Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис обвини кредиторите на страната си в садизъм. По думите му целта им е разпадане на Европейския съюз. Предложените мерки не предлагали решение на финансовата криза, а унижение за гърците.
По този начин Атина отново рязко изостри тона преди срещата на министрите на финансите от еврозоната, която започва в Люксембург след два дни.
Янис Варуфакис изпусна нервите си по време на своя реч, произнесена на остров Крит.
"Кредиторите със садизъм настояват Гърция да натовари финансово онези граждани, които досега са поели най-тежките последствия от кризата", пояснява той.
Варуфакис заяви, че Гърция ще продължи да прави логически контрапредложения. Но ако се стигне до там, то Атина не трябва да изключва и срив. „Ако те (кредиторите – б. р.) целят да ни унижат, то тогава ще трябва да понесат разпада на Европа", заяви Варуфакис, цитиран от DPA.
В интервю за Bild пък гръцкият министър е категоричен, че страната му няма да представи нов списък с реформи на срещата в Люксембург. Попитан защо, той отговаря, че "еврогрупата не е форумът, на който се излагат позиции и се правят предложения, които преди това не са били обсъдени и договаряни на по-ниско равнище".
Варуфакис от няколко дни настоява германският канцлер Ангела Меркел да играе водеща роля при желаното от Атина преструктуриране на гръцкия дълг. В интервюто си той отправя и призив към Меркел да произнесе в Атина "реч на надеждата", визирайки подобна реч (Speech of Hope) на държавния секретар на САЩ Джеймс Бърнс, произнесена през 1946 г. в Щутгарт, която сложи началото на помирението между САЩ и Германия.
Една от най-големите пречки за споразумение е допълнително изискваното орязване на пенсиите. „Ново орязване на пенсиите е неприемливо за Гърция“, казва консултант на правителството. „Те и без това бяха вече сериозно орязани", казва Теодорос Параскевопулос, икономически съветник на СИРИЗА пред RBB Info Radio.
„Гръцкото правителство постоянно предоставя идеи и предложения за решаване на кризата“, казва Параскевопулос. Същевременно обаче партньорите в Европа и преди всичко МВФ настоявали за такива мерки, които Гърция не можела и не искала да позволи. Става дума преди всичко за намаляване на пенсиите и за въвеждане на по-висок ДДС за хранителни стоки, ток и вода. „Това е недопустимо“.
преди 9 години Игнорирайте го, жаден е за внимание :) (като наш Танас) отговор Сигнализирай за неуместен коментар