IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Коммерсант: Преговорите между Москва и Анкара за "Турски поток" пред провал

Двете страни спорят как да бъде приложена отстъпка за доставка на газ от 10,25% и това вкара преговорите за газопровода в задънена улица

11:08 | 18.03.15 г. 15
<p>
	<span style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: Arial, non-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">Снимка:&nbsp;</span><em style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: Arial, non-serif; font-size: 13px; line-height: 20px;">ЕК</em></p>

Снимка: ЕК

Преговорите за отстъпката за цената на руския газ за Турция стигнаха до задънена улица, писа в сряда руският вестник "Коммерсант". 

"Газпром" и турската газова компания BotAs не могат да решат към кой компонент от формулата за цената трябва да се прилага отстъпката от 10,25%. Тези спорове поставят под съмнение и реализацията на по-мащабните политически договорености между Москва и Анкара за строителството на газопровода "Турски поток", коментира руското издание. Според него заради този спор Турция задържа неговото начало. 

Според експерти, цитирани от "Коммерсант", Анкара използва фактора за газопровода, за да облекчи положението на местните вносители, страдащи от отслабването на турската лира. 

Преговорите между "Газпром" и BotAs са под заплаха от провал, писа във вторник вестник Hurriyet Daily, цитиран от "Коммерсант". Новината са потвърдили и собствени източници на руския вестник.

В началото на февруари турският министър на енергетиката Танер Йълдъз каза, чеТурция и Русия са се договорили са понижаване на цената на газа за BotAs с 10,25%, но за месец и половина двете компании така и не подписаха анекс към договора. По данни на "Коммерсант" двете страни са на различно мнение за това към кой компонент от формулата трябва да се приложи намалението.

"Газпром" иска то да се отнася за договорната цена, а BotAs - за базовата. Вторият вариант е по-изгоден за BotAs, макар че сега, по изчисления на Коммерсант, разликата при двата варианта е само няколко долара на хиляда кубически метра газ. При ръст на цената на петрола обаче ефектът ще стане значителен. 

Отстъпката от цената бе част от миналогодишните политически договорки между Москва и Анкара за прокарването на газопровода "Турски поток" (с капацитет до 63 млрд. куб. м годишно) вместо отменения "Южен поток". "Газпром" е заинтересуван строежът да започне по-бързо. Наетите за "Южен поток" кораби, които да полагат тръбите по дъното на Черно море, вече четвърти месец чакат на пристанището във Варна и компанията плаща престоя им. 

Но за да започне да действа по новия газопровод, "Газпром" трябва да получи от Анкара разрешение за проектните работи в турските териториални води, за да се положи морската част от тръбопровода, отбелязва руският вестник.

Искане за получаване на това право бе отправено в края на януари, но разрешение още не е получено. Турски официални лица отказват да коментират подробно бъдещето на проекта, а предпочитат вместо това да говорят за газопровода TANAP, идващ от Азербайджан. Във вторник изграждането на тази тръба започна официално и за целта в Турция пристигна заместник-председателят на Еврокомисията Марош Шефчович, който отговаря за Eнергийния съюз в ЕС. 

Според плановете за изграждане на TANAP Турция трябва да стане ключова страна, през която в Югоизточна Европа ще пристига газ от Каспийския регион. Говорейки за "Турски поток", във вторник Шефчович изтъкна, че проектът е недоработен и добави, че решение за него "не може да бъде прието без консултации с потребителите, с Еврокомисията". 

Във вторник се е състоял и телефонен разговор между президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган, става ясно от съобщение на сайта на Президентството на Русия.  В него се добавя, че двамата лидери са обсъдили различни аспекти на двустранните отношения "с акцент върху съвместните проекти в сферата на енергетиката, включително "Турски поток". 

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:03 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 3 rate down comment 8
Arr
преди 9 години
Никой нищо не блокирва ,Турция като втори голям клиент( след Германия) на Газпром, съобразявайки се с правилата на пазарната икономика ще продължава да купува евтин Руски газ , а по скъпия Азерския с Английска надценка ще го транзитира към страни които не се съобразяват с правилата на пазарна икономика , сега ако *** питаш защо Руската газ е евтина за Германия и Турция просто имат количествено предимство знаеш като отидеш на валутно бюро за различни количества предлагат различни единични цени , аа тоя проблем може да се преодолее ако Германия се обеди ЕС да говори като един купувач тоест обща търговска политика но за сега няма резултат над това локални преди предимства плуват над общите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 7
Arr
преди 9 години
Никой нищо не блокирва ,Турция като втори голям клиент( след Германия) на Газпром, съобразявайки се с правилата на пазарната икономика ще продължава да купува евтин Руски газ , а по скъпия Азерския с Английска надценка ще го транзитира към страни които не се съобразяват с правилата на пазарна икономика , сега ако *** питаш защо Руската газ е евтина за Германия и Турция просто имат количествено предимство знаеш като отидеш на валутно бюро за различни количества предлагат различни единични цени , аа тоя проблем може да се преодолее ако Германия се обеди ЕС да говори като един купувач тоест обща търговска политика но за сега няма резултат над това
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 10
Arr
преди 9 години
Турците правят здрав пазарлък ;-) А другото че Азерския газ с Английската надценка е със сигурност по скъпа когато се говори за алтернативи нека и за цените на алтернативите да се говори, че да се направи база сравнение ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още