IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво се обърка в Гърция

Истинският проблем в страната всъщност е слабостта на държавните институции

08:16 | 13.04.15 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

В четвъртък Европа успя да си поеме дух. Поне засега. Според официални данни гръцкото правителство е превело навреме 450 милиона евро към Международния валутен фонд (МВФ). По този начин поне засега  страховитият фалит на този член на еврозоната засега изглежда избегнат. Всички засегнати обаче знаят, че най-трудната задача тепърва предстои. Членовете на еврогрупата и правителството на Алексис Ципрас трябва да се споразумеят за програма за помощ при спазването на строги условия. В противен случай най-късно през лятото Атина може да изпадне в несъстоятелност и да бъде принудена да се оттегли от еврозоната.

И все по-наложително се повдига въпросът защо възстановяването на Гърция е толкова сгрешено? Другите изпаднали в криза през 2010 г. страни - Испания, Португалия и Ирландия – вече постигнаха обрат. Икономиките им отново растат, данните от бюджетите се подобряват. Само в Гърция ситуацията е по-различна. Въпреки че доскоро прогнозите на МВФ бяха за икономически ръст за Гърция от 2,9 на сто, експерти смятат, че това очакване вече е твърде оптимистично. В действителност и през 2015 г. Гърция ще е в рецесия, при това пет години след избухването на дълговата криза в ЕС, пише в свой анализ Die Welt.

В останалата част на Европа, особено в Германия, цари впечатлението, че гръцкото правителство обещава реформи – намаляване на бюрокрацията, по-ефективна данъчна система, борба с корупцията, но не постига почти нищо. Все пак това впечатление не е съвсем правилно. Всъщност Атина вече е извършила невероятни неща, особено в областта на спестяването на разходи.

До 2009 г. благодарение на евтините кредити в евро страната живя отвъд възможностите си, пише още Die Welt. Когато кризата избухна обаче, в гръцкия държавен бюджет изведнъж се показа дефицит от не по-малко от 15,9 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП). Под натиск от страна на институциите на МВФ, Европейската централна банка и Европейската комисия правителството стартира курс на сериозни спестявания на разходите. Наистина, не всички изисквания на т.нар. доскоро Тройка бяха осъществени, но правителството сви разходите толкова силно, които нито една друга индустриализирана нация не го е правила в мирно време.

Решаващият фактор за това е първичното салдо на държавния бюджет. Той представлява съотношението между текущите приходи и разходи от една държава, но без лихвените разходи по обслужването на вътрешния и външния дълг (например разходи за рекапитализация на банките). При балансирано или положително първично салдо правителството не трябва да приема никакви нови кредити, за да изпълнява своите  основни задачи. Ето защо този показател е толкова важен.

През 2009 г. този баланс е дълбоко в зоната на загубата - 9,6% от икономическото производство. До 2013 г. дефицитът се превърна в излишък, като обаче експертите не са единни на колко точно възлиза той.

Това е впечатляващо постижение, което обаче има своята цена. Икономиката се свива, доходите намаляват, държавата получава по-малко данъци. БВП отчита спад в продължение на  не по-малко от 18 тримесечия. И накрая, през миналата година, изглежда се задава положителната промяна. Икономиката отново се разраства малко, според оценка на МВФ с 0,6%. В края на годината леко се увеличава и индустриалната продукция. Броят на заетите е нараснал през третото тримесечие на 2014 г. и дори заплатите се увеличават леко. През есента Атина успя да пласира и нови облигации.

„Преди да се появи рискът СИРИЗА, т.е. до ноември 2014 г., Гърция бе на прав път", казва Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg Bank. „Но сега страната се управлява от популисти от левия и десния сектор. „С една подобна коалиция дори и страна като Германия  след кратко време ще бъде изправена до стената". С тази разлика, че Гърция след дългата криза (2010-2013 г.) все още показва доста колебливо развитие и последиците от некомпетентното в икономически и политически план правителството се проявяват по-бързо.

„Истинският проблем в Гърция е слабостта на държавните институции", казва вътрешен източник, който е запознат с дейността на Тройката за спасяването на Гърция. Това е довело до това, че правителствата наистина спестяват средства, но реформите, които трябва да стартират възстановяването на страната, не са били извършени. Факторите в Брюксел, Франкфурт и Ню Йорк са се настроили за това, че след поемането на властта СИРИЗА наистина може да преустанови някои мерки за строги икономии, но и че това ще се компенсира от факта, че новите ще действат решително срещу корупцията и непотизма. „Това обаче се оказва  горчиво разочарование", казва запознатият със случващото се източник.

Това се доказва и от спора около създаването на звено за  борба с корупцията. Тройката призова по-рано консервативния премиер Андонис Самарас да създаде независим орган за  борба с корупцията в публичната администрация, който да изгради „защитна стена“ за потенциалните нарушители. Новият ръководител на правителството Ципрас обаче набързо вкара тази институция във финансовото министерство. И сега подобна стена не съществува. 

И да вземем за пример имотния данък. Правителството на Самарас въведе данъка по настояване на Тройката, за да въвлече по-заможните гърци във финансирането на държавния бюджет. Тази ставка обаче бе непопулярна, отчасти и защото след пет години в криза много имоти вече имат само фиктивна стойност. По време на предизборната си кампания обаче СИРИЗА обеща облекчаване, без да се погрижи за някакво заместване на този източник на постъпления. Като резултат още преди изборите приходите от данъка се сриват -  самите гърци възприемат победата на СИРИЗА за сигурна. Това вероятно превърна първичния излишък отново в дефицит. Точни цифри в момента все още няма.

