IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Войната на Ципрас с гръцкия централен банкер

Гръцкият премиер би искал да отстрани Янис Стурнарас от поста му, но почти няма законова възможност за това

13:08 | 26.06.15 г. 37
Автор - снимка
Създател
<p>
	27 юни 2014 г. - Стурнарас се заклева като гуверньор на централната банка. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

27 юни 2014 г. - Стурнарас се заклева като гуверньор на централната банка. Снимка: Ройтерс

Янис Стурнарас трябваше днес да отговоря на различни въпроси пред комисия на гръцкия парламент. Но управителят на централната банка на Гърция отмени това. Той е възпрепятстван поради по-важни задачи. Ще се занимава с острата ликвидна криза на страната, чиято банкова система съществува все още само защото Европейската централна банка (ЕЦБ) отпуска редовно спешни заеми, пише в свой анализ Handelsblatt.

Но гръцкият председател на парламента Зои Константинополу не приема такива извинения. Тя възнамерява в случай на нужда да докара гуверньора на централната банка за изслушване в парламента дори окован в белезници – според правилата на гръцкия парламент възможен, но досега неосъществен процес. Не се очаква обаче полицията да закопчае в белезници Стурнарас в офиса му на третия етаж на сградата на Bank of Greece на атинската улица Panepistimiou в петък, защото гуверньорът е в командировка – зад граница. 

Всичко това води до ескалация на един започнал още през май спор. Поводът беше станало публично електронно писмо от кръговете на централната банка. Под заглавието „Отчет за 100 дни“ (на правителството на Алексис Ципрас) неофициалният документ изброява редица факти, които не са много ласкателни за гръцкия премиер - мащабната загуба на депозити в банковата система, спадът в цените на акциите и цените на жилищата, нарастващите просрочия на държавата.

Премиерът Ципрас видя в това писмо един вид саботаж и предупреди централния банкер в парламента, че ще бъде преценено дали той следва "националната линия" - т.е. линията на изискванията на правителството. Това изискване обаче трудно съвпада със заложената в законите независимост на централната банка. Още преди този мейл гръцкият държавен министър Никос Папас, най-близкият на Ципрас член на кабинета, се оплака пред Wall Street Journal, че Стурнарас не показва готовност за сътрудничество.

В сбито съобщение до медиите самият Стурнарас отрича, че мейлът, адресиран до известен финансов журналист, е писан от централната банка. Официално това е вярно, но е просто извинение, защото новината е пратена от личния имейл адрес на един от най-близките му сътрудници. 

Още по-неудобен за правителството Стурнарас стана през миналата седмица, когато настойчиво в редовния си шестмесечен отчет до парламента предупреди за предстоящите опасности. Ако Гърция не постигне споразумение в рамките на текущите преговори с кредиторите, страната е заплашена от „болезнен път, който в началото ще води към фалит, а в крайна сметка – до оттегляне от еврозоната и, най-вероятно, до напускането на Европейския съюз".

Последствията според Централната банка са дълбока рецесия, драматичен спад на доходите, умножаване на безработицата и загуба на всички достижения, които са постигнати през последните години в страната. “От равноправен член в основата на Европа, Гърция ще се превърне в бедна страна в Южна Европа", предупреждава докладът на Централната банка.

Председателят на парламента Константинополу, особено „писклив глас“ на крайнолявото крило на Сириза, беше толкова възмутена след тези пасажи, че върна доклада до централната банка като „неприемлив", отчасти защото не е бил предаден в печатна форма, а на USB стик, което тя приема за неадекватно. Константинополу също така разкритикува факта, че докладът е в противоречие на дейността на ръководена лично от нея парламентарна комисия, която току-що бе стигнала до заключението, че голяма част от гръцкия дълг е "незаконен" и поради това не следва да бъде връщан.

