IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Европа се събужда със закъснение за реалността на руската информационна война

Руската пропаганда повтаря, че няма обективна журналистика, а Европа трябва да докаже обратното

17:05 | 23.03.15 г. 18
Европа се събужда със закъснение за реалността на руската информационна война

Когато Русия се готвеше да анексира Крим преди една година, телевизионни ù предавания изобразяваха протестиращите, които наскоро бяха свалили режима на Виктор Янукович в Украйна, като неонацистка паплач. Това отслаби защитните сили на полуострова толкова ефективно, колкото артилерийско нападение. Един месец по-късно, когато подкрепяните от Русия сепаратисти превзеха Донецк в източната част на Украйна, едно от първите им действия бе да поемат контрола над телевизионния център и да заменят украинските предавания с преди забранените руски такива, пише The Economist.

Пропагандната машина на Кремъл е ключов компонент от "хибридната война", която Русия води в Украйна, и е помагала за подкрепата на Владимир Путин у дома. Тя обаче се разпространява много по-далеч. Тя се лее в източноевропейски страни чрез телевизионни канали, които предлагат на зрителите вкусна смес от забавления, гарнирана с неверни новини.

Тя се простира на запад под одеждите на канали като RT (по-рано Russia Today), подкрепян от Кремъл новинарски сайт, който излъчва на английски, испански, френски и немски, или спретнати добавки, пуснати в The New York Times или The Daily Telegraph. Понякога това е вкарано контрабандно директно в уважавани местни издания, като наивни или притиснати от времето редактори несъзнателно възпроизвеждат руската дезинформация. Междувременно подкрепяни от Кремъл тролове тровят онлайн дискусионни форуми и социални мрежи.

Страните в предната линия на "милитаризирането на информация" от страна на Москва, по думите на анализаторите Питър Померанцев и Майкъл Вайс, отдавна се стремят да привлекат вниманието към проблема. Европейският съюз най-после слуша. Очакваше се правителствените ръководители, които заседаваха в Брюксел, да поискат от върховния представител за външната политика на ЕС Федерика Могерини да се създаде план за противодействие на "кампаниите за дезинформация" на Русия до юни. Преди това ЕС ще назначи работна група (с работно име Mythbusters – разбивачи на митове), които да оказват мониторинг на руските медии, да идентифицират лъжите и да нанасят корекции.

Това е неудобен терен за Европа. Беше достатъчно трудно да се постигне колективен отговор на руския военен авантюризъм, а информационната война е все още неясна територия. Предизвикателствата, пред които е изправена Великобритания в борбата с дезинформацията на RT, са различни от тези в балтийските държави с рускоговорящи малцинства или в разкъсваната от война Украйна. Фактът, че макар и със закъснение, ЕС е убеден да действа, е напредък. Въпреки това властите подчертават, че отделните страни ще трябва да свършат голяма част от работата.

Някои от тях вече действат: през септември Естония ще постави началото на телевизионен канал, насочен към близо една четвърт от нейното население, което говори руски език като майчин. Други имат по-големи идеи: Латвия, дом на най-голямото рускоезично малцинство в ЕС, предложи публично финансирани панбалтийски канали.

Някои предлагат опити за проникване на строго контролирания медиен пазар в Русия. Холандското правителство е финансирало Европейския фонд за демокрация, базиран в Брюксел мозъчен тръст, за да обмисли различни предложения. Могерини внимателно ще прочете неговия доклад през май. Но нейният екип омаловажава амбициозните призиви за действие: големите планове, които изискват грандиозни средства, са, за щастие, излезли от мода в Брюксел.

Идеите, които се подхвърлят, са разумни, макар и малки: да се убедят националните медийни регулатори да говорят помежду си, да се изградят мрежи от доверени журналисти и да се подкрепят местни медии, създаващи добра журналистика, в страните, изложени на риск. Един често цитиран пример е Hromadske, украинският онлайн телевизионен канал, който произлезе от протестите на Майдана в Киев. ЕС също така ще се опита по някакъв начин да разпространи своето собствено послание по-добре: еврократите признават, че са сериозно надминати по медийна мощ от Русия, когато става въпрос за разясняване на въпроси като сделки за свободна търговия.

На този фон съществува опасение от крайно груби отговори. Опасността е най-голяма в Украйна, където държавни служители са тормозили и депортирали руски журналисти и разочаровали международни репортери със собствени гледни точки. Правителството е финализирало плановете за Украйна Утре - канал, предназначен да се противопостави на RT, но местните журналисти се опасяват, ще той ще слезе на нивото на руската пропаганда.

