IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво е общото между войните в Югославия и Украйна?

Двата конфликта имат много прилики, но за намирането на решение на украинския са по-важни разликите, пишат Стивън Холмс и Иван Кръстев

14:41 | 03.03.15 г. 77
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Президентът на Русия Владимир Путин и министъра на отбраната Сергей Шойгу по време на честванията на Деня на Отечеството, 23 февруари 2015 г. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Президентът на Русия Владимир Путин и министъра на отбраната Сергей Шойгу по време на честванията на Деня на Отечеството, 23 февруари 2015 г. Снимка: Ройтерс

Стивън Холмс е професор в New York University School of Law. Иван Кръстев е председател на Центъра за либерални стратегии в София. Двамата заедно анализират ситуацията в Украйна за Project Syndicate.

Продължаващата нестабилност в Украйна често е сравнявана с кризата в Югославия в началото на 90-те години на миналия век – и в действителност има много прилики. Когато става дума за разбирането защо конфликтът между правителството в Украйна и подкрепяните от Русия сепаратисти продължава – и защо, след една година на все по-брутални сражения, решение не се вижда на хоризонта, разликите стават далеч по-важни.

Тактиката на руския президент Владимир Путин в Украйна наистина напомня на тази на сръбския президент Слободан Милошевич по време на разпада на Югославия. Злоупотребата с препратки от Втората световна война от страна на Путин, целяща да засили силния руски национализъм, често се смята за копие на дезинформационната кампания на Милошевич от началото на 90-те. Тогава политиката на Белград бе да създаде анти-хърватски настроения сред сърбите.

Путин и Милошевич дадоха власт на етнически родственици в страните, над които искаха да установят контрол, преди да нахлуят военно под претекста за защитата на тези родственици. Най-накрая, и двамата лидери осигуриха създаването на самопровъзгласили се „републики“ в рамките на границите на другата страна.

Предвид тези сходства мнозина твърдят, че западните страни трябва да приложат подхода си при прекратяването на кризата в Югославия. Това означава доставянето на „смъртоносно защитно военно подкрепление“ на Украйна. В крайна сметка се смята, че Дейтънското мирно споразумение, което прекрати войната в Босна бе възможно само след като САЩ решиха да въоръжат хърватите и босненските мюсюлмани.

Разбира се Русия на Путин не е Сърбия на Милошевич. Русия не е бележка под линия в историята, нито малка държава от Балканите. Тя е атомна супер-сила, срещу която колкото и тежко да е въоръжена Украйна няма шанс във военно отношение. Предвид това доставянето на оръжия на Украйна би засилило кръвопролитието без да накара Путин да премисли подхода си и да подкрепи дългосрочен мир.

Нещо повече, геополитическият контекст се е променил значително през последните две десетилетия. По времето на войната в Югославия, Западът не само бе заел морално по-високата позиция, но също така се смяташе за непобедим заради победата си в Студената война. Днес за Запада се смята, че е в упадък, а легитимността на САЩ като световен лидер все повече се поставя под въпрос.

В този контекст германският канцлер Ангела Меркел е права да се противопостави на въоръжаването на Украйна. Но тя греши като приема, че преговорите с руснаците могат да доведат до устойчиво решение по подобие на Дейтънското споразумение, защото самите конфликти са фундаментално различни. Докато Югославия преживя локална криза с по-широки последствия в Европа, Украйна е замесена в европейска криза с местни последствия.

Милошевич имаше ясна стратегическа цел: да създаде Велика Сърбия. За да постигне това той искаше или да преначертае границите на региона или поне да постигне сделка, която да даде автономия на регионите със сръбско мнозинство извън Република Сърбия. Преговорите за прекратяване на балканските войни бяха възможни именно защото бяха фокусирани върху картата.

За Путин анексирането на Крим бе достатъчно в стратегически смисъл. Той вече не се интересува от преначертаване на линиите на картата. Действията му не бяха предизвикани от решителността му да анексира Донбас (който има пренебрежима стратегическа стойност за Русия), да създаде сухоземен коридор до Крим или да създаде замразен конфликт.

