IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гръцката централна банка предупреждава за опасността от Grexit

Провал в постигането на споразумение между Атина и кредиторите й би довел до излизане на Гърция и от ЕС

13:29 | 17.06.15 г. 36
Автор - снимка
Създател
Гръцката централна банка предупреждава за опасността от Grexit

Евентуален провал на гръцките лидери и кредиторите на страната да постигнат спасително споразумение би довел до излизане на страната от еврозоната и дори от ЕС, заяви гръцката централна банка.

В изявление за паричната политика в периода 2014-2015 г. банката заявява: "Постигането на ново споразумение с нашите партньори е от най-голямо значение за отблъскването на непосредствените заплахи за икономиката".

"Обратното, един провал в постигането на споразумение би отбелязал началото на болезнен курс, който ще доведе първоначално до гръцки фалит, а накрая и до излизане на страната от еврозоната, а най-вероятно и от Европейския съюз", се добавя в изявлението.

Според банката при такъв сценарий сегашната, все още контролируема криза би довела чрез ефекта на снежната топка до една неконтрорируема криза с „огромни последици за банковия сектор и финансовата система“. Ето защо централната банка апелира преговорните партньори да намерят бързо решение. „От най-висок приоритет е да се намалят непосредствените рискове за икономиката“.

Междувременно финансовата преса в страната предупреждава, че данъчните приходи в Гърция изостават през първите пет месеца на годината с около 1,7 милиарда евро от очакванията. Според държавното радио причината за това се крие във факта, че на практика цялата икономика вече не се движи.

Освен това много граждани просто изпускат крайните срокове за плащането на данъците. Вместо това те се опитат да платят данъците по-късно на вноски. Освен това приходите от ДДС са драстично намалели, тъй като много граждани ограничават разходите си възможно най-много.

По официални данни драматично е положението при някои държавни предприятия, като електрическото дружество DEI. Неговите клиенти му дължат почти 2 млрд. евро. Много гърци не можели да си платят и комуналните сметки, тъй като са безработни.  

Последният засега кръг преговори се провали през уикенда, след като ЕК за пореден път отхвърли предложените от правителството на СИРИЗА реформи. Кредиторите обявиха, че Атина не е успяла да предложи нищо качествено ново. Европейската комисия съобщи, че в хода на преговорите е отбелязан известен напредък, но предложенията на Гърция все още съществено се разминават с изискванията на кредиторите за годишни икономии в бюджета в размер на 2 милиарда евро, или около 0,5-1 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Същевременно Брюксел обяви, че финансовите министри на еврозоната ще се занимаят с проблема на своята среща в четвъртък, а  това ще е "последният опит за постигане на разрешение".

От 2010 г., когато започна дълговата криза в Гърция, Европейският съюз и Международният валутен фонд са предоставили на Атина близо 250 млрд. евро кредити, които тя трябва постепенно да връща. Въпреки частичното отписване на дълга на Гърция през 2012 г. задълженията й в момента надхвърлят 315 млрд. евро, което представлява 175 процента от БВП. Това е три пъти повече от пределно допустимото равнище на държавен дълг за страните от еврозоната, което според Пакта за стабилност и растеж е 60 на сто от БВП.

Новините за Гърция може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:19 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 14 rate down comment 6
iivanoff
преди 9 години
Никола, употребата на аргумент, изграден чрез заблудата "Позоваване на вероятността", е типично маймунска черта :)))))А понеже никоя *** не може да бъде насила спасена от себе си, то не мога да ти помогна, колкото и да се напъваш аз да го направя :)))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 3
lilivan
преди 9 години
"Алоо, еврозоната. Защо не сте си направили механизъм за това който престане да отговаря на критериите да бъде отстраняван."хахаха- точно в целта :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 13 rate down comment 2
lilivan
преди 9 години
Брутният държавен дълг на Гърция "представлява 175 процента от БВП. Това е три пъти повече от пределно допустимото равнище на държавен дълг за страните от еврозоната, което според Пакта за стабилност и растеж е 60 на сто от БВП."- За сведение вижте колко е брутния държавен дълг за страните от ЕС и ЕЗ (по данни на Националния Статистически Институт):http://***.nsi.bg/bg/content/11476/%D0%B1%D1%80%D1%83%D1%82%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B6%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B3самата Германия има 77%, а средно за ЕЗ е 90%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 19 rate down comment 5
bgMan
преди 9 години
Тоя Атанасио е или платен *** (най-вериятното) или ***, повярвал във всички глупости дето ги тиражират в нета за дезинформация на маймуните. Такива е най-добре да се игнорират и да не им се обръща никакво внимание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 17 rate down comment 0
Nikola666
преди 9 години
Междувременно тука се появи един Атанасио. Ще има да си водите безкрайни диалози с него...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 22 rate down comment 1
bgMan
преди 9 години
Здравей и добре дошъл отново.Мнозина биха те помолили да се изразяваш по-ясно според теб какво ще се случи вместо да говориш като астро-медиум-философ от някакво друго измерение. Иначе теорията ти за маймуните и управлението им е много интересна и звучи достатъчно достоверно, но все пак в рамките на нормалното е в една дискусия да се иска по-ясно и конкретно изразяване без завоалирване на изказа зад многобройни термини и изрази.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 20 rate down comment 7
iivanoff
преди 9 години
За да прикрият режисурата на "процеса", непрекъснато се предоставят възможности, които не могат да се осъществят! Така очаквайки ги /чрез заблудата "Преднамереност"/, винаги маймуните ще бъдат изненадани от резултата. А ако маймуните са винаги изненадани от резултата, то той за тях ще бъде напълно СЛУЧАЕН /НЕОПРЕДЕЛИМ, СВОБОДЕН, НЕКОНТРОЛИРАН/.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 20 rate down comment 4
raul_castro
преди 9 години
Стягайте се за Black Friday.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 23
крас
преди 9 години
ВМЕСТО ДА ПРЕДУПРЕЖДАВА ДА ОБЯСНИ С КАКВО Е ОБЕЗПЕЧИЛА НАПЕЧАТАНИТЕ ОТ НЕЯ "ГРЪЦКИ" ЕВРА?!Както знаете пред номера на купюра на напечатаните от ГНБ евра стои буквичката "Y", пред тези на Бундесбанк е буквичката "Х" ......ТАКА, ЧЕ СЕГА ЩЕ ЦЪФНИ ИСТИНАТА КОЙ КАКВИ ЕВРОБАНКНОТИ Е СКРИЛ ПОД ДЮШЕКА - гръцки , немски , испански , португалски , френски, италиански.....ВСЪШНОСТ ГНБ ПОДГОТВЯ ПУБЛИКАТА ЗА НЕЙНИЯ ПРЕДСТОЯЩ АПОКАЛИПСИС, КОЙТО ЩЕ Е НАЧАЛОТО НА РАЗПАДА НА ЕВРОЗОНАТА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 13
nobel
преди 9 години
... че ако има такъв механизъм ще трябва да отстраните Германия, Франция, Испания, Италия, Белгия ...... Добре, добре. Разбрах.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още