На други места също е имало трудности. Миналата година Латвия и Литва временно забраниха руските телевизионни оператори. Във Великобритания RT има проблеми с медийния регулатор Ofcom. Някои искат ЕС да разшири списъка с визови забрани, така че да покрие повече магнати и журналисти.

Руските компании трябва да спазват местните закони, разбира се. Но европейците трябва да се притесняват от лесните пропагандни победи на Путин. Изправена срещу щедро финансираните руски медии, оставената без пари, разединена Европа винаги ще трябва да се бори. Един американски политик оприличи битката на използване на чаена лъжичка, за да се излезе от снежна пряспа. Но европейските ценности като свободата на словото и търсенето на истината остават силни, както украинците знаят добре. Най-голямата надежда на Европа е в силното им насърчаване. Ако опитите за противопоставяне на дезинформацията са навсякъде, те трябва да докажат неистинността на най-наглата руска теза: че няма истина в журналистиката, а само един постмодерен микс от гледни точки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 7 rate down comment 2
STRAHO
преди 9 години
"Междувременно подкрепяни от Кремъл *** тровят онлайн дискусионни форуми и социални мрежи."ха ха ха Що за падение! Нещо като доказателствата за сваления самолет които Нюланд видяла по Ютюб ! :))) После четем : "Един месец по-късно, когато подкрепяните от Русия сепаратисти превзеха Донецк в източната част на Украйна, едно от първите им действия бе да поемат контрола над телевизионния център и да заменят украинските предавания с преди ЗАБРАНЕНИТЕ руски такива, пише The Economist." Някой да е чувал за забранени британски или германски медии в Украйна ? Къде е свободата на словото? Къде е равнопоставеността? Троловете ги тровели! ха ха ха Ами ИСТИНАТА е толкова ОЧЕВАДНА, че милиарди да изсипят за да опитват да я заличат просто няма как да стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
ама пропуснал съм да видя, че статията е от Economist ееее не е от ЕС щом е от тея ясна раотата .... там в Сашш мнооо им е "слободно словото" кво кае Мърдок и тва се пише, кат при нас Пеевския, ама дали е така или не е така няма значение
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 3
Бате Пешо
преди 9 години
Красная армия непобедима.Всички знаят това.Европа трябва да разбере че Русия не е враг и да я приемат в ЕС
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 14 rate down comment 0
Pitashtia
преди 9 години
Ако на пропагандата се отговаря с контрапропаганда , а не с истината каква е разликата ? Просто медиите в Европа трябва да вдигнат летвата , качеството и свободата на словото да не означава право на дезинформация .Освен това парите които влизат в медиите трябва да са само от ЕС, собствениците също. Трябва да се променят правилата ,ако е необходимо ,но не да се влиза в надлъгване с руската пропаганда. Те само това чакат. А най-големият им коз е лицемерието и двойният стандарт на западните политици. Примери имат достатъчно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 5
michaelis
преди 9 години
Тая статия ако не е от Гошо те на :)) Голем борец против Путиновизма е той, също като на времето борец против фашизма, империализма и за комунизма. Нищо кой се върже върже, какви руски бойци къде им се прижидват все едно в нас се разхождам с петолъчка на челото и всяка събота е Ленински работен полуден ..... неам думи :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 9
dr.Dent
преди 9 години
Парадоксален е фактът,че широката обществена подкрепа,която Путин има в държави,като Германия,Франция,България,се оправдава с целенасочена пропаганда,а действията,които "демократична" Европа е на път да предприеме е създаването на "безпристрастни" държавно финансирани медии,целящи не да отразят обективно ситуацията,а да оборват всичко казано/показано във въпросните руски пропагандни канали.И ако не греша,канал RT във Великобритания беше подложен на нечуван бойкот от страна на големите телевизионни компании.Свобода на словото!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 18
valentino29
преди 9 години
Ужас,бе, много боли от вярната информация,и къде са тези Руски инфовойници бре,по нашите медий са само Европейски инфовойни!Абе смешна работа,тия нашите се бият срещу призраци и губят,хаха,жалка картинка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 9
Моабет да става
преди 9 години
Явно руснаците бързо се учат. Не сте забравили как на времето един генерал показваше някакви шишенца с бойни отровни вещества произведени в Ирак. Доста години ги търсиха тези оръжия за масово поразяване но не ги намериха. Така и никой не се извини тогава. Както казваше Гиньо Ганев в парламента бития си бит а ....А да погледнем 'обективните' новини от последните дни. Путин бил болен или умрял, сина на Янукович се удавил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още