IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Медведев: Руската икономика се приспособява към неблагоприятните външни условия

Не правим прогнози за тяхното бързо подобрение, коментира министър-председателят на страната

20:18 | 24.04.15 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Mинистър-председателят на Русия Дмитрий Медведев. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Mинистър-председателят на Русия Дмитрий Медведев. Снимка: архив Ройтерс

Руската икономика се приспособява към напрежението отвън, а страната скоро няма да прекърши хватката на санкциите, наложени заради Украйна. Така смята министър-председателят Дмитрий Медведев, цитиран от Bloomberg.

„Нека го признаем – външните условия остават неблагоприятни и не правим прогнози за тяхното бързо подобрение“, коментира премиерът на Русия по време на годишната среща на Министерството на икономиката в Москва. „Противно на различни апокалиптични прогнози усещам, че, за съжаление, се научихме как да работим, когато сме в беда.“

Правителството е все по-уверено за перспективите пред икономиката, след като преди три месеца предупреди за „твърдо приземяване“ на икономиката след срива в цените на петрола и растящото напрежение в съседна Украйна.

Подобрените очаквания се отразяват на пазарите. Руската рубла изпраща шестата седмица с ръст в стойността си, след като цената на петрола се възстанови от 6-годишното дъно, достигнато през март.

Американските и европейските санкции ограничиха достъпа на Русия до международните финансови пазари и разпалиха отлива на капитали. Въпреки че властите увеличават очакванията си за бързо възстановяване, с което икономиката може да запише растеж през четвъртото тримесечие на 2015 г., потребителското търсене страда, тъй като загубата на работни места и най-бързия ръст на инфлацията от 13 години насам, задъхват финансите на домакинствата.

Медведев коментира, че пикът при ръста на цените вече е преминал. Министерството на икономиката смята, че до края на лятото инфлацията ще се забави до 12% от отчетените преди месец 16,9%.

Правителството е по-оптимистично в сравнение с централната банка. Кремъл предрича спад от 1% до 1,6% през 2016 г., ако цената на петрола се задържи в интервала 60-65 долара за барел. Централната банка на Русия очаква, че икономиката ще се свие с 4% тази година.

„Сериозни структурни и институционални промени“ са нужни, за да може руският икономически растеж да задмине средния за света в следващите три години, изчислява министърът на икономиката Алексей Улюкаев. Според него инвестициите ще са двигателят на растежа догодина. Той призова парите на държавните пенсионни фондове да бъдат похарчени за инфраструктурни проекти.

Брутният вътрешен продукт на Русия може да се разшири с 2,3% през 2016 г., след като се предвижда да спадне с 2,8% тази година, очакват от икономическото министерство. По негови данни контракцията през първото тримесечие е 2,2 на сто.

Позитивите се отразяват на пазарите. Рублата поскъпва с 19% от началото на годината, изпреварвайки повече от 173 глобални валути, чието представяне Bloomberg следи. „Рублата поскъпва с повече от необходимото“, коментира финансовият министър Антон Силуанов.

От своя страна водещият индекс MICEX добави 20,6% към стойността си от началото на годината, след като изпрати седмицата с ръст до 1 681,19 пункта.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:07 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

30
rate up comment 2 rate down comment 1
nocalled
преди 9 години
И тук в немско ги гледам как не искат, ама не искат да си ходят ... що така? ;) а ти, брат, чий го дириш там?!яла си тизе тука по село :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 1
nocalled
преди 9 години
И тук в немско ги гледам как не искат, ама не искат да си ходят ... що така? ;) а ти, брат, чий го дириш там?!яла си тизе тука по село :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 4 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
Да вземем например управляващите кръгове, елита политически, икономически на тези страни. Те ни обичат, когато сме бедни, изпаднали и стоим като просяци с протегната ръка. Щом започнем да заявяваме своите интереси, те чувстват някакъв елемент на геополитическо съперничество, заявява Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 5 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
15 ГОДИНИ ВЪЗХОД И ПРОСПЕРИТЕТ В РУСИЯ!25 ГОДИНИ РАЗРУХА И УПАДЪК В БЪЛГАРИЯ!Хората, които живееха на прага на бедността тогава, бяха близо 42 милиона. Сега са три пъти по-малко, отбелязва президентът. Ние решихме и още една важна задача. През 2000 г. отрицателният прираст на населението беше с 929 хиляди души. На 1 милион умираха повече, отколкото се раждаха. Ако бяхме допуснали всяка година Русия да се стопява с близо милион души, щеше да настане страшна катастрофа. Русия постепенно щеше да престане да съществува. Ние не само променихме и стабилизирахме ситуацията, но вече втора година имаме положителен естествен прираст. Нещо, в което никой не вярваше, че ще стане, добавя Путин.По думите му това е станало благодарение на стимулите за майките и други социални придобивки за раждащите и отглеждащите деца. Това създава голяма сигурност у хората, че могат да имат деца, да ги възпитават в сигурни условия..."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 8 rate down comment 3
Сините камъни
преди 9 години
Тия дето злорадстват са ми доста непонятни!Някои още не са разбрали, какво означава Студена война и загубата от нея!На война като на война!Има победители и това са печатарите от ФЕД!Хитра смяна на конституцията 1991 в Русия, РЦБ под пълен чуждестранен контрол, президент без правомощия, алчна пета колона играеща по сФирката на същите печатари!!!Направо си е чудо, че въпреки окупацията на Русия отвътре Путин възроди духа на руснака, армията и Господ да е с него да се справи и с РЦБ. Ние, ние в Европа да го мислим!Че ние пета колона и чужди медии си имаме, но политик родолюбец нямаме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 4 rate down comment 5
redcretin
преди 9 години
Толкоз са находчиви че нищо не могат да развият :) За Раша няма вицове, щото всичко им се случва наяве :) И тук в немско ги гледам как не искат, ама не искат да си ходят ... що така? ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 6 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
Грешката ти е че всичко оценяваш в долари! Долара както и всички останали валути по света са си само хартийки с мастило! Т.е НИЩО! Важно е какво ти осигуряват като ПРАВА тези хартийки. Американците бих ги разбрал ама тебе ...!??? :)) Ти си Българин..или!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
"Освен това чужденците се заблуждават като считат, че руснаците искат да станат американци, само че с *** и това е третият разпространен мит. Русия има богата и сложна история и култура, която е четири пъти по-стара от тая на Съединените щати пише журналистът, отбелязвайки, че сега Русия преживява постепенен процес на създаване на национална и културна идентичност, има философска и културна традиции. И макар Русия понякога да заимства елементи от Запада, тя никога няма да стане копие на Съединените щати обобщава Болдуин"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
"В Русия наистина има финансова криза не икономическа, и дори такива издания като Newsweek и Bloomberg, обикновено оценяващи руските показатели доста песимистично, започнаха да признават факта, че руската икономика няма да се разпадне заради западните санкции. Покрай перспективните руски проекти трябва да се обърне внимание, че Китай планира да инвестира големи суми в много руски отрасли."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
"..Вторият МИТ за Русия от страна на Запада се заключава в убеждението, че Русия се намира на границата на разпадането, обаче всъщност обществото в тази страна е много по-устойчиво, отколкото си го представят западните медии. Суровият климат и историческата памет за безбройни нахлувания от разни страни са създали култура на издръжливост и находчивост отбелязва авторът на материала"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още