Какво ще стане после?
Гръцките банки не разчитат на банковите гаранции само за ликвидност. Много голяма част от техния регулаторен капитал се състои и от просрочени данъчни искове срещу държавата. Базираният във Франкфурт регулатор може да реши, че тези искания вече не са допустими. Накратко, платежоспособността на гръцките банки, най-големият акционер на гръцката държава, пряко зависи от платежоспособността на гръцкия суверен. И решението дали са платежоспособни ще бъде направено от ЕЦБ и Единният надзорен механизъм във Франкфурт.
Временно спиране на работа на банките и спиране на финансовата помощ може да даде на правителството кратък прозорец, в който да постигне споразумение с кредиторите. Ако такова не се сключи обаче, гръцките банки ще фалират, нанасяйки огромни загуби на вложителите и подготвяйки страната за изход от еврозоната.
Какво ще направи МВФ?
Пропуснат срок за плащане стартира часовниковия механизъм. Когато минат две седмици от първоначалния срок за вноската и след инструкция от Вашингтон с призив за незабавно плащане, фондът ще изпрати друга инструкция, която да подчертае „сериозността от неизпълнение на задълженията“ и отново ще подтикне към плащане. Две седмици след това управляващият директор информира Управителния съвет, че задълженията са просрочени. В този момент започват сериозните последствия за Гърция, известни като едновременно неизпълнение и предсрочно погасяване.
Какво представляват термините "едновременно неизпълнение" и "предсрочно погасяване"?
Ако Гърция не плати на МВФ, това ще позволи на кредиторите й, включително на Европейския спасителен фонд, да обявят дефолт на страната. Тогава ще имат опцията да изискат незабавно плащане на всички заеми, процес, познат като "предсрочно погасяване". Други кредитори могат да последват исканията. Докато обявяването на дефолт запазва дължимото към кредиторите, предсрочното погасяване не е автоматично и именно това е болезненото. Всеки кредитор решава за себе си кога да отправи исканията си.
До различна степен дългът е обвързан с мрежа от клаузи за едновременно неизпълнение и предсрочно погасяване, заради които може спокойно да се предположи, че дефолтът и предсрочното погасяване ще задействат искания за плащания от повечето, ако не и от всички кредитори.
Гръцкият дълг включва разнообразни структури с различни правила и условия, управлявани основно от гръцките и английските закони. Задълженията включват облигации, чиито притежатели гласуваха против преструктуриране през 2012 г., ценни книжа, издадени по време на преструктурирането, серия заеми от европейската спасителна програма, включително използвания кредит за смекчаване на преструктурирането, ценни книжа, издадени през миналата година и заемите към МВФ.
преди 9 години Нищо не се случва, Алфа банк България си е отделно юридическо лице. Когато централата майка обяви фалит се пристъпва към ликвидация на активите подобно на КТБ в България. С други думи просто поделението в България ще бъде продадено и купено от друга банка. Няма никаква промяна при депозити кредити и прочие. :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Извинявам се,че ще задам глупав въпрос към знаещите,признавам си не съм от тези разбиращи от банково дело.Въпроса ми макар и глупав може да е полезен за много хора.Та Алфа банк е гръцка банка оперираща на територията на Република България,при един лош сценарий за Гърция и банките и,какво се случва с клоновете на тази банка с депозитите и кредитите там,независимо,че всички са в/от/на България.и български граждани и фирми ? Предварително благодаря на отговорилите на въпроса ми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Кратко, точно, ясно добра компилация на важните неща! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години В уточнението към заглавието е написано "1.6 млн. евро". отговор Сигнализирай за неуместен коментар