IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Гърция иска опрощение на дълга си. Ами по-бедните ѝ съседи?

Еврозоната може и да не се огъне на натиска на Гърция заради нежеланието на другите страни да плащат гръцките дългове

15:08 | 29.01.15 г. 71
<p>
	Алексис Ципрас ще се опита да намали дълга на страната. Дали другите европейски страни ще се съгласят с това? <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Алексис Ципрас ще се опита да намали дълга на страната. Дали другите европейски страни ще се съгласят с това? Снимка: Ройтерс

Алексис Ципрас е премиер на Гърция от едва няколко дни и не прави много, за да удържи на обещанието си да запази страната си в еврозоната. Той има едва няколко седмици да постигне сделка с кредиторите на Атина, за да предотврати финансов колапс, но почти всички негови думи и действия изглежда са изчислени за задълбочаване на проблема между Гърция и кредиторите ѝ, пише The Wall Street Journal.

От решението му да сключи коалиция с проруската, анти-ЕС, крайнодясна партия „Независими гърци“, назначението на крайния марксистки преподавател по икономика за финансов министър и отказът му да подкрепи затягането на санкциите срещу Русия заради намесата ѝ в Украйна до заявената от кабинета му политика да отмени ключови реформи, подходът му подсказва апетит за конфронтация, вместо компромис, пише изданието.

Първият му официален акт като премиер на Гърция бе да положи букет с рози на мемориал за Втората световна война. Паметникът отбелязва мястото, на което 200 комунистически активисти са били избити от нацистки войници. Жестът има голяма символика, тъй като показва желанието му за конфронтация с Германия, за да постигне целта си за предоговаряне на дълга на Атина.

Но ако Ципрас иска да постигне сделката, която смята, че Гърция заслужава, той ще трябва да се справи не само с германците. Ще трябва да спечели скептично настроените данъкоплатци в другите страни от еврозоната и да успокои европейските лидери, които се безпокоят от предизвикателства в собствените си страни. Той ще трябва да ги убеди, че Гърция има уникална нужда от подкрепа, въпреки че цяла Европа все още се възстановява от световната финансова криза, пише Bloomberg.

Дори след седем години рецесия Гърция остава много по-богата от своите съседи. Нейният брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението е 22 000 долара. В Албания той е 4 000 долара, в Македония – 5 000. В България, която също е член на Европейския съюз, той е 8 000 долара, отбелязва Bloomberg.

„Много е трудно да убедиш работещ в България, че трябва да даде част от данъците си, за да помогне на хората в Гърция, които са по-богати от него“, коментира Руслан Стефанов, директор на икономическата програма в Центъра за изследване на демокрацията в София. „Ако ще харчим пари по този начин в Гърция, трябва да харчим пари и в България и другите източноевропейски страни. Този аргумент се използва от политиците тук“.

Пазарите отбелязаха със закъснение нарастващия риск от излизането на Гърция от еврозоната. Доходността на тригодишните гръцки облигации се увеличи до около 17%, а акциите на основните ѝ банки се сринаха с повече от 25% в сряда.

На среща в Брюксел по-рано тази седмица вече бившият финансов министър Гикас Хардувелис предупреди, че драстично намалелите данъчни постъпления и отливът на капитали от банките са се влошили през последните дни.

Някои финансови министри и политици от еврозоната твърдят, че в момента те се боят повече за съдбата на валутния съюз, отколкото по време на европейската дългова криза от 2011 г. или 2012 г.

Проблемът на Ципрас е, че отношението в еврозоната също се втвърдява. Стратегията му изглежда го е извела на челното място на паневропейската левичарска атака срещу „политиката на икономии“, опитвайки се да изолира Берлин на вълната от антигермански настроения. Амбициите му може да са били насърчени от смута, който успехът му внесе сред утвърдените европейски леви партии.

Те сега са изправени пред стратегическа дилема: поставени между радикалния популизъм на Ципрас и собственото си мълчаливо съгласие при действията за решаване на кризата в еврозоната, тяхната електорална подкрепа се топи.

Първите сигнали показват, че те се надяват да привлекат Ципрас към своя клуб. Холандският финансов министър Йерум Диселблум не се поколеба и за миг и се самопокани в Атина тази седмица. Той направи това в ролята си на президент на групата на финансовите министри от еврозоната, въпреки че не му бе даден мандат за това от групата. Това разгневи консерваторите сред колегите му, които вярват, че щеше да бъде по-добре да се изчака Гърция първо да постави на масата своите предложения, казват запознати със ситуацията източници.

