Гръцкият заместник-министър на финансите Димитрис Мардас назова конкретно число за репарациите на Германия към Гърция заради периода на националсоциализма - 278,70 милиарда евро. Тази сума е изчислена от парламентарна комисия на средиземноморската страна по първоначална оценка, заяви Мардас пред гръцкия парламент, цитиран от Ройтерс. За сравнение, в бюджета на Германия за 2015 г. са предвидени разходи за 299,10 млрд. евро.
Мардас каза пред парламентарната комисия, че Берлин дължи на Атина 278,7 милиарда евро, като окупационният заем възлиза на 10,3 милиарда евро. Атина все по-настоятелно повдига въпроса за репарациите през последните няколко години, откакто бяха въведени мерките за икономии, наложени от Европейския съюз и Международния валутен фонд заради спасителните планове за 240 млрд. евро, за да се избегне изпадането в неплатежоспособност на гръцката държава, припомня Ройтерс. Гръцкото правителство и граждани настояват от десетилетия за военни репарации от Германия, но никое правителство досега не бе предявило претенции за конкретни суми, посочва още Ройтерс.
За военните репарации вече има и обширно проучване. Въз основа на него парламентарната комисия и Върховният съд на страната разглеждат в момента как могат да бъдат предявени претенции към Германия. Става дума за компенсации и възстановяване на т. нар. окупационен заем, който нацистите са получили от гръцката централна банка. Вземанията се оценяват на между 269 и 332 млрд. евро. Федералното правителство обаче смята от своя страна, че въпросът за компенсациите е уреден отдавна. Германия неведнъж е заявявала, че е изпълнила задълженията си, включително като е изплатила 115 млн. германски марки на Гърция през 1960 г. и категорично отхвърля претенциите за репарации.
Въпреки международния натиск гръцкият министър-председател Алексис Ципрас настоява да предоговори мерките за строги икономии за страната от последните години. По отношение на плановете за икономии от последните пет години има огромни въпроси, заяви Ципрас пред парламента. Гърците ще трябва да разберат как страната им е можела да приеме мерки, които са направили така, че дългът да нарасне от 124% от брутния вътрешен продукт до 175% от БВП.
Създаването на комисията за преглед на тези договорки е едно от предизборните обещания на Сириза, заяви премиерът. Тя ще се състои от учени и адвокати. Те трябва също така да изяснят дали предишните правителства не са действали неподходящо или дори не са нарушавали законите. „Скоро ще можем да докажем, че Гърция е независима и уважавана държава", каза Ципрас.
Междувременно правителството на САЩ призова Гърция да подобри сътрудничеството си с кредиторите си. Правителството в Атина трябва да преговаря с кредиторите по-сериозно и да се ангажира изцяло с тях, заяви правителствен служител във Вашингтон. Такова послание е отправил и държавният секретар за международните отношения в Министерството на финансите на САЩ Нейтън Шийтс по време на срещата си с гръцкия финансов министър Янис Варуфакис.
Във Вашингтон Варуфакис увери по-рано, че страната му ще изпълни всички свои ангажименти, поети в замяна на предоставените средства. След среща с ръководителя на МВФ Кристин Лагард той също така заяви, че Гърция е готова да осъществи и по-мащабни реформи. Той заяви пред репортери, че правителството планира да "реформира Гърция дълбоко" и да се опита да подобри "ефикасността на преговорите" с кредиторите си.
преди 9 години А бе...ние тогава що не си поискаме Беломорска Тракия? И Северна Добруджа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години глупости на търкалета...ето как излиза лошо име на левите движения. Ако им мине номера е цялата работа, но надали. Батака във финансирането не е само по вина на Гърция, но византийците всячески се опитват да прецакат мнението за тях от где що има някой позитивно настроен. И не търсят реално решение на проблемите си, а да минат по тънката лайстна. Добре-не харесваш това, което Тройката ти предлага, дай алтернатива, но да е нещо не граничещо с шизофрения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Към Османската империя няма ли да предявят претенции? :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ако Еврофакис иска найстина да прави реформи да ги почва наред по .. корабния регистър.А не да се занимава с глупости и да се отмята от международни договори, подписвани от страната му преди десетки години.Иначе само ***, че не му вярвали - е как да вярваш на държава, която собствените си подписи не признава?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар