IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Отговорите на най-важните въпроси за бъдещето на Гърция

Страната дължи почти 1,6 млрд. евро на МВФ. Какво ще се случи, ако не успее да плати?

08:16 | 27.05.15 г. 55
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Финансово затруднената Гърция трябва да плати почти 1,6 млрд. евро на Международния валутен фонд (МВФ) през следващия месец, задължение, което според вътрешния министър Никос Вутсис страната не може и няма да удовлетвори, ако не стигне до споразумение за отпускане на следващия транш от спасителния заем, коментира Bloomberg.

Изданието отговаря на най-важните въпроси относно това, което следва оттук нататък.

Кога е крайният срок за изплащане на следващите задължения към МВФ?

Гърция дължи на МВФ около 20 млрд. евро главница през следващите 9 години за спасителния заем, който получи. Крайните срокове за изплащането на четири вноски на стойност 1,6 млрд. евро изтичат през следващия месец, като първата дата е 5 юни с вноска от 308 млн. евро. На 12 юни се дължат други 347 млн. евро, последвани от 578 млн. евро на 16 юни и 347 млн. евро на 19 юни. Плащанията към МВФ се деноминират в специални права на тираж (СПТ), виртуална резервна валута, което значи, че сумите в евро са приблизителни и зависят от обменния курс на еврото спрямо СПТ. 

Защо плащанията през юни предизвикват тревоги?

Гърция загуби достъп до пазарите на облигации и разчита единствено на спасителните заеми от еврозоната и МВФ, за да рефинансира дълга си. Коалицията, която е против икономии в страната, е блокирана в преговори с кредиторите си относно условията по тези спасителни заеми. Въпреки че не са правени спасителни плащания от миналото лято насам, правителството успя да изплати външните си задължения чрез комбинация от мерки, включително неусвояване на бюджет, натрупване на просрочени задължения към доставчици и търговци, просрочени стимули на данъчни споразумения и изземване на парични резерви от местните правителства, болници, университети и дори от фонда за рекапитализация на банките, използвайки средствата за краткосрочни финансови операции на държавата.

Дали коалицията ще избере да използва своите изчерпващите се резерви, за да изплати задълженията си към МВФ, или ще избере да обяви дефолт, ако не успее да сключи сделка с кредиторите, е политическо решение.

Какво казват гръцките представители за вноските?

Говорителят на гръцкото правителство Габриел Сакеларидис заяви в понеделник, че държавата се опитва да изплаща всички външни и вътрешни задължения за възможно най-дълго време, добавяйки, че проблемите с ликвидността на страната са добре познати. Той отказа да коментира дали държавната хазна има достатъчно средства за плащанията през юни докато в същото време правителството в Атина заяви на няколко пъти, че приоритет са плащанията на пенсиите и зплатите.

Гърция и друг път си е играла с идеята за просрочване на плащанията си към МВФ. Вътрешният министър на страната Никос Вуцис, който няма никакви правомощия за взимане на икономически решения, заяви в неделя, че плащанията към МВФ за юни не могат да бъдат осъществени и няма да бъдат направени, ако междувременно не се стигне до споразумение за отпускане на последния транш от спасителния заем. На 1 април Spiegel Online цитира думите на Вуцис, според които Гърция трябва да отложи вноската за 9 април към МВФ, но плащането беше направено.

По-рано този месец гръцкият министър-председател Алексис Ципрас каза на кредиторите в писмо, че неговото правителство не може да си позволи вноската на 12 май. В крайна сметка страната плати на МВФ, използвайки резервите на собствената си СПТ партида в МВФ.

Последна актуализация: 12:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 36 rate down comment 11
Атанасио
преди 9 години
Григор Лилов показа законопроект за споделяне на загубите на банките тоест всички ще плащат и гарантираните влогове а не както в Кипър само на 100 000 евро (след 75 мин.) - http://***.skat.bg/products.php?type=10&genre=8364Преди 75 минута каза ,че Стив Ханке е казал да се молим Гърция да не фалира защото при 22% дял на гръцките банки ще стане страшно.Колкото до гръцките маймуни - ''Общата стойност на старите и новите задължения към данъчните служби е над 77 милиарда евро.'' - http://darikfinance.bg/***/115205#commentsТова за което Гърция е на 100% права е ,че иска лихвите по дълга да са до 0,2% и да си връща дълга десетилетия но Италия ,Испания точно това гледат за да смъкнат и техните лихвиСтатията за френският дълг е добра за да се схване същината - http://bg.mondediplo.com/article1280.htmlтоест въпроса е защо държавите не взимат пари от държ.монерна банка или ЕЦБ както САЩ взимат от ФЕД и лихвата се облага с 90% данък и кражбите стават по друг начин обяснено добре във
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 32 rate down comment 25
юрист
преди 9 години
Е- като не искате да получите квалифицирана юридическа консултация заради 40тте-50тте лева адвокатско възнаграждение, което се дължи за предоставяне на правна консултация- има лек- трошете си главите сами, продължавайте да се тревожите и накрая се удавете в чаша вода - до това води пренебрегването на този вид специализирани услуги и манталитета "Защо да пълня гушите на адвокатите с пари- мога и сам/а да се справя с проблема":D:D:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 32 rate down comment 24
юрист
преди 9 години
Посетете кантората на който и да е било колега и ще получите адвокатска консултация. Отговорът на Вашият въпрос по същество представлява адвокатска услуга, наречена писмена адвокатска консултация на правно основание чл.24 ал.1 т. 1 от Закон за адвокатурата и всеки адвокат има право да реализира чл.36 ал.1 и ал.2 от същия законhttp://***.lex.bg/bg/laws/ldoc/2135486731
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 43 rate down comment 9
крас
преди 9 години
ЗАКОНА Е ЗА КОН, НО НЕ И ЗА ЧОВЕК. ВИДЯХМЕ КОЙ ВМЕСТО ФОНДА ЗА ГАРАНТИРАНЕ НА ВЛОГОВЕТЕ ПЛАТИ УМИШЛЕНИЯ ФАЛИТ НА КТБ, КОЙ ПРИБРА АКТИВИТЕ НА БАНКАТА, КОЙ ЗАГУБИ И КОЙ СПЕЧЕЛИ. Вместо да коментираме закона е по добре да видим какво ще се случи със системата на скачени съдове каквато е гръцката и българската банкови системи. Да не забравяме, че кризата в КТБ започна точно с закупуването на една гръцка банка Емпорики, която в последствие в търговския регистър бе записана, че е била собственост на френска фирма от системата на Креди агрикол, а после възкръсна като ТБ "Виктория" в която квесторите покриха добрите активи на КТБ. КАКВО СЕ СЛУЧИ С ТБ "ВИКТОРИЯ" И С ЕДНОИМЕННАТА ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ?КУПИ ЛИ ДЖЕНЕРАЛИ ЗАСТРАХОВАТЕЛЯ ИЛИ НЕ?МОЖЕ БИ СИНДИЦИТЕ ЩЕ НИ КАЖАТ, АМА КАК ДА ГО НАПРАВЯТ КОГАТО НЕ СЕ ЗНАЕ ОТКОГА Е НАСТЪПИЛА НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТТА НА КТБ. ТАКЪВ КАРАБАТАК ЩЕ Е И С ПОДЕЛЕНИЯТА НА ГРЪЦКИТЕ БАНКИ РАБОТЕЩИ У НАС. ПАК БЮДЖЕТА И ТЪПИТЕ БЪЛГАРИ ЩЕ ПЛАЩАТ МАСРАФИТЕ ИМ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 42 rate down comment 9
Dury
преди 9 години
Юристе,прав си,но в този конкретен случай и адвокат е трудно да намериш.Хайде въпроса да го опростя така,ще ли се окажем българските граждани и фирми с депозити,кредити и банкови карти в Алфа банк в един момент гърци,а не българи ? Или без вина,виновни :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 46 rate down comment 8
qnidopi
преди 9 години
Алфабанк в България е просто клон на Гръцката Алфабанк, не е дъщерно юридическо лице (както са ОББ и Юробанк). Ако фалира Алфабанк Гърция се случва следното: ако имаш депозити - чакаш гръцкото ФГВ да ти върне парите; ако имаш кредит - продължаваш да си го плащаш без да има разлика за теб, защото кредитния портфейл дори при фалит ще бъде продаден на някой (друга банка най-вероятно), който пак ще си търси парите. Хубаво е само да изчакаш малко за да не бумкаш вноските в замразени сметки.При ОББ и Юробанка ще е същото с тази разлика, че ако си с депозит ще чакаш парите от нашето ФГВ.Съкращенията на служителите и масовото затваряне на клонове клиента не го касае особено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 32 rate down comment 22
юрист
преди 9 години
Момчета, вместо да се опитвате да разсъждавате над закона + наредбата, защо просто не ги прочетете?:) Впрочем- ако и тогава ви е трудно да го разберете - бегом на спявка при който и да е колега- адвокат. Нека всеки се занимава с това , за което е следвал и с конкретната си професия- съгласни ли сте?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 39 rate down comment 8
Pivoley
преди 9 години
А какво става ако гърците масово се юрнат да си теглят и останалите пари в банките? Този вариант най-вероятно ще се случи веднага след като бъде обявен дифолта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 36 rate down comment 8
sdar
преди 9 години
Това с фондовете за гаранциите е ясно. Въпросът е какво да прави човек и какво да избере. Дали е по-добре да си държиш парите в наша банка с неясна гаранция, защото във фонда за гарантиране няма пари, или е по-добре да си в гръцка банка? Май най-добре е парите в чужбина в банка в някоя бяла държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 36 rate down comment 8
Dury
преди 9 години
Имах предвид днешната публикация,не цитираната
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още