IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Санкциите на ЕС срещу Русия не пречат на петролните сделки

Въпреки санкциите европейските нефтени компании намират начини да продължат работата си с държавната "Роснефт"

10:38 | 15.06.15 г. 12
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Най-големите петролни компании в Европа продължават бизнеса си със своите руски енергийни партньори, въпреки че по-рано този месец Европейският съюз (ЕС) гласува да продължи наложените върху Русия санкции. Това ясно показва как западните компании адаптират действията си спрямо ограниченията върху Москва, коментира The Financial Times (FT).

BP е близо до приключването на сделка за придобиването на 20% акции на сибирско нефтено находище, собственост на държавната компания "Роснефт", за сумата от около 700 млн. долара, съобщават запознати със случая.

Междувременно Eni и Statoil са получили разрешение от европейските столици да продължат дейността си по съвместните предприятия с "Роснефт". Shell също работи по Salym, съвместно дружество с "Газпром Нефт", петролното подразделение на руския газов гигант. В същото време европейската компания е подала молба за одобрение на други проекти към нидерландското правителство.

Всичко това се случва по време на международния икономически форум в Санкт Петербург, руския вариант на форума в Давос. Събитието се провежда тази седмица и е завладяно от доста по-различно настроение в сравнение с миналата година, когато санкциите бяха първоначално наложени. Тази година атмосферата е по-позитивна, след като стана ясно, че международните компании се опитват да работят с руските си партньори въпреки санкциите.

Разширяващото се сътрудничество между големите европейски и руски петролни компании показва нарастващата пропаст между Европа и САЩ. Вашингтон блокира цялото си сътрудничество в Арктика, работата по дълбоководния и шистов петрол с Русия, което означава, че десетте съвместни дружества на ExxonMobil с "Роснефт" остават замразени. Но санкциите на ЕС, които позволяват на компаниите с предварително съществуващи договори да продължат работа, дава възможност на европейските групи дори да разширяват дейността си в Русия.

„Европейските компании намират начини и със сигурност имат повече свобода да правят бизнес в сравнение с колегите си в САЩ“, казва Джеймс Хендерсън, старши сътрудник в Oxford Institute for Energy Studies. “Американските компании ще бъдат във все по-неизгодна позиция, защото европейските санкции не важат със задна дата, за разлика от американските“.

Представител на западна енергийна компания в Москва е заявил, че европейските фирми „живеят с надежда“, описвайки ходовете като поддържане на интереса за момента, в който санкциите бъдат вдигнати. Боб Дъдли, главен изпълнителен директор на BP, каза за CNBC по-рано този месец, че британската компания ще „проучи допълнителни инвестиционни възможности“ в Русия.

BP вероятно ще подпише сделката за 20% от петролното поле Таас-Юрях през тази седмица, като това може да бъде обявено по време на форума във Санкт Петербург, съобщават източници.

Петролните компании стъпват предпазливо, подавайки молби за тълкуване на закона за санкциите в столиците в ЕС. Eni и Statoil, чиито съвместни дружества с "Роснефт" са регистрирани в Люксембург, са получили одобрение от правителството там да предоставят технологии и услуги на руските си съвместни предприятия, казват запознати. Финансиране обаче, което е обхванато от друг раздел на санкциите, може да бъде одобрено само според всеки отделен случай.

Statoil планира да сондира два кладенеца с "Роснефт" близо до сибирското поле "Северно Комсомолское" през това лято и още два кладенеца в Охотско море през следващото. Eni засега не е обявила планове, но запознати смятат, че компанията може да се опита да продължи работата си по лиценза в Черно море с "Роснефт".