Ципрас и финансовият му министър вече се свързаха с левите правителства във Франция и Италия. Консервативните правителства се боят, че готовността на левите за компромис с Атина може да изпрати погрешните сигнали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 09:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

44
rate up comment 8 rate down comment 7
michaelis
преди 9 години
а тея па където живеят на островите, там па от къде пари не знам .... само маслини и портокали :)) тези по островите са като малки затворени общества не са всички като Онасис и Папандреуто .... такива като тях да си плащат дълга не някви селяни там от някой забутан остров .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 10 rate down comment 10
michaelis
преди 9 години
обикновенните хора нямат пари, просто нямат, не знам кви активи ви се присънват там с оня капиталиста кастрото, но има само една прослойка пари също като при нас, 5 човека имат пари и останалото леш. И сега да ги "приватизирали" да си платат тея които са били на власт и тва е. Повтарям се за 100тен път. Гърция има дъл заради военната техника, и да го върнат тези които са я поръчали, за кво хората тряя да връщат нещо което не са искали? Ше се изгърбат там малко със заплатите нема по 15 а нормално 12 и без пенциите на умрелите си пра баби и ше се опраат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 20 rate down comment 27
stefan-L
преди 9 години
Колкото повече минусчета ми слагат толкова повече се кефя как платените инвесторчета сами виждат крахът на разпадащият се ерошвестерски педераски съюз създаден за да има богата северна европа и нещаста южна европа! Но това няма да продъжли дълго както гърците така и много други народите започнаха да виждат недостатъците и раличните стандарти който бюрократите на Брюксел използват за да управляват съюза ! Нормално е такъв съюз който олицетворява Кончита Вурст и третият пол да се разпадне с голяма скорост
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 3 rate down comment 6
Сините камъни
преди 9 години
Супер идея, само нали искаш ЕС границата му да минава по северната ни граница!Уф, мислех, че сме те изгубили безвъзвратно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 2 rate down comment 8
Сините камъни
преди 9 години
"""US hides real debt, in worse shape than Greece'""""https://***.youtube.com/watch?v=GFdYT8OI6b0The US national debt is twenty times higher than is officially reported, approaching $222 trillion, and today's children could soon be paying their parent's debts, reputed American economist Laurence Kotlikoff told RT. TRANSCRIPT of the interview: http://on.rt.com/81u1ac
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 21 rate down comment 3
bulgarian lev
преди 9 години
Аз смятам че лекичко и тихо ще изхлузят гърците от Еврозоната съвсем скоро. За това се готвят от преди 2 години, когато им помогнаха и им отписаха 100-ина млрд. Но това е ясно на всички още тогава, че гърците не могат дори да искаха да върнат тези пари, с времето дългът само ще расте. За Европа е по-евтино да загуби тези пари от гърците отколкото да налива бездънна яма за да пази Еврозоната и да не всява паника. Просто преди 2 години имаше риск, сега мисля че изхвърлянето на гърците може дори да подейства отрезвително и като лекарство и укрепване, а не сриване на доверието в Еврозоната. А гърците да се сърдят на правителствата си - леви които са вземали толкова пари през годините за да купуват влияние и да стоят на власт. И Олимпиада правиха където изсипаха милиарди и не си възвърнаха нищо. Той и Путин прави Олимпиада, похарчи 50 млрд. долара и върна ("спечели") едва 10. Но показа на света че може да прави грандиозни световни събития и да строи и инвестира - престиж за 50 млрд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 8 rate down comment 27
stefan-L
преди 9 години
Ами Германците ,Французите ,Белгииците ,Холанците които всяка година почиват в Гърция и островите с драхни ли ще плащат или с рубли? Газа който Германия купува да не би да го плаща в рубли ! Не ставай смешен ! Смешнико знаеш ли че преди две седмици бях в Москва по бизнес! В Москва гастарбайтерите Таджики Узбеки Киргизи Украйнци Молдовци и Турци получават по 1400 долара заплата по строежите общи работници ! Само да ти се работи! В нашата София турците работят за по 500лв на месец ! Е па нека и в рубли да ни дават такива пари който като обърнеш в долари получаваш 1400 долара
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 8 rate down comment 2
ПИЧ
преди 9 години
Притеснява ме все пак, дали кредиторите ще бъдат толкова твърди спрямо Гърция. Защото 2/3 от дълга се държи от наскоро създадените фондове от типа European Financial Stability Facility, EFSF. А частния дълг е около 1/3 част.Такъв фонд се ръководи от политиците (от Брюкселските бюрократи). Те мога да не са толкова настоятелни спрямо Гърция, а по-скоро да натискат ЕЦБ да монетаризира дълга , да изкупува книжа - било на Гърция, било на такъв фонд и да увеличава паричната маса в Еврозоната.Обратно частните кредитори, биха били по-строги и взискателни към Гърция и биха настоявали за реформи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 23 rate down comment 1
Protokol
преди 9 години
Няма да я изключват - просто и спират помощите, банкоматите се изпразват и после започват да бълват драхми ... или рубли
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 14
kalendar
преди 9 години
както винаги-говориш пълни простотии. КАК се изключва държава членка? Най-голямото наказание е да и се замрази правото на глас в съвета на 28те. Те това е. Ако имаш нещо да ми кажеш-с конкретни цитати.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още