Последна актуализация: 04:49 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 33 rate down comment 12
Атанасио
преди 9 години
Пол Кругман с нобел го е казал - ''проблемът с гръцкия дълг лесно ще се реши, например ако кредиторите послушат спеца по финансови пророчества проф. Пол Кругман. Според него трябва "само" дългът на Гърция да се разсрочи (сега средната срочност е 16.5 г., защо да не стане 50 г.), а лихвата му да се намали от 2.6% сега, примерно на 0.2% - http://***.segabg.com/article.php?id=737114Гърция иска да си плати дългът но до 0,1% лихва или ще го обяви за ''омразен дълг'' - затова не има пука от никой защото имат право и според някои около 200млрд.евро е омразен дълг- Deutsche Welle (коментар 1) - http://darikfinance.bg/***/115917#commentsМного добре го каза госта на - https://***.ataka.tv/видео/на-жълтите-павета-г-c10818.html,и съм коментирал всичко през фейсбука под предаването
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 65 rate down comment 7
динамо
преди 9 години
Е как професионалист финансист ще се разбира с краен левичар. Единият е учен, прагматик, а другия е дървена глава. Няма да стане. ЕС трябва час по скоро да спре парите, да върнат драхмата и много скоро гърците ще разберат какво е наистина бедност, недоимък, дефицит и т.н. Ще сънуват минимална пенсия от 460 евро и горчиво ще съжаляват, че са се доверили на тия ***. А в ЕС нищо драматично няма да се случи. Просто един камък ще им падне от плещите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 33 rate down comment 14
Атанасио
преди 9 години
Има начин да се избегне финан.катастрофа Ядосвам се защото нещата се знаят от 1933год. тоест 1999год премахнаха закона ''Глас-Стигъл'' - http://borsi.blog.bg/***/2012/10/28/investicionni-banki-i-finansova-kriza.1014554Става въпрос за умишлени действия - организирана престъпна група и правя изследвания от кога се знае ,че ''системата'' не работи - от 1971год. когато махнаха златният стандарт или от 1982год. когато замислиха ''вашинктонският консенсус'' и т.н. 1999год. окончателно отмениха закона ''Глас-Стигъл''НЯМА ЗНАЧЕНИЕ и въпроса е какво може да се направи и се почва с забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558Икономиката се стимулира с кредити или преразпределение и отделна тема е ,че има таван на БВП тоест не може да има постоянен растеж
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 45 rate down comment 4
georgi_shum
преди 9 години
Човека просто си е дебилен *** :) Само като видя коментар от него и съм директно на минуса :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 48 rate down comment 3
IMRO
преди 9 години
Той има сериозно пропуски във функционирането на централната нервна система по принцип. Но за 500 лв такъв е матриалът
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 50 rate down comment 6
Kaoru
преди 9 години
Камаз, пардон "крас" отново имаш сериозни пропуски в разбиране на функциите на централната банка и по главния шрифт това си личи още по-добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 52 rate down comment 5
IMRO
преди 9 години
Интересно ми е колко ти плащат на месец? И тези умотворения от маркетинговия екип ли ти ги спускат или са лично твое творение? Ако искаш, ще ти дам мейл да ми пишеш на лично (ако се притесняваш от тролщината си).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 38 rate down comment 19
крас
преди 9 години
ЖЕСТОКАТА ИСТИНА:"Съвкупният дълг на Италия възлиза на около 259 % от брутния вътрешен продукт (БВП) - с 55 % повече, отколкото през 2007 година. Френският е около 280% от БВП, с 66 % по-голям, отколкото през 2007 година."ДЪЛГА на ГЕРМАНИЯ - 3,3 трил. ?, на ИТАЛИЯ - 2,6 трил. ?, на ФРАНЦИЯ - 2,4 трил. ? ....ЦЯЛА ЕВРОПА Е В СТРАШНА ДЪЛГОВА КРИЗА!КАК ЩЕБЪДЕ РЕШЕНА Е ВЪПРОС НАД КОЙТО СИ БЛЪСКАТ ГЛАВИТЕ ТЪПИТЕ ЗАСТАРЕЛИ ЕВРОПЕЙСКИ ЧИНОВНИЦИ!ПРЕЗ ТОВА ВРЕМЕ КИТАЙ Е НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАЗАР И СДЪНПИНГОВИТЕ СИ ЦЕНИ УБИВА НЕ САМО ПАЗАРА , НО И ПРОИЗВОДСТВОТО .ЗА КАКВО ИНВЕСТИЦИОННО БАНКИРАНЕ МОЖЕ ДА ИДЕ РЕЧ КОГАТО ЦЯЛАТА ЕВРОПЕЙСКА ИКОНОМИКА Е ЗАМРЯЛА?!ПУБЛИЧНО - ЧАСТНОТО ПАРТНЬОРСТВО в инфраструктурните европейски проекти създава само КОРУПЦИЯ и ОГРОМНИ ДЕПОЗИТИ на облажилите се лицаВ гърция освен огромен ДЪЛГ има и огромни ДЕПОЗИТИ /170 млрд. ? /ТАКА Е В ЦЯЛА ЕВРОПА!НЕ ГЪРЦИЯ , А ЕВРОПА Е ОБРЕЧЕНА ДА ФАЛИРА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 34 rate down comment 15
Атанасио
преди 9 години
Нещата са повече от ясни и според някои около 200млрд.евро е омразен дълг- Deutsche Welle (коментар 1) - http://darikfinance.bg/***/115917#comments Много добре го каза госта на - https://***.ataka.tv/видео/на-жълтите-павета-г-c10818.html,и съм коментирал всичко през фейсбука под предаването
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 34 rate down comment 15
Атанасио
преди 9 години
Трябва повече да се обяснява защо ЕЦБ не купува ДЦК като ФЕД ,и отделна тема е защо ЕЦБ и ФЕД са частнитоест най-важният въпрос е защо държавата не взима пари от държ.монетарна банка и Елън Браун ,Президент на Публичния Банков Институт(САЩ) добре обяснява за държ.банки - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htmА за тези които ще кажат ,че с държ.монетарна банка държавата може да си печата безразборно ще кажа само ,че се прави като САЩ - държ.дълг не може да превишава БВП записано в Конституцията Нещата са прости - 33% капиталова адекватност защото БАЗЕЛ-3 е недостатъчно и наказателна отговорност за необезпечените кредити което си е разделяне на търговското и инвестиционно банкиране ,и обяснил съм какво трябва да се направи - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 Много добре го каза госта на - https://***.ataka.tv/видео/на-жълтите-павета-г-c10818.html ,и съм коментирал всичко през фейсбука под предаването
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още