Големите европейски петролни компании твърдят, че спазват санкциите, докато в същото време според "Роснефт" западните петролни групи са „изключително заинтересовани“ да разширят партньорствата си с руското държавно дружество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:32 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 4 rate down comment 0
ing5rov
преди 9 години
Е , ами то ясно си показва...интереса клати феса ! Едрият бизнес ше намери начин, ако трябва ,някой няма да спечели избори или нещо друго...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 3
Атанасио
преди 9 години
Около 1997год. има споразумение между САЩ и Русия с което САЩ обещаха да не разширяват НАТО по границата с Русия но не го спазиха и с Украйна чашата преля - не може в Крим да има бази на НАТО тоест САЩ Темата е голяма но истината е ,че САЩ прекалиха и защото виждат ,че до няколко години ще са нищо в международен план и вече не минава номера да имат стопиращи квоти в МВФ и Св.банка То и сега Г-7 има по-малък БВП от БРИКС и фактите са много - http://yphalachev.blogspot.com.es/2015/05/blog-post_10.htmlОбобщил съм ги нещата - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231Идеята ми е забрана на офшорки и т.н. регулации и данък лукс - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685с цел 6% бюдж.излишъци които се инвестират в точно определени неща https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 2
Атанасио
преди 9 години
За какво са санкциите ?! - за Крим имаше референдум ,за Украйна няма доказателства за руска намеса а точно обратното САЩ си признаха ,че са дали 5 милиарда за ''демокрацията'' и взеха 49% от газопровода на Украйна и дупчат за шистов газ но Русия може да прекара газта през друго място - играят си като деца от детската градина и още факти - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1569004520044443ЕС може да се прави на интересен само ако е независим от Русия но фактите са 45% от консумираният газ и петрол идва от Русия според доклад на Европейската комисия - http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/energy2_bg.pdf
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 0
data
преди 9 години
Е , нормално , все пак се върви към постепенно вдигане на санкциите след Миск-2 . Няма да учудя и ако Южен поток се окаже особено конкурентен поток . Все пак чудесата продължават :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 26 rate down comment 5
SSIW
преди 9 години
Последния залък взеха от устата на хора, които оцеляваха със заетост в туризЪма ни, който основно се движеше от руските кинти, както и от някакъв износ, останал да вегетира върху вкусовете и предпочитанията на руснаците, формирани от годините на предишната система. Нищо , както съм казвал и друг път, българина може да живее като скот, на хляб и вода може да я кара, децата си може да прати да чистят *** на другия край на планетата, без да знае дали ще ги види отново, но евро-атлантическите ценостти, които са закодирани в костния му мозак, няма да предаде никога ! Пък и грях му на душата на всеки, който каже , че не сме били компенсирани сто-кратно за дребните неудобства, произтичащи от заявената и отстоявана непоколебимо солидарност със силите на прогреса и цивилизацията. ... ами тези вълни свеж човешки материал, които се вливат в кръвоносната система на нацията (по направление юг, юго-изток) какво са, ако не възможност за истинки културен, духовен и стопански Ренесанс? И на кого следва да сме признателни, за предоставянето на такава далновидна и неоценима подкрепа, за разкриващите се по този начин пред нас неограничени хоризонти, ако не на партньорите ни по ценностен и цивилизационен избор ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 21 rate down comment 4
0pk
преди 9 години
Мръсни продажни ***, предатели на ЕС, веднага да им се отнемат лицензите, да им се конфискуват имуществата в полза на ЕС и да се изпратят в изгнание в Русия! Как може така да не спазват нарежданията на Ръководителите на ЕС?!?Или както се казваше в оня лаф - Кучето си лае, кервана си върви :]ЕС-а не го бръснат за две стинки какво им нарежда, само най-добрите *** се съобразяват с решенията които им налагат. Ние сме на една от челните позиции в тази област :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 3
nobel
преди 9 години
Грешиш. Въобще не е май. И даже не са за нас, а направо са си против нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 3
Mavi Goz
преди 9 години
Пхахаха!! За British Petroleum руски нефт и газ, а за нас - гръцки! А може и направо турски! хахаха!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 3
Сините камъни
преди 9 години
Санкците май май са за нас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 8
Атанасио
преди 9 години
ЕС вкарва около 45% от петрола и газта от Русия според доклада на Европейската комисия - http://ec.europa.eu/europe2020/pdf/energy2_bg.pdfКАКВИ санкции като си на 45% зависим ???САЩ също внасят около 45% от консумираният петрол и искаха да фалират Русия ,Сирия ,Венецуела като свалиха цената на петрола и естествено пострадаха и техните фирми за шистов газ Следващата икономическа криза: нов дот-ком балон, срив на еврото или задлъжнялост до живот? - http://***.capital.bg/biznes/finansi/2015/06/09/2549118_sledvashtata_ikonomicheska_kriza_nov_dot-kom_balon/Следващата икономическа криза: колапс в петролната индустрия, сриване на фондовия пазар или дълговете на Китай? - http://***.capital.bg/biznes/finansi/2015/06/03/2545745_sledvashtata_ikonomicheska_kriza_kolaps_v_petrolnata/Аз съм ги обобщил нещата като 3 планетарни катастрофи и съм обяснил подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още