IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ел-Ериан: Най-лошият вариант за Гърция е неизпълнение на дълга към МВФ

Ситуацията с транша към МВФ е поредният епизод от гръцката драма, но може да доведе до нежелан от никого изход

15:02 | 06.04.15 г. 15
Ел-Ериан: Най-лошият вариант за Гърция е неизпълнение на дълга към МВФ

Изненадващото решение на финансовия министър на Гърция Янис Варуфакис да се срещне с управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард във Вашингтон в неделя засили нарастващото напрежение дали Гърция ще плати вноската си по дълга към фонда на 9 април, пише в свой анализ за Bloomberg Мохамед Ел-Ериан.

Това е въпрос с огромни последствия, тъй като случаите на неплащане на заеми към МВФ, един от малкото „привилегировани кредитори“ в света, са изключително редки. Когато те все пак са се случвали, длъжниците са били уязвими или провалени държави в развиващия се свят, а не развити икономики, още по-малко членове на еврозоната – една от елитните икономически групи в света.

Фактът, че плащането на вноска от 450 млн. евро (500 млн. долара) е под въпрос, показва екстремните икономически, финансови и социално-политически обстоятелства, пред които е изправена Гърция. Трудно е да си представим някакъв изход на този проблем, който би подобрил положението на Атина.

Борейки се да възстанови икономическия ръст и с упорито високо ниво на безработица от 26%, Гърция не генерира достатъчно приходи, за да посрещне всичките си задължения. Въпреки че икономическата логика като цяло работи в нейна полза, Гърция има намалени възможности да мобилизира допълнителни средства от чужбина заради зле провежданите преговори и неотстъпчивостта на кредиторите.

Междувременно местният социално-политически контекст в Гърция затруднява правителството да направи вноската към МВФ, особено предвид проблемите с изплащанията на заплатите и финансирането на социалните услуги.

Независимо от това, плащането към МВФ трябва да се направи.

Страните, които не изпълнят задълженията си към МВФ, често изпитват масово нарушение на техните трансгранични финансови отношения. В случая с Гърция такъв фалит ще попречи на достъпа до средства от Европейската централна банка (ЕЦБ), които в момента са спасителен пояс за банките в страната. И това ще ускори отлива на депозити от банките, увеличавайки вероятността да се стигне до дестабилизираща банкова криза.

Съзнавайки тази опасност, е много вероятно гръцкото правителство да намери начин да извърши плащането към МВФ до 9 април (или малко след това в рамките на допустимия гратисен период). След срещата във Вашингтон в неделя Лагард заяви, че е получила „потвърждение“ от Варуфакис, че плащането „ще бъде осъществено“. Но това може да бъде само най-малко лошият вариант за Гърция.

Плащането към МВФ няма непременно да улесни Гърция и нейните кредитори да работят по-добре в екип, за да възстановят икономическия растеж на страната и финансовата жизнеспособност с еврозоната. Тъжното е, че това развитие е по-вероятно да повиши напрежението и дори да увеличи вероятността от „Graccident“ (от Greece – Гърция и accident – инцидент - сътресение, което да изтласка Гърция извън еврозоната против волята на всички основни играчи).

Въпреки че Гърция претърпя една от най-големите фискални корекции в историята, продължаващото изтичане на капитали означава, че Атина трудно може да си позволи трансфера от 500 млн. долара до един от своите официални кредитори. Ако сделката не е съчетана бързо с ново финансиране от кредиторите ѝ - което като цяло е спряно от август - това изключително видимо намаляване на средствата може да ускори тегленията от местните банки.

Правителството също така ще се бори да запази доверието на онези, които са били неговите най-ревностни политически поддръжници - хората, които повярваха в предизборните обещания за поставяне на гръцките интереси над тези на чуждестранните кредитори. В резултат на това, ако бъде извършено плащането, за правителството може да се окаже още по-трудно да се получи законодателно одобрение за структурните реформи, от които страната се нуждае. От правителството най-вероятно ще се очаква да осигури по-големи отстъпки от кредиторите, включително и значително отслабване на политиката на икономии и значително опрощаване на дълговете.