Путин остава замесен в Украйна заради причини, които изглеждат като цяло педагогически. Той има послание до раздаващия санкции Запад и до украинците, които искат да се включат в неговия клуб.

За Запада посланието е, че Русия няма да толерира намеса в нейния заден двор. В очите на Путин, Западът трябва да признае цялото пост-съветско пространство, без балтийските страни, за изключителна руска сфера на влияние. (Очевидният неуспех на Кремъл да предвиди китайския отказ да приеме подобно разделение - особено в Централна Азия, която е ключова за икономическата визия на президента Си Дзинпин - представлява смущаващ пропуск в стратегическите сметки на Путин.)

За Украйна – и за нейното новото правителство, в частност – посланието е, че страната не може да оцелее, поне не и в сегашните си граници, без подкрепата на Русия. Путин също така иска да покаже на украинците, че в края на краищата Западът не го е грижа за тях. Американците няма да се бият за тях и европейците няма да им дадат парите, от които тяхното правителство се нуждае отчаяно.

Мотивацията на Запада в Украйна също изглежда повече педагогическа, отколкото стратегическа: да покаже на Путин, че днес промяната на граници със сила е недопустима в Европа. Надеждата е, че икономическите санкции, заедно с руските жертви на бойното поле ще накарат Русия смирено да приеме статута си след Студената война на треторазрядна сила. Допълнителното послание е, че всеки опит да се ревизира ръководения от САЩ свят е обречен на неуспех, при това със сериозна икономическа цена.

Ясните стратегически цели позволяват на договарящите се страни да се съгласят, че половин хляб е по-добре от нищо. Но когато две страни просто искат да дадат урок една на друга липсват допирните точки, нужни за постигането на компромис, приемлив и за двете страни. Това е една от причините поради които днешните преговори за Украйна могат да постигнат само непълни, краткотрайни примирия, а не дългосрочно решение, каквото сложи край на войната в Босна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:50 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