Друг пример е спорът за отсрочването на данъчните задължения. Дори и правителството на Самарас отказва да събира последователно просрочените данъчни задължения. A законодателството на страната позволява, за голямо неудоволствие на кредиторите на Гърция,  данъчни задължения да се изплащат в до 100 месечни вноски. СИРИЗА допълнително улесни условията за длъжниците. Според становището на Тройката по този начин  допълнително се подкопава данъчния морал. В момента има до 7000 гърци с данъчни задължения от повече от един милион евро. Това едва ли са бедни хора.

За пример може да послужи и законът за възбраните. Привидно за защита на бедните хора от възможността да бъдат изхвърлени от домовете им, на банките е забранено да възбраняват имотите на недобросъвестни длъжници. Правителството на Алексис Ципрас сега ограничи не само  защитата на най-нуждаещите се, а напротив, недвижими активи със стойност до  500 000 евро. От гледна точка на банките това означава, че гаранциите за заемите тук не струват нищо и самите банки не са защитени срещу измами. Така че те предприемат най-логичното нещо и прекратяват кредитирането, което не позволява изграждането на нови къщи и възстановяването на гръцката строителна индустрия.

И както казва един банкер „Не познавам друго правителство, което да е навредило на собствения си народ толкова много за такъв кратък период от време, както го направи кабинетът на СИРИЗА“. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 46 rate down comment 4
MZ/X
преди 9 години
За спасяването на Гърция е нужен съвсем ограничен ресурс, спрямо ресурса на ЕС. Проблемът обаче е с моралният риск! Ако позволят на Гърция да не спазва правилата, как ще искат от останалите членове на PIGS да ги спазват...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 48 rate down comment 4
nobel
преди 9 години
Прясно напечатаните хартийки, обаче, имат неприятното свойство - колкото са повече - толкова по-малко струват. То ако ставаше само с прясно напечатани американците отдавна да са си купили целия свят и да питат за още. Аз и до сега не мога да разбера кое кара хората да мислят, че печатането на пари е НЕОГРАНИЧЕН ресурс, който не свършва никога. Всъщност печатането на пари не се различава много от взимането на заем. И дори лихвите по този заем често се оказват много високи. Вече имаме няколко случая в историята, при които лихвите са били толкова високи, че самото ПЕЧАТАНЕ се е превръщало в неизгоден бизнес, защото парите са стрували по-малко от хартията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 21 rate down comment 23
abdul
преди 9 години
Гърция е твърде важна територия, затова ще си я купят с прясно напечатани хартийки (без значение европейски или американски). Няма никакво значение колко харчат и колко не връщат гърците, просто държавата им е на правилното място :-).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 15
Mesoiadess
преди 9 години
То това е посоката на "развитие" , реформите могат да отложат или забавят катастрофата , защото винаги са половинчати , недостатъчни , променливи във времето и дори с обратен знак , когато изобщо ги има. Тенденцията е ясна за всички . Това че има нещо което да се направи е 100% лажа и занимавка за деградиращите общества . Тогава възниква въпроса - не е ли по-добре да се ускори процеса на пропадане като по-хуманен начин за справяне с проблемите . СИРИЗА няма нов подход , той и досега подхода е бил подобен , само че по-малко фрапиращ . СИРИЗА просто иска да разреши проблема на Гърция сега и на момента . Всеки има право да избере дали да си разреши проблемите сега , след 30 , 100г. или никога .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 41 rate down comment 3
nobel
преди 9 години
В Гърция не се случва нищо кой знае колко различно от случващото се в цял свят. Огромните държавни администрации, въпреки непрекъснато повишаващите се данъци вече НЕ УСПЯВАТ да съберат достатъчно средства, за да се издържат. И прибягват до заеми. Което в дългосрочен план влошава още повече положението, защото по заемите трябва да се плащат лихви. Огромното данъчно бреме намалява потреблението, което вреди на икономиката и предизвиква безработица. Има ли нещо неясно? Държавите са се докарали до състояние да НЕ МОГАТ ДА СЪЩЕСТВУВАТ без НЕПРЕКЪСНАТО да взимат нови и нови заеми. През 1980 дългът на Щатите е бил 875 милиарда и 75 милиона долара. Днес е над 18 трилиона. Дефицитът на Франция е много висок - около 4%, което също не е никак здравословно. Все повече правителства са ПРИНУДЕНИ да прибягват до отчаяната мярка, наречена "количествени улеснения", поради пълната невъзможност да бъде намерен какъвто и да е ДРУГ източник на финансиране. А с подобни МЕРКИ за "съживяване" на икономиката..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 4
Mesoiadess
преди 9 години
Въпросът е - защо на някой на който не може да се помогне трябва да се помага .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 36 rate down comment 14
bulgarian lev
преди 9 години
Крайно време е да изритат гърците като безнадеждни и нагли длъжници с претенции без покритие. " Шут ама тича да боде" - има такава приказка. Също и България - аут от ЕС. Дкога на кратуните с доклад след доклад трябва да се напомня че нищо не прави срещу организираната престъпност, най-вече икономическата. Няма съд, няма и реформи, какви митници имаме само, да ти призлее, кръгове, окупирана власт с мафията във всяка сфера на икономиката. Аут на 2 те държави и ще си мислят останалите кави трябва да бъдат за да са член на съюза. Така ще се затвърди и като съюз в който има правила. Такива нации от *** и неграмотен народ като нашия и гръцкия не са за ЕС.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 48 rate down comment 9
MZ/X
преди 9 години
Преди да се появи рискът СИРИЗА, т.е. до ноември 2014 г., Гърция бе на прав път", казва Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg Bank. Но сега страната се управлява от популисти от левия и десния сектор. С една подобна коалиция дори и страна като Германия след кратко време ще бъде изправена до стената".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 28 rate down comment 6
evtimvz
преди 9 години
А дали обикновените гърци го виждат? Колкото и нашите шарани!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още