбира да вземеш от бедните и да дадеш на богатите. А когато това води до рязко влошаване на икономиката дайте още от същата реформа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Предпочитам да си отрежа ръката, вместо да подпиша споразумение, което не включва преструктуриране на дълга" - колко хора разбират какво значи преструктуриране на дълга ??? Нобелиста проф.Пол Кругман го е казал - ''проблемът с гръцкия дълг лесно ще се реши, например ако кредиторите послушат спеца по финансови пророчества проф. Пол Кругман. Според него трябва "само" дългът на Гърция да се разсрочи (сега средната срочност е 16.5 г., защо да не стане 50 г.), а лихвата му да се намали от 2.6% сега, примерно на 0.2% - http://***.segabg.com/article.php?id=737114''Нещата, които никой не ви казва за Гърция'' (The Wall Street Journal) - http://darikfinance.bg/***/116137#comments отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Естония има 2009г., 118% общ дълг. Португалия тогава има 223% общ дълг, а Гърция 167%. Тоест Гърция е имала 24% частен дълг, а Португалия 135% частен дълг. Естония пък е имала 110% частен дълг, 11-12 пъти по голям от държавният им. Русия има още по-малък дълг от Естония, и какво от това аффторе? 2009г. - 19,27% от БВП, са държавните разходи на Естония, на Гърция същата година, са 18,13%. http://bg.theglobaleconomy.com/Germany/Government_size/ Частният дълг плаща държавният дълг. Така България преди 8-10г. натрупа 50 милиарда долара частен дълг, който намали държавният дълг, чрез данъците взети от увеличената търговия с парите от частният дълг. Ето защо има страни с държавен дълг повече от Гърция или по-малък от техния, защото имат как да го изплащат за сметка на частен дълг - огромен частен дълг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Германия напечата 3 000 милиарда марки, като са взети за валутен резерв тогава в светът, което е дълг. Но този дълг беше прехвърлен върху еврозоната, върху еврото. Аржентина трябваше да загуби финалът през 1990та, защото марката се печаташе много, а дори футболът влияе на борсовата търговия. http://bg.theglobaleconomy.com/Germany/Government_size/ Заемите отпускани от немците, остават на немска територия, за заплати на немските работници, за печалби на немските капиталисти, и за немската хазна. Частният дълг на Германия е два пъти повече от държавният. Германците увеличиха заплатите, което е единственият начин за създаване на нов частен дълг и потребление. Не разбрахте ли че частният дълг плаща държавният дълг. Така България преди 8-10г. натрупа 50 милиарда долара частен дълг, който намали държавният дълг, чрез данъците взети от увеличената търговия с парите от частният дълг. Ето защо има страни с държавен дълг повече от Гърция или по-малък, защото частният го плаша. отговор Сигнализирай за неуместен коментар