IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Елвира Набиулина – централният банкер, който спаси руската икономика

Гуверньорът накара Путин да приеме пазарното решение за проблем, застрашаващ цялата банкова система, пише Bloomberg

21:48 | 31.03.15 г. 52
<p>
	Елвира Набиулина. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Елвира Набиулина. Снимка: Ройтерс

Беше 16 декември – денят, който по-късно руските брокери нарекоха "Черния вторник", и рублата свободно падаше.

"Намесете се! Намесете се!", крещи служител на Руската централна банка (РЦБ). Гуверньорът на институцията Елвира Набиулина следи на екрана на таблета си как курсът на рублата реагира на спешното повишаване на водещата лихва. Не, заявява Набиулина, не и този път – Русия повече няма да се бори с пазара. Спекулантите имат нужда от студен душ, казва тя.

Това смело решение, за което разказват двама души, запознати със случилото се на срещата, започна да се изплаща на 51-годишната Набиулина и нейния ментор – президента Владимир Путин. Въпреки санкциите, имащи за цел да накажат Русия за действията ѝ в Украйна преди година, рублата се стабилизира. От "Черния вторник", когато се срина до рекорден минимум, рублата възстанови 19 % от стойността си спрямо долара, отчитайки най-силния растеж сред валутите на 24 страни с нововъзникващи пазарни икономики.

Русия все още се бори с болезнена рецесия, предизвикана от срива в цените на петрола, и много банки в страната са засегнати. Засега обаче икономиката поне се отдръпна от ръба на пропастта и неотдавна финансовият министър Антон Силуанов обяви, че най-лошото е минало, пише в анализ за Bloomberg Евгения Архипов.

В сградата на РЦБ, недалеч от "Червения площад", затишието минава за победа. На Набиулина вече не й се налага да пилее валутни резерви в напразни опити да укрепи рублата. Сега тя е изправена пред също толкова обезкуражаващата задача да превърже ранената икономика.

Пряка линия

Въпреки че РЦБ формално е независима, анализаторите са единодушни, че в крайна сметка тя е ръководена от Путин. Набиулина все пак се издигна като сила сама по себе си, с пряка връзка с президента.

Тя не се страхува да говори високо. Когато помощниците призоваваха Путин да наложи капиталов контрол миналата година, Набиулина отхвърли подобен ход и настояваше за изцяло свободен курс на рублата, разказват информирани източници. Путин взе под внимание нейния съвета ѝ и след това я остави да уточни детайлите.

"Моментът беше исторически, тъй като тя убеди Путин да приеме пазарното решение за проблем, застрашаващ цялата банкова система", посочва председателят на руското подразделение на банка UBS Раир Симонян. Русия може би промени курса си в икономическата изолация, отбелязва той.

Това, което направи Набиулина, е може би една от най-големите рисковани игри в 15-годишното управление на Путин. Тя първо повиши водещите лихви до стряскащо високи нива, вдигайки референтната лихва от 10,5 % до 17 % с един замах. След това се отдръпна от намесата на валутния пазар.

Стратегия на разговорите

Путин редовно използва горещата линия с РЦБ, за да обсъжда стратегията с Набиулина, която бе икономически министър и съветник на президента преди да стана гуверньор на централната банка през 2013 г. Говори се, че когато специалният телефон на бюрото ѝ звъни, всички останали напускат стаята. 

"Той не може да се намесва във всекидневните дела на централната банка. Няма такова право", твърди говорителят на Путин Дмитрий Песков.

На фона на стабилизирането на цените на петрола от януари и замразяването на заплахата от нови санкции, сега Набиулина може да обърне внимание на първата рецесия от шест години. Насърчена от подкрепата на Путин, тя изненада анализаторите, понижавайки водещата лихва до 15 % в края на януари, а след това и до 14 % през март.

"Най-лошото е зад нас", заяви Силуанов на 19 март.

Голям проблем

Герман Греф, бившият шеф на Набиулина в Министерството на икономиката, не е съгласен с това твърдение. Греф, който сега ръководи държавната банка Сбербанк, посочва, че кредитните институции са заделили огромни резерви, прогнозирайки увеличаване на дела на лошите кредити.

"Всички банки имат голям проблем, включително и ние", каза Греф пред медии на 20 март. 

Икономическата картина изобщо не е светла: Русия очаква най-големия спад в потребителските разходи от шест години, а инфлацията достига 16,7 % – най-бързият темп от 2002 г., предава БТА.

Заради тези фактори централната банка да прогнозира, че през текущата година икономиката може да се свие с 4%. Набиулина е изучила изкуството на бюрократичното оцеляване от Путин. След като президентът публично порица централната банка, че действа твърде бавно миналата година, тя замени ръководителката на паричната политика Ксения Юдаева, връщайки в институцията опитния Дмитрий Тулин. Ходът бе приветстван от редица икономисти и позволи на Набиулина да задържи доверения си съюзник Юдаева, поверявайки й прогнозирането и стратегиите.

