Руската икономика се е свила с около 2% през последното тримесечие на годишна база, призна министър-председателят Дмитрий Медведев, който представи в Държавната дума годишния отчет за дейността на кабинета, предаде ТАСС. Той обвинява за това безпрецедентните предизвикателства от пропадането на цените на петрола и санкциите, наложени заради кризата в Украйна, предаде Bloomberg.
Спадът е бил "най-остър" в края на 2014 г. и началото на тази година, а ситуацията сега е "стабилизирана", заяви Медведев пред депутатите в долната камара на парламента в Москва. Спадът на брутния вътрешен продукт е първият след свиването през 2009 г.
"Не трябва да има никакви илюзии," каза Медведев. "Днес ние не сме изправени пред само краткосрочни кризисни ефекти“.
Русия никога не се е сблъсквала с такива предизвикателства като днешните, каза още той.
"За първи път в цялата история на Русия след разпадането на СССР, а донякъде дори и в цялата история на Русия през 20-и век, през съветския и постсъветския период, страната ни бе подложена на два външни шока наведнъж - резкия спад в цените на петрола и безпрецедентно твърдия санкционен натиск", каза премиерът на федерацията, цитиран и от БТА.
Според Медведев санкциите са нанесли на руската икономка щети в размер на около 25 млрд. евро през 2014 г., като тази сума може да нарасне неколкократно през тази година.
В историята на Съветския съюз и на Русия е имало и "близо 10 санкционни вълни", и периоди с много ниска цена на петрола - през 1998 г. например цената бе 9 долара за барел, напомни Медведев, цитиран от РИА Новости.
Този спад, по думите му, е напълно сравним с днешния, като се вземат предвид промяната в покупателната способност на долара и рублата към днешна дата, средната заплата в Русия и други фактори. Според премиера обаче в съветската и руската история още не се е случвало, както сега, негативните "фактори да действат едновременно, засилвайки взаимно своето влияние".
Икономиката на най-големия износител на енергия в света навлиза в рецесия след почти 50%-ия срив на цените на петрола и най-тежката криза на рублата от 1998 г. досега. Санкциите, приети от САЩ и Европейския съюз във връзка с конфликта в Украйна, затрудниха достъпа до международните финансови пазари и насърчиха износа на капитали. Дори и при сегашното крехко примирие в Украйна и стабилизирането на цените на петрола централната банка прогнозира, че икономиката ще се свие с около 4% през тази година.
Министър-председателят "нарече новото обединяване на Крим с Русия начало на нова епоха", изтъква ТАСС.
„В историята на всяка държава има моменти, от които започва летоброенето на една друга епоха; точно такава стана 2014 г. за днешна Русия", заяви Медведев. Премиерът сравни по значение това събитие с падането на Берлинската стена и обединяването на Германия, добавя руската агенция.
преди 9 години ooo копко си глупав :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да ти припомня че за 2014 дори бяха на ръст от 0,6% - 0,8 %За първото тримесечие поеха най - големия шок от обезценката от - 2 % Най голям беше спада януари , от тогава компенсират ....като ги гледам как им върви икономиката до кроя на годината ще излязат на нула.Кои е на дъното не знам ..ама ако дъното е само - 2% .......си е чак смешно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години 2% за 3 месеца и то за поредни 3 месеца. Те са на дъното човече и тези 2% са дълбаене надолу отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Само 2 % спад на БВП в резултата на комбинираното въздействие на санкциите и спада на цената на петрола под 60 долара. че ако долара беше останал на 80 - 80 долара те нямаше да имат никакъв спад.За сега пълен неуспех на политиката на санкциите.....ако и цената на петрола се оправи Руския БВП ще излезе с ръст въпреки санкциите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години По-скоро се завръща към старата епоха на тотална изолация. Само дето преди поне Китай и цяла източна Европа беше с тях, а сега ще са абсолютно изолирани. Даже Лукашенко ще се откаже от "учтивия" отговор Сигнализирай за неуместен коментар