Новият икономически министър на Гърция Георгиос Статакис предложи иновативен начин за решаване на казуса със задълженията на Атина – връзване на изплащането на дълговете с динамиката на движение на брутния вътрешен продукт (БВП).
В интервю за германското издание Der Spiegel Статакис каза, че в момента 5 на сто от гръцкия БВП отива за изплащането на държавните дългове.
"Би било добре, ако плащанията са свързани с темпа на растеж: ако има по-голям растеж, плащанията ще са повече", каза министърът.
Икономическият министър отбеляза, че Атина трябва да плати на кредиторите 2,3 млрд. евро до края на февруари, предава Deutsche Welle. Това е и основната причина новото гръцко правителство да преговаря с европейските лидери, като се надява да постигне промяна в програмата за кредитиране.
През миналата седмица преговорите с "тройката" международни кредитори – Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд, бяха прекратени едностранно от властите в Атина.
Към момента публичният дълг на Гърция е в размер на 230 млрд. евро, или приблизително 175% от БВП.
Вчера вечерта гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис заяви в Париж, че желае глобално споразумение за финансовата ситуация на Гърция да бъде постигнато до края на май, предадоха АFP и БТА.
Дотогава Гърция няма да търси нови заеми, заяви той на пресконференция след срещата си с френския финансов министър Мишел Сапен.
По думите му Гърция е станала пристрастена към взимането на кредити и трябва да се сложи край на тази зависимост. Бяхме избрани, за да сложим край на това пристрастяване, каза министърът, цитиран от Ройтерс. "Изплащането на сегашните ѝ дългове трябва да бъде обвързано със способността на Гърция да възстанови растежа си", добави той.
Франция е готова да помогне на новото гръцко правителство да постигне споразумение с международните партньори, заяви френският финансов министър, според когото е закономерно Атина да се тревожи за бремето на дълга си и да търси начин да го облекчи, предаде Ройтерс.
Френското социалистическо правителство предлага подкрепа за усилията на Гърция да предоговори задълженията си по огромния спасителен план, предаде Асошиейтед прес. Франция е "повече от готова" да подкрепи Гърция, заяви Мишел Сапен и призова за "нов договор между Гърция и партньорите ѝ".
Варуфакис подчерта, че Гърция иска да върне парите, но добави, че той иска нови условия и нови партньори за преговори, тъй като по думите му не си струва да се преговаря с т.нар. "тройка" кредитори, които поставиха строги условия за спасяването на Гърция.
Освен това Варуфакис заяви, че има намерение да посети Германия - Берлин и Франкфурт, седалището на Европейската централна банка, за да разясни позицията на Атина, предаде Франс прес.
Впоследствие от германското министерство на финансите са коментарила за Франс прес, че не са получавали официална молба от гръцката страна за подобна визита.
преди 9 години не харесвам ципрас но има логика за връзване на вноските със растежано не и за опрощаване който тегли трябва да върне всичко отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Френското социалистическо правителство предлага подкрепа за усилията на Гърция да предоговори задълженията си по огромния спасителен план, предаде Асошиейтед прес. Франция е "повече от готова" да подкрепи Гърция, заяви Мишел Сапен и призова за "нов договор между Гърция и партньорите отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Около 2000-та година България плащаше много повече от 5% от БВП за обслужване на държавния дълг и въпреки това никой не пискаше, а си върнахме дълга! 5% от БВП изобщо не е непосилна тежест! отговор Сигнализирай за неуместен коментар