Пазарна паника

Не всички дават високи оценки на централната банка. Павел Трунин, който ръководи департамента по парична политика на московския институт Гайдар, отбелязва, че през по-голямата част от 2014 г. Набиулина е отговаряла на случващото се на пазара, вместо да го изпревари. Освобождаването на курса на рублата ще смекчи последиците от колебанията в цените на петрола за икономиката, но решението бе взето твърде късно, за да предотврати паника на пазара, посочва той.

Оценките за начина, по който Набиулина се справя с кризата, се повишават, сочи допитване на Bloomberg сред 29 икономисти. Сред тях 31 % посочват, че сега имат по-добро мнение за паричната политика, отколкото преди шест месеца, докато 21% процента отбелязват, че оценката им се е понижила. При същото допитване 19 от анкетираните оценяват положително ролята на регулатора за руската икономика, осем са неутрални, а двама дават отрицателна оценка.

Все пак на малцина в банковия свят се налага да се справят с геополитически предизвикателства като Набиулина – първата жена начело на централна банка в групата Г8. Когато Путин започна да действа за анексирането на Крим, например, тя започна да следи социалните медии, за да определи очакванията на инвеститорите за рублата.

Нито Набиулина, нито Путин бяха подготвени за срива в цените на петрола, който повали икономиката. През всички тези трудности обаче, президентът бе зад нея.

"Някои може и да критикуват Набиулина, но не бива да се забравя, че като цяло политиката й е адекватна. РЦБ не е единствената институция, която носи отговорност за икономическата ситуация в страната", каза Путин след повишението на водещите лихви през декември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:19 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

14
rate up comment 14 rate down comment 5
абитуриент
преди 9 години
АДМИРАЦИИ за КОМЕНТАРИТЕ........!!!!!!....а ПУТИН е ИГРАЧ който успя по БРИЛЯНТЕН НАЧИН да се справи със СИТУАЦИЯТА.......!!!!!.....абе страхотен ЕЛИТ имат РУСНАЦИТЕ за разлика от НАС.......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 4
michaelis
преди 9 години
Руплата не я рутат от вънка бе data никой от вънка нема толко рупли та да ги срути :)) Просто пичовете си имат съпорта от чайниците и тва е, нали щеха да фалират, да влезнат пак у пещерите нешо това онова .... :)) Са тая рупла ше я полват и Евразийците и полека лека нема вече връзвания с долари и евра и тва е, кой си мисли, че тея ше потънат много жестоко се е заблудил ...... :)))Така е кой си има военна техника, не Сашш смеят да пипат да не стане не бутайте се :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 1
data
преди 9 години
абе не знам за нефта ама нещата някак си много бързо се стабилизираха след Минск 2 :) . Демек - нищо фундаментално не се е случило в руската икономика просто след Минск 2 някой спря да рути руплата което от своя страна даде възможност момата да започне сваляне на лихвите , а Путин полека да говори за сваляне на ембаргото за внос на храни . До кога ще продължи това ? Не знам - ще разберем , но със сигурност в Иран е заровено кучето :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 8 rate down comment 17
MZ/X
преди 9 години
Стига с тази руска пропаганда! Курсът на рублата е функция на курсът на нефта. Последните месеци курсът на нефта се стабилизира и това стабилизира и рублата! Набулина няма никакви заслуги за това, че цената на нефта се стабилизира!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 29 rate down comment 4
bgMan
преди 9 години
Адмирации за Набиулина, Путин и целият екип на РФ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 35 rate down comment 1
data
преди 9 години
Факт, че момичето се справи :-) Ключово обаче в случая беше контрола на Путин над медийте в Русия което не позволи разрастването на паниката в стил Бг 97 .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 18 rate down comment 0
Arr
преди 9 години
Браво !!!Срещу пазара не се рита , а се съброзява !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 21 rate down comment 5
Arr
преди 9 години
верно е че петро износителите получават по малко долари като количество но за сметка на това пък доларът сега е по силен , така че ако изклучим малко то разминаване, това е игра с нулев резултат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 12
Сините камъни
преди 9 години
И понеже, Путин тия дни успа да пробие РЦБ индиректно, много хитър ход, някъде май писах преди време, затова Набиулина плаче сега!Става въпрос за един проект за 80 милиарда! С техните камъни, по техните глави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 29 rate down comment 11
Сините камъни
преди 9 години
Човек не може да си гледа работата, все някъде излиза по нещо интересно за коментар!РЦБ е независима от Руската държава!Тя не се отчита на никого в Русия.Но е зависима от ФЕД.Затова е опасна за Русия.Затова Путин се позова на руската прокуратура да се изясни кои са РЦБ и за кого работи.Че Путин иска да върне РЦБ на Русия е факт!Това е основната му цел, иначе няма суверинитет за Русия!Повтарям се, но представете си, ако Обама поиска от американската прокуреатура да изясни статута на ФЕД!Но Обама е чиновниче, той е президент на корпорация САЩ, която няма нищо общо с американската нация. И Путин това иска, да излезе на бял свят факта, че РЦБ не е руска, т.е. не работи за интересите на руските хора, а за ФЕД.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още