Договореност и получаване на трета спасителна програма, фалит със задна вратичка, паралелна валута, печатане на евро или Grexit
Ако всичко зависеше само от германския министър на финансите Волфганг Шойбле, то гърците биха били изметени от еврозоната – поне докато не се решат скоро на реални и трудни реформи. Точно пет години след първите спасителни трансакции, на германския финансов министър му е повече от писнало, пише в свой анализ Die Welt.
Само че в Германия се слуша думата не на Шойбле, а на шефа му - канцлера. A Ангела Меркел иска да задържи Гърция във валутния съюз. Твърде много тя се страхува от неконтролируемите последици от възможния "Grexit" за останалата част от еврозоната. И вече обясни това ясно на своя финансов министър.
Въпреки това канцлерът знае, че не може да продължи да дава нови милиарди на гърците просто така... Защото новите заеми за Атина трябва да бъдат подпечатани от Бундестага. А точно собствената фракция на Меркел, Съюзът, е скептичен. Все по-висок е и броят на противниците.
Седем сценария за Гърция
3 / 7
3. Въвеждане на паралелна валута
Сценарият: За гърците това би било горчиво послание. Ако страната се изправи пред фалит и не може да плаща на своите служители, правителството ще има възможността да плаща на чиновниците с IOU, които ще се прилагат само за вътрешните плащания. Така че така може да се появи точно тази паралелна валута, която бившият главен икономист на Deutsche Bank Томас Майер веднъж кръсти "Geuro". Новите облигации ще бъдат разменяни за евро и обратно. С новите пари ще може да се изплащат заплатите, пенсиите и жизненоважен внос, без страната да трябва да посяга към скромните остатъци от евро.
Дали това е възможно и не само на теория? Погледнете Черна гора и Косово. И двете страни не разполагат със собствени валути, но използват еврото, без да принадлежат към валутния съюз. За да се предотврати масовото изтегляне на пари от банките в Гърция, и в този случай следва да се въведе контрол върху капитала, както преди две години в Кипър. Кредиторите ще може да продължат да подкрепят Гърция.
Предимства: Затруднената държава ще може да изпълни задълженията си. Тя ще може да плати заплатите и пенсиите и по този начин да запази мира в страната. Паралелна валута би позволила на експортните предприятия да намалят заплатите. От една страна напускането на еврозоната ще се избегне по този начин, а от друга страна ще бъде възможна де факто настройка на обменния курс.
Недостатъци: Курсът между двете валути би бил изключително нестабилен, паралелната валута може да се обезцени рязко спрямо еврото. По този начин може да се стигне до силни политически катаклизми. „Паралелна валутна система в Гърция не би била нито икономически, нито политически стабилна", казва Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg Bank. Само за много кратък период от време са възможни отделни дългови сертификати. Подобно мнение споделят икономистите от Bruegel в Белгия: „В дългосрочен план паралелната валута няма да е много практична," се казва в изследване на брюкселския мозъчен тръст.
Вероятност да се случи: средна
Още галерии
"Меркел няма да изпрати Шойбле с празни ръце пред парламента и да иска още повече помощ за Атина", казва високопоставен член на правителството. Ако собствената ѝ фракция не я последва, бързо ще бъде повдигнат въпросът за способността ѝ да управлява. Сблъсквайки се с въпроса дали да запази Атина в еврозоната, или да си осигури своето канцлерство, отговорът е ясен: властта е за предпочитане.
Но това превръща Grexit-а в реална алтернатива. Гърците изчерпват времето си. На 11 май те трябва да прехвърлят още 700 милиона евро към Международния валутен фонд. Пари, които в най-добрия случай ще съберат с мъка. Краят на ликвидността на страната е предвидим.
И в момента несигурното положение коства икономически ръст. Изглежда така, сякаш Гърция отново поема към рецесията. Все по-нестабилно е положението, ако гръцкият премиер Алексис Ципрас не се споразумее с кредиторите за реформите, които са предпоставка за последващите помощи.
Така Grexit става наистина реална алтернатива. Какви опции има Гърция за близките месеци? Die Welt проверява всички възможности. Не всеки вариант е еднакво възможен. Нито един от тях обаче няма да е евтин за Европа. Независимо дали Гърция остане в еврозоната, или я напусне, Европа ще плати сериозна сума.
Ето всички възможни сценарии!
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в
Google News Showcase.
преди 9 години Вариантите представят решение в кратки срокове . Никъде не е споменато какво ще стане с правителството ако започне да провежда реформи в резултат на поредното спасяване. И колко време след спасяването на Гърция ще има истински Grexit . Защото е ясно че от сега на сетне параметрите на икономиката ще се влошавата . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Отдавна са реално във фалит и дълговете им няма да бъдат изплатени никога. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Аз не мога да се начудя на едно. Нали фалитите са измислени точно за случаи като Гърция. Едно време не е имало фалити и дълговете са били вечни. Когато изобретяват фалитите кредиторите доста са се съпротивлявали на това решение. Не им се е искало да приемат, че може да дойде един съдия-изпълнител, който да разпродаде, каквото има да се разпродава и след това да каже на кредиторите - съжалявам господа, този човек вече не ви дължи нищо. Че не е хубаво да се фалира не е, но навремето се е преценило, че това е по-добрият вариант. Умният човек, когато види, че нещата му не вървят добре сам обявява фалит. Ако не е толкова умен все някога кредиторите му започват да го съдят и фалитът идва принудително. Проблемът с Гърция се задълбочи толкова много, защото беше ПРОПУСНАТ МОМЕНТА за обявяване на фалит и сега сме на напълно неизвестна територия. Проблемът се задълбочава още повече от това, че ако се спазват критериите за фалит ще се окаже, че доста държави ОТДАВНА са реално във фалит. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да въвеждат националната валута наречена Драма и да се свърши с цирковете :) Номиналите да се разделят на 1 драма, 5 драми, 100 драми, 1000 драми, а банкнотата от 1 милион да се нарича Ципрас :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар