IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Commerzbank: Възможността от Grexit е вече над 50%

Очевидният покер на Гърция, че в крайна сметка еврогрупата ще се огъне, се оказва фатална спекулация, твърди главният икономист на банката

10:43 | 17.02.15 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Според експертите расте вероятността Гърция да напусне еврозоната. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Според експертите расте вероятността Гърция да напусне еврозоната. Снимка: Ройтерс

След като за втори път в рамките на няколко дни гръцкото правителство провали преговорите за решаване на дълговата криза в страната, експертите от германската банка Commerzbank драстично увеличиха своята прогноза за излизане на Гърция от еврозоната, т. нар. Grexit.

„През миналата седмица ние оценявахме риска от Grexit на 25 на сто. Сега считаме, че вероятността това да се случи, е поне 50 процента", се казва в кратък анализ на главния икономист на Commerzbank Йорг Кремер, цитиран от Handelsblatt.

Кремер обяснява своята нова оценка с факта, че промяна на мнението на еврогрупата в полза на Атина, с което очевидно спекулират гръцките преговарящи, е „малко вероятно“ по думите на лидера на еврогрупата Йерун Диселблум.

„Очевидният покер на Гърция, че в крайна сметка еврогрупата ще се огъне, се оказва фатална спекулация“, аргументира се Кремер. 

Диселблум потопи гръцките очаквания, че една евентуална нова програма за помощи ще е свързана с по-малко съкращения на разходите за страната от сегашното положение. „Дали една нова програма ще изглежда съвсем различно от сегашната? Аз не мисля така", каза Диселблум в понеделник след провала на преговорите между финансовите министри на еврогрупата и гръцкия им колега Янис Варуфакис. Всяка програма за помощи ще е обвързана с определени условия, добави той.

Страните от еврозоната дадоха на Гърция краен срок до петък, в който до поиска удължаване на текущата програма за помощ. Засега това предложение среща отказа на правителството в Атина. Финансовите министри от еврозоната се борят под натиска на времето за намиране на решение, тъй като настоящата програма, чиято строгост се отхвърля от лявото правителство в Атина като твърде драстична, ще продължи само до края на февруари. След това страната е заплашена от фалит.

Кремер посочва, че предизборните обещания на гръцкия премиер Алексис Ципрас, които той повтори във встъпителната си реч в парламента, и общественият натиск над него му оставят „малко пространство за преговори", защото гръцкият парламент трябва да одобри споразумението. „Ако то отива твърде далеч в посока исканията на еврогрупата, може да се стигне до там части от неговата партия в парламента да се отрекат от него, а едва ли ще може да разчита на подкрепа от страна на опозицията", коментира главният икономист на Commerzbank. Ето защо само "масиран натиск" от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) и на пазарите може да се стигне до обрат в последния момент.

Повече по темата четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:01 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 37 rate down comment 4
bgMan
преди 9 години
А защо някой е длъжен да храни едни хитри търтеи като гърците?Нека бъдат оставени с това, което сами си изкарат, обаче преди това да си изплатят дълговете. Имат достатъчно собственост затова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 42 rate down comment 5
MZ/X
преди 9 години
Какво означава гърците да не получават нищо! Те са една от държавите, които получават най-много трансфери от ЕС на глава от населението, а освен това получиха и огромно отписване на дълга преди няколко години!Ако гърците излезат от еврозоната, дори и най-оптимистичните прогнози предвиждат 40-50% спад на БВП, а по песимистичните прогнози предвиждат да си приравнят стндарта с този в България...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 48
ert
преди 9 години
Защо си мислите, че Гърция иска да е в ЕС ако насреща нищо няма да получават? В смисъл, защо да искат да са в ЕС? Гърция не е България, там хората си знаят интереса. Ние като сме в ЕС вече почти 10г., че голямата полза, само ни викат браво от време на време и ние слушкаме като послушно стадо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 32 rate down comment 17
MZ/X
преди 9 години
Ципрас много ми прилича на Кадафи, който до последният момент си мислеше, че управлява събитията и накрай беше застрелян в една канавка!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още