Несигурността около плащането към МВФ тази седмица е просто последният епизод от многогодишната трагедия между Гърция и нейните кредитори, докато те се опитват да управляват една ситуация, която е била управлявана твърде плахо прекалено дълго. Освен ако двете страни не си сътрудничат по-ефективно за по-решителни резултати, остава въпрос на време, преди някой от тези епизоди да се превърне в крайния катализатор за Graccident, който всички се опитват да избегнат.

Темата за дълговете на Гърция може да следите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

15
rate up comment 7 rate down comment 1
SS-23
преди 9 години
никва пушка няма да купува ... а ще направи най-естественото нещо - обявява фалит , след като е ясно, че дълга е практически невъзвращаем!Пич, този трябва да стане ясно веднъж за винаги - този дето иска да печели пари без да работи, т.е. от т.н. "лихва" - също носи риск ! Няма гарантирана печалба !Гърция трябва да обяви фалит.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 1
nocalled
преди 9 години
ми иска да се варди от кредиторите с пушката
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 1
nocalled
преди 9 години
ми иска да се варди от кредиторите с пушката
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 6 rate down comment 2
rover
преди 9 години
А, и както написах в другата тема, тъй като му е трудно физическото оцеляване, длъжникът си е купува ловна пушка, ама не каква да е, а за 500 000 000. Не лева.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 12 rate down comment 3
rover
преди 9 години
Сравнението ти е изключително неудачно и няма никакво практическо значение. Иначе знам какво искаш да кажеш - когато някой няма желание да си връща дълга, трябва да му бъдат опростени задълженията. Нищо, че в гръцкия случай сто пъти тук написаха, че и разсрочки имаха и имат, че лихвите са супер ниски, че им намалиха чувствително дълга и т.н. Този с 1000те лева дълг има освен основното жилище, още и вила, кола, мотор и колело. Ама той не иска да продаде нито една вещ, а иска и на море да иде. И на ресторант да ходи. Трудно му е да оцелее физически - тук си прав.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 8
SS-23
преди 9 години
Абе какво още се умува с тая Гърция, не мога да разбера ?! Имаш да връщаш 1000 лв, а имаш доход на месец 10 лв., от които 9. 90лв отиват за физическо оцеляване. питам аз - Възрващаем ли е практически този дълг, в близките 1000 години? И ако не е - какво има да се мисли повече и да се увеличава мъката и за длъжника, и за т.н. "кредитор" ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
(....) то очевидно, че е безсмислено само Гърция да бъде делена от общия подход.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 1
SSIW
преди 9 години
Широко споделяно е мнението, че акцията по реструктуриране на дълга им през 2012 г , ограничава до напълно поносимо ниво , ефекта в/у системни субекти в ЕЗ и в/у икономиката на зоната като цяло, наистина от такава перспектива изглежда неестествено отлагането на решението и бездействието от страна на международните фин. и евро-институции. Ще се продължи ли с отлагането на развръзката и ако да, то какви са причините зад такова поведение? Мисля си, че такива причини , най-общо може да са две групи :-външни : напр. натиск от страна на щатие да бъде подкрепяна Гърция и държана в орбитата на влияние на ЕС , а от там и в тяхната орбита, като зона на стратегически военни интереси или друга хипотеза - ЕС парира опит от старна на Китай да купи база за търговска и икономическа експанзия в ЕС;-вътрешни : борба на противостоящи си интереси вътре в ЕС, за избор на модел, по който да се реши дълговия проблем в южна Европа ако се отиде на вариант бейл аут за другите задлъжняли държави, (..)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 2
SSIW
преди 9 години
Икономика, която е в състояние на депресия и има отношение на БВП/суверенен дълг, каквото е при Гърция , НЕможе да обслужва, а камо ли да погаси задълженията си с бюджетни икономии. За да може да бъде обслужван и погасяван дълга, нивото му тр да бъде сведено до устойчиви спрямо обема и състоянието на икономиката стойности. Може би с приватизация да е възможно да се съберат нужните средства, но нито гърците бързат да продават, нито от тройката ги притискат особено. Всеки друг сценарии, извън намаляване на дълга чрез постъпления от приватизация, минава през фалит. Фалита може да е при условията на кредитора, но може да е и при условията на длъжника, т.е. подстригване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 11
needtoknowmore
преди 9 години
Европа няма да плати защото ако плати няма да има Европа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още