45
rate up comment 11 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
"Ясните стратегически цели позволяват на договарящите се страни да се съгласят, че половин хляб е по-добре от нищо."Искам да знам какви са стратегическите цели на ЕС в тая далавера. Ама някой ясно да ги напише. Щото от моя гледна точка Русия си варди границите и буферните зони, докато ЕС се мота като муха без глава. САЩ иска просто да скара ЕС и Русия(и успява)."Това е една от причините поради които днешните преговори за Украйна могат да постигнат само непълни, краткотрайни примирия, а не дългосрочно решение, каквото сложи край на войната в Босна."100%. Но причината е, че някой дава празни надежди на мутрягите от Киев, че щял да им даде оръжие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 15 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
"Надеждата е, че икономическите санкции, заедно с руските жертви на бойното поле ще накарат Русия смирено да приеме статута си след Студената война на треторазрядна сила. "Украински жертви, не руски...и ми е интересно ква беше алтернативата-да си оголи *** пред НАТО? Сега са избрали по-малкото зло и то в конфликт в който не са искали да участват(те си харесваха Янукович). А че Майдана(и нашите протести) беше платен точно ние сме доказателството-сега що никой не протестира???"Допълнителното послание е, че всеки опит да се ревизира ръководения от САЩ свят е обречен на неуспех, при това със сериозна икономическа цена."САЩ явно не са споделили с Китай кой ръководи света...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 4 rate down comment 19
kandid
преди 9 години
"Войната в залива потвърди истината, че в края на двайсти век велика сила не е тази държава, която има голяма армия, а тази, която има голяма икономика и висока култура.. За да гарантираш нечия свобода, собствената ти държава трябва да се състои от свободни хора и да е що-годе цивилизована. Тези две качества липсват в съветската империя. Нейната армия беше страж на мира през четиредесет и пета година, когато трябваше да се изолира половин Европа от цивилизацията. Тя беше страж на мира и през 56-а в Унгария, през 69-а в Чехословакия, през 79-та-а в Афганистан, през 91а в ЛитваНе е ли време вече да го освободим вече от този наряд този верен стражДа изуе най-после мужишките си ботуши и да си гледа работата.Ако пък не можем да минем без страж на мира, нека тогава бъде този, който защити демокрацията. Американските момчета ни показаха как става това."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 2 rate down comment 12
kandid
преди 9 години
Загадка за матрьошки, понеже знам, че голяма част от вас получават заплатите си в сградата на Софийската опера, искам да ми отговорите, кой е авторът на следващия цитат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 11 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
"За Украйна и за нейното новото правителство, в частност посланието е, че страната не може да оцелее, поне не и в сегашните си граници, без подкрепата на Русия."Ами то май и с подкрепата на Русия даже няма как да се получи...ама нейсе."Путин също така иска да покаже на украинците, че в края на краищата Западът не го е грижа за тях."Да ни бяха питали нас-ние щяхме да им го кажем без война."Мотивацията на Запада в Украйна също изглежда повече педагогическа, отколкото стратегическа: да покаже на Путин, че днес промяната на граници със сила е недопустима в Европа."Тия май са проспали цялата случка в Крим-първо: стана без сила; второ-не виждам как му го показват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 10 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
"В очите на Путин, Западът трябва да признае цялото пост-съветско пространство, без балтийските страни, за изключителна руска сфера на влияние."Ако беше вярно ние нямаше да сме в ЕС. Да не дрънкат глупости."Очевидният неуспех на Кремъл да предвиди китайския отказ да приеме подобно разделение - особено в Централна Азия, която е ключова за икономическата визия на президента Си Дзинпин - представлява смущаващ пропуск в стратегическите сметки на Путин."Тия се шегуват...първо-прескачат от "Запада" към Китай все едно е едно и също(па то не е), второ се учудвам, че са очаквали Китай да не отхапе малко от силата на Русия(това не е изненада), трето-не знам наистина какво са имали предвид...какво е направил Китай в централна Азия, че не се разбира? И четвърто-тия газопроводи що ги строят ако са в лоши отношения?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 13 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
"Докато Югославия преживя локална криза с по-широки последствия в Европа, Украйна е замесена в европейска криза с местни последствия."Много искам да разбера какви са били тия последствия за Европа...освен базата на САЩ в Косово."Милошевич имаше ясна стратегическа цел: да създаде Велика Сърбия. "Това просто не е вярно. Милошевич искаше да възстанови Югославия, до колкото може. "Действията му не бяха предизвикани от решителността му да анексира Донбас (който има пренебрежима стратегическа стойност за Русия)"Ако някой не си е чел уроците-икономически развитата част на Украйна е Източна Украйна. Където е Донбас. Там са и въглищата."Путин остава замесен в Украйна заради причини, които изглеждат като цяло педагогически."Това...поради горната причина е пълен нон-сенс. "За Запада посланието е, че Русия няма да толерира намеса в нейния заден двор."Това можеше да ме питат щях да им го кажа и без война. Даже просто трябваше да погледнат историята и щяха да разберат какво ще стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 4 rate down comment 4
valentino29
преди 9 години
Благодаря
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 11 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
" Най-накрая, и двамата лидери осигуриха създаването на самопровъзгласили се републики в рамките на границите на другата страна."То това важи за всички страни в тия конфликти, но упорито се премълчава. Въобще статията за мен е опит да се тушира спомена за Косово. "Предвид тези сходства мнозина твърдят, че западните страни трябва да приложат подхода си при прекратяването на кризата в Югославия. Това означава доставянето на смъртоносно защитно военно подкрепление на Украйна. "НЕ! Това значи да ни въвлекат във война. Иван Кръстев, молим извадете си главата от ***. "Но тя греши като приема, че преговорите с руснаците могат да доведат до устойчиво решение по подобие на Дейтънското споразумение, защото самите конфликти са фундаментално различни." Капацитета Иван Кръстев ли го казва това? Той ли е последната инстанция?:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 6 rate down comment 2
tisia
преди 9 години
За мъртвите или добро, или нищо, освен истинатаПрочети цялата статия тук: http://***.cross.bg/boris-nemtzov-rysiya-1455126.html#ixzz3TKtGa5L4
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още