IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърция няма да получи удължаване на срока*

Атина напусна сама масата на преговорите, твърди Йерун Диселблум

15:39 | 27.06.15 г. 62
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Гърция няма да получи удължаване на срока*

Очевидно финансовите министри на еврозоната са ядосани и изнервени от решението на гръцкия премиер Алексис Ципрас да организира референдум за предложените от кредиторите мерки.

Намерението на Гърция да организира допитване до народа на 5-и юли, се сблъсква с голямо неразбиране в Брюксел, пише германският икономически всекидневник Handelsblatt. Според медията финансовите министри няма да разрешат нужното удължаване на спасителната програма, която изтича в края на този месец. Еврогрупата ще откаже каквото и да е удължаване, пише Handelsblatt, позовавайки се на дипломати.

19-те финансови министри на еврозоната започнаха своята извънредна среща в 14 часа местно време (15 часа българско, б. ред.). Още в навечерието на срещата обаче редица правителства сигнализираха ясно, че продължаването на програмата, за което настоява Ципрас, е невъзможно. Ето защо нужното единодушно решение едва ли ще бъде постигнато. 

Според германския финансов министър Волфганг Шойбле Атина де факто е приключила преговорите. „Масата на преговорите бе напусната от Гърция“, заяви той при пристигането си в Брюксел, цитиран от DPA. По думите му в момента няма основа за каквито и да е преговори.

По подобен начин се изказва и шефът на Еврогрупата Йерун Диселблум. „Това е тъжно решение от страна на Гърция, която затвори вратата за по-нататъшни разговори“, заяви той. Според него решението за референдум е негативна изненада и тъжно решение. По думите му министрите ще дискутират какви „последици“ може да има решението на Атина.

"Гърция е свободна да прави референдуми, но ако гръцкото правителство отхвърли предложенията, програмата свършва", заяви и словашкият финансов министър Петер Кажимир.

Ето защо изпадането в дефолт изглежда необратимо. На 30-и юни Атина трябва да плати 1,6 млрд. евро на Международния валутен фонд (МВФ). Неговият ръководител Кристин Лагард посочи неколкократно, че няма да има отлагане на срока за плащане. Едва ли се очаква МВФ да промени сега мнението си, смятат дипломати в Брюксел.

Сега финансовите министри следва да обсъдят какво може да се направи в случай на дефолт. По всяка вероятност ще има натиск към гръцкото правителство да въведе капиталов контрол – нещо, което Атина досега отказваше да направи. Освен това по всяка вероятност Европейската централна банка ще трябва да намали или направо да спре спешното снабдяване с капитал на гръцката банкова система (ELA).

Това не значи все още, че Гърция ще трябва да се сбогува окончателно с еврото. При положителен изход от референдума Атина може да поиска нова помощ от еврозоната, твърдят дипломати. В такъв случай обаче няма да има нови преговори за условията, а Гърция ще трябва да се съгласи безусловно с изработения от кредиторите план.

Актуализирано в 15,50 часа

Всичко по темата четете тук

 

 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

51
rate up comment 8 rate down comment 10
abdul
преди 9 години
Това е ЕС, не балканците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
50
rate up comment 10 rate down comment 12
IMRO
преди 9 години
Добрутро, че не е хубаво. Но с балкански манталитет, при който винаги "другите са виновни" и ти нямаш отговорност за нищо - толкоз!!!Гърците са същите. И сърбите и изобщо всички балканци, затова сме толкова и изостанали:(
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
49
rate up comment 10 rate down comment 8
abdul
преди 9 години
"а завъртят колелото на националните икономики и да допринесат за създаване на устойчив растеж там."С дарения от еврофондовете? ХА-ХА-ХА!"А по същата логика - икономиката ни е била (да ти използвам стилистиката) същото "***" и по времето на Живков и от 1972 до 1985 г. се е развивала само благодарение на подаряваните 2 млрд долара в нефт вспка година. И след като нефтът е спрян, натрупваме 10 млрд дълг за 5 години - и хряс!!!:)))"Абсолютно! И това никак не е хубаво!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
48
rate up comment 14 rate down comment 5
IMRO
преди 9 години
Издиша, главата ти издиша. Издиша при Гърция, защото се управлява неадекватно. Полша, Испания, Ирландия издишат ама точно друг път.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
47
rate up comment 12 rate down comment 5
IMRO
преди 9 години
Злоба, злоба, злоба, злоба. Не знам българската икономика какво може да изнася, но ти злоба за целия свят можеш да изнасяш.В ЕС (за разлика от СССР) има относително ясни правила и стига да не ги престъпваме, фондовете няма да бъдат спрени. Същият въпрос можеш да го поставиш за икономиките на Унгария, Румъния, Португалия, Испания и т.н. Ама точно това е смисълът на еврофондовете - да завъртят колелото на националните икономики и да допринесат за създаване на устойчив растеж там.А по същата логика - икономиката ни е била (да ти използвам стилистиката) същото "***" и по времето на Живков и от 1972 до 1985 г. се е развивала само благодарение на подаряваните 2 млрд долара в нефт вспка година. И след като нефтът е спрян, натрупваме 10 млрд дълг за 5 години - и хряс!!!:)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 7 rate down comment 4
Vesko94
преди 9 години
Но се видя, че този модел издиша, и то сериозно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 5 rate down comment 0
pecan
преди 9 години
http://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&plugin=0&language=en&pcode=tipsii10Гърция и Кипър имат много по голям нетен дълг спрямо повечето страни в ЕС
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 9 rate down comment 7
Vesko94
преди 9 години
Същото може да се случи и сега. Ако Брюксел режне парите по европрограмите. Без тези пари икономиката е един ***. Каква конкуретноспособност? Цялата способност на износа ни идва от това, че тук компаниите дават до 10 пъти по-малко за разходи за труд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 10 rate down comment 1
tonino
преди 9 години
Ко ? Не !"Гърция иска ЕС да върне 1,9 милиарда евро печалби от изкупените от ЕЦБ гръцки държавни ценни книжа, за да плати на МВФ във вторник, подчерта Варуфакис."КУРУфакис !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 11 rate down comment 5
IMRO
преди 9 години
За това как беше натрупан дългът си точен, но каква връзка има това с всичко? Обясних много ясно причините за фалита при Виденов - дългът беше просто една от комплексните причини за него, най-малкото защото обслужването му източваше силно ограничен държавен ресурс.Нито при Виденов, нито при Ципрас причината за фалита ще е самият дълг - а КАТАСТРОФАЛНОТО УПРАВЛЕНИЕ НА ДЪРЖАВАТА и от двамата. Които са комунисти и които правят сходни грешки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още