IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Официално: Гръцките банки остават затворени до 6 юли

Гърците ще могат да теглят по 60 евро на ден от банкомати, ограниченията не важат за чужденци

08:09 | 29.06.15 г. 21
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Официално: Гръцките банки остават затворени до 6 юли

В опит да предпазят банковата и финансовата система от колапс гръцките власти ще затворят банките в страната до 6 юли. Това стана ясно от публикувано в нощта срещу понеделник официално съобщение, предава AFP. По този начин т. нар. „банкова ваканция“ ще обхване периода до референдума за предложенията на международните кредитори, който ще се състои в неделя.

По-рано и премиерът на Гърция Алексис Ципрас обяви, че властите ще въведат банкова ваканция и контрол на капиталите. В обръщение към нацията Ципрас заяви, че това е резултат от действията на Европейската централна банка. Тогава обаче той не поясни докога финансовите институции ще останат затворени.

Тегленията на пари в брой от банкоматите ще са ограничени за гърци до 60 евро на ден. Официалното съобщение, подписано от държавния глава Прокопис Павлопулос, потвърждава по-ранните материали на гръцки и международни медии.

Според държавата става дума за мерки от „изключителна спешност“. Те трябва да „защитят гръцката финансова система и гръцката икономика от изпадане в липса на ликвидност, причинена от решението на Еврогрупата на 27 юни за неудължаване на споразумението за предоставяне на кредити за Гърция", гласи официалното съобщение.

По-рано обаче гръцкото правителство обяви, че тези ограничения при тегленията в брой няма да се прилагат за посетители от чужбина, ако те правят трансакции и тегления „с издадена в страната им кредитна карта".

От БНБ поясниха в понеделник, че всякакви действия на гръцкото правителство и централна банка за налагане на мерки в гръцката финансова система нямат правна сила в България и не могат по никакъв начин да засегнат нормалното функциониране и стабилността на българската банкова система. От БНБ отново подчертават, че българската банкова система, част от която са и банките с гръцко акционерно участие, е напълно самостоятелна финансово и оперативно от банкови системи на други страни. Според банковия регулатор всякакви негативни развития в банкови системи на други страни не могат да имат пряко влияние върху стабилността и нормалното функциониране на българската банкова система. 

За решението за затваряне на банките в Гърция съобщи председателят на Piraeus Bank Антимос Томопулис още в неделя вечер.

В емоционална реч по-късно Ципрас обвини за решението европейските партньори. Той говори за "пресиране и "грубо нарушение на европейските принципи". "Отхвърлянето на молбата на гръцкото правителство за кратко продължаване на програмата беше безпрецедентен акт по европейските стандарти, поставящ под въпрос правото на суверенен народ да взема решения", каза Ципрас. "Решението накара ЕЦБ днес да ограничи ликвидността на разположение на гръцките банки и принуди гръцката централна банка да предложи банкова ваканция и ограничения на тегленията от банки", каза той.

Веднага след оповестяването на новината стотици гърци щурмуваха отново банкоматите, за да се опитат да спасят спестяванията си - навреме преди евентуалния срив на банковата система. В центъра на Атинското баровско предградие Кифисиа се образува огромна опашка пред банкомат на  National Bank of Greece, последният автомат в близкия район, който все още пуска пари, предаде Ройтерс. Въпреки внезапния проливен дъжд хората остават на опашката, за да успеят да изтеглят няколко банкноти, предава още агенцията.  

Новините за Гърция може да следите тук!
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:00 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 28 rate down comment 2
Nikola666
преди 9 години
А ако на референдума гласуват против споразумение след това ще отворят ли пак банките?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още