IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Спасение в последната минута?

Гърция е предложила рязко вдигане на данъците и мерки за общо 7,9 млрд. евро

08:20 | 23.06.15 г. 69
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Последното предложение на гръцкото правителство за споразумение с кредиторите, което е с обем от 12 страници, предвижда фискални мерки в размер на почти 8 млрд. евро. По-голямата част от тях се предвижда да дойдат от повишени данъци и вноски за социални осигуровки. Това беше и най-слабото звено в новите идеи на премиера Алексис Ципрас, тъй като според кредиторите рязкото вдигане на данъците рискува окончателно да задуши икономиката, да задълбочи рецесията, да намали приходите и да предизвика нужда от нови мерки за съкращаване на държавни разходи и търсене на външна помощ, разказва Kathmerini.

Мерките са за  общо 7,9 млрд. евро, като от тях в понеделник сутрин Гърция е предложила на партньорите си от ЕС, ЕЦБ и МВФ общо 7,3 млрд. евро (или 93% от целия пакет) да дойдат от по-високи данъци, включително еднократно облагане на по-големите компании.


Гърция не отстъпва от позицията си за три различни ставки по ДДС и предлага най-ниската (6%) да бъде за лекарства, книги и билетите за театри, средната (13%) да е за храните (предимно пресните), електричеството, нощувките в хотелите и хранителните услуги, а най-високата (23%) да е за всички останали стоки и услуги. Така се предвижда събирането на допълнителни 1,36 млрд. евро годишно. Но понеже приемливата за кредиторите цел е по-висока (1.8 млрд. евро), правителството обмисля да вдигне ДДС за хранителните услуги с 10 пункта до 23% и да премахне привилегията на егейските острови за 30% отстъпка от нивата на ДДС.

Гръцките предложения гарантират нисък първичен излишък в размер от 1 и 2 процента съответно за 2015 и 2016 година. Въведени са поправки в размера на "данък солидарност", за да се стоварва тежко бреме върху хората с ниски доходи и пенсионерите, предава и БТА.

Според предложението на властите хората с доход от 12 до 20 хиляди евро ще плащат данък върху доходите от 0,7 на сто, от 20 до 30 хиляди евро - 1,4 на сто, от 30 до 50 хиляди евро - 2  процента, от 50 до 100 хиляди евро - 4 процента, от 100 до 500 хиляди - над 6 процента, а над 500 хиляди - 8 процента.

Атина предлага от 2016 г. да се увеличи данъчната ставка за юридически лица от 26 на 29  процента, да се създаде специален фонд в размер на 12 процента от приходите за бизнеса с печалба над 500 000 евро, да се  увеличи данък "лукс" (автомобили с двигатели над 2,5 литра, басейни, самолети, яхти с дължина над 10 метра), да се въведе данък върху телевизионната реклама, да се въведе данък за електронните игри, да се намалят разходите за отбрана на 200 милиона евро.

 

В новите предложение се предвижда от 2016 г. постепенно да се съкращават категориите на ранно пенсиониране (без ущърб за придобитите права). Към 2025 г. ще останат само няколко категории, които могат да претендират за ранно пенсиониране - работещите във вредни и тежки производства, майки на деца с ограничени възможности.

Всичко по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 36 rate down comment 22
ert
преди 9 години
Гърция не е България, там просто няма как да стане тази гавра с народа която стана при нас, че и продължава да става. Гърция просто ще си фалира и ще си излезе от ЕС и хич няма да им пука за това на гърците, те да не са като българите да се юркат че да можело да влязат в ЕС, а защо на никой не му е ясно. Те си знаят интереса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 46 rate down comment 8
Lucifer
преди 9 години
....хм...на нас, дисциплинираните през 1996г ни трябваше само 1 млрд $ за да не фалираме но така и не се намери кой да ни го даде!!!.... а маляките опапаха 320 млрд ? и ще им наливат още до безкрайност... за да не им се наруши комфорта.. такъв извратен съюз не само че няма бъдеще но няма и настояще....пък и да бяха само гърците...ами испания, португалия, италия...да сравняваме ли как живеят в ЕС "дисциплинираните" и "недисциплинираните"????...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 31
SS-23
преди 9 години
евро-*** и лихварите пак няма да са съгласни.Истината е, че искат да направят Гърция - втора българия, тогава всички "инвеститори" и лихвари ше потриват ръчички : 1. заплати - 300 евро, 2. плоско данъче - 10% , че да може "инвестиора" хем да не плаща заплати (съгл. т.1.), хем да не плаща и на държавата. Найс далавера-1, а?3 държавните дългове да си останат, като обаче отчитайки т.1 и малкото пари в хората, ше се стигне до набухване с кредити и на населението, т.е. потриване на ръчички, този път за лихварите. Найс далавера-2, а?4. приватизацийка на всичко, апетитно в стил - "ала мавъра". Найс далавера-3, за "инвеститорите"Въпроса е- ще допусне ли Ципрас това да се случи на финалната права? Гърците, още преди Ципрас, показаха, че "хора с характер" и аз предвиждам, че ако евро-*** и лихварите не остъпят - в Гърция ще настъпят тежки времена!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 36 rate down comment 16
ert
преди 9 години
Ами браво на Гръция, дори и да вдигнат ДДС-то, реално пак си държат на трите ставки с ниско ДДС за лекарста и за храни. И това в една уж западнала държава, а у нас как е?У нас си плащаме 20% и за лекарства и за храна дори, и се хвалим колко сме били стабилитетни на гърба на народа, нъл тъй вика Горанов вчера?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 40 rate down comment 2
stabwound
преди 9 години
И нито дума за съкращения на бюджетниците. Сериала продължава догодина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 4
stabwound
преди 9 години
И нито дума за съкращения на бюджетниците. Сериала продължава догодина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още