По време на извънредните парламентарни избори в неделя гръцките избиратели решиха да докарат на власт радикалната лява партия СИРИЗА, която обаче не успя да постигне абсолютното мнозинство. По време на предизборната кампания левицата обещаваше преди всичко край на мерките за строги икономии на силнозадлъжнялата страна. Председателят на СИРИЗА Алексис Ципрас сигнализира на партньорите от ЕС още в изборната нощ готовност да се говори за "справедливо и трайно решение", предава Ройтерс.
Както съобщава рано в понеделник работещата с вътрешното министерство агенция за проучване на общественото мнение Singular Logic, левицата получава при преброяване на почти 95% от бюлетините 36,4% от гласовете (през юни 2012 г. - 26,9%), като с това ще има 149 или най-много 150 места в гръцкия парламент. Така партията на Ципрас не успя да получи абсолютното мнозинство в парламента с общо 300 места.
Междувременно еврото поевтиня след изборната победа на СИРИЗА до най-ниското си ниво от 11 години насам. В понеделник рано сутринта в азиатската търговия в Токио еврото се търгуваше за 1,1098 долара – най-ниското ниво от септември 2003 г. Впоследствие европейската валута се възстанови леко, но все пак се търгува със спад от 0,8% спрямо късната търговия в САЩ в петък. Към японската валута еврото се разменяше за 131,12 йени. Причина за поевтиняването на еврото са рисковете от по-голяма несигурност в икономиката на Европа
Изборите бяха очаквани с нетърпение в целия свят. Гърция отчаяно се нуждае от ефективно правителство. Помощната програма на международните партньори изтича в края на февруари и ако няма ново споразумение, страната може да фалира скоро.
Ципрас вече заяви, че неговото бъдещо правителство ще преговаря с партньорите в ЕС по отношение на дълга на страната. По думите му няма да има катастрофален спор, но Гърция няма повече да се примирява с „диктата на международните донори“.
„Гърция обръща страницата, оставяйки в миналото мерките на жестоки икономии и петгодишното унижение", заяви Ципрас пред хиляди поддръжници на партията му, празнуващи в центъра на Атина.
По думите му резултатът от предсрочните парламентарни избори означава, че "тройката" международни кредитори (Европейският съюз, Европейската централна банка и Международният валутен фонд) остава в миналото.
Управляващите досега консерватори и социалисти се сринаха и сега минават в опозиция. "Нова Демокрация" е втора с 27,8% от гласовете (юни 2012 г.- 29,7 на сто). Така тя ще има 76 места в парламента. Досегашният коалиционен партньор на консерваторите – социалистическата ПАСОК има само 4,7% (юни 2012 г. - 12,3 на сто), а с това - 13 места.
Третата парламентарна сила се очертава да са крайно десните националисти от "Златна зора" с 6,3% от гласовете, което значи 17 депутатски места,а след нея се нареждат новата лявоцентристка To Potami (Реката) с 6%, комунистите с 5,5% и 15 депутата, ПАСОК с 4,7% и консервативните "Независими гърци" с 4,7%.
Досегашният председател на парламента Евангелос Меймаракис се очаква да посети в понеделник следобед президента Каролос Папуляс в резиденцията му, за да го информира за резултатите от изборите, предава DPA. Впоследствие президентът трябва да даде на Ципрас като ръководител на най-голямата партия тридневен проучвателен мандат за сформиране на коалиционно правителство.
Формирането на такова правителство под ръководството на Ципрас се считаше в понеделник сутрин за повече от сигурно. Две от по-малките партии, популистката дясната партия „Независими гърци“ и партията на политическия център To Potami, вече са се съгласили да участват в управлението. Анализатори не изключват и сформиране на правителство на малцинството, водено от Алексис Ципрас.
ЕС и Международният валутен фонд (МВФ) помогнаха на Гърция досега със заеми за около 240 млрд. евро. В еврогрупата сега се обмисля продължаване на гръцката спасителна програма след 28 февруари. Финансовите министри от еврозоната ще обсъдят още днес пътя пред страната, макар че конкретни решения все още не са планирани.
Победата на СИРИЗА маркира по удивителен начин отвращението на мнозина от политическия ред в Европа, която от десетилетия насам се управлява от „православен центризъм“, докато мнозина описват СИРИЗА като марксисти, пише WSJ. Тази победа описва и предизвикателствата, отправяни от други радикални партии, като дясната партия „Национален фронт“ във Франция и новосформираната левицата „Подемос“ в Испания, и е напът да сблъска Гърция с Германия и други държави от еврозоната.
Успехът на СИРИЗА повдигна опасения сред икономистите и консерваторите на Стария континент. Гуверньорът на германската централна банка Bundesbank Йенс Вайдман настоя бъдещото правителство на Гърция да продължи по пътя на реформите. „Гърция все още е зависима от програмата“, заяви Вайдман пред ARD. „Това означава, разбира се, че такава програма може да съществува само, ако са спазени договорките".
Съобщение в Twitter на британския премиер Дейвид Камерън предупреждава, че резултатът в Гърция ще „повиши икономическата несигурност в Европа“.
The Greek election will increase economic uncertainty across Europe. That's why the UK must stick to our plan, delivering security at home.
— David Cameron (@David_Cameron) 25. Januar 2015
Президентът на Германския институт по икономическите въпроси Марсел Фратчер счита резултата от изборите за „лоша новина за Европа и Гърция". Неочаквано силният резултат ще направи бъдещото правителство по думите му много по-уверено и агресивно срещу своите европейски партньори, казва той пред Rheinische Post. Ако спорът за публичните финанси на Гърция ескалира, това би могло да доведе до сътресения в цяла Европа.
Европейската централна банка не изключва отписване на част от дълга, но отхвърля собственото си участие.
„Не може ЕЦБ да решава дали Гърция има нужда от намаляване на дълга си", заяви членът на управителния съвет Беноа Кьоре пред Handelsblatt. Това според него е политическо решение. Централната банка няма да се съгласи на облекчаване на дълг по отношение на гръцките държавни облигации, които са в банката. Това е юридически невъзможно, смята Кьоре.
Кадри от изборната нощ вижте в галерията на Investor.bg!
Всичко по темата четете тук!
преди 9 години Nana - LET IT RAIN отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години abdul, залагате ли си главата за пророчествата, който сте на писал. И аз не залагам моята. А моетомнение е, че Русия ще се разпадне, а Гърция във или извън еврозоната много ще обеднее. Даже и да престане да обслужва кредитите, няма да може да набира средства от пазарите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Дали? Е го ключа от палатката: "Путин се надява, че Русия и Гърция ще продължат да развиват традиционно конструктивното си сътрудничество във всички области и заедно ще работят ефективно за решаването на текущите проблеми в Европа и света."В силно поляризиран свят, винаги ще се намери кой да им помогне в трудно време, особено ако трябва да се оправят проблемите на Европа и света..Меркел ще клекне, а политическата радикализация в Европа тепърва предстои. Без значение леви или десни. А еврото? Няма вече евро. Северняците ще се качат на франка, а южните сигурно ще се забавляват с нещо подобно на "евро".. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Според мен те изобщо не са наясно какво се е случило вчера. Може би по-паметливите ще си припомнят, колко наясно бяха българите за фалита на държавата ни и с това какво е "масова приватизация" през 1997-1998. Ако българите знаеха какво ще последва със сигурност нямаше да са съгласни тогава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години :) Дали гърците са наясно че излизането от ЕЗ означава край на жизненият им стандарт и на спестяванията им ? Колкото по мърдат толкова по на дълбоко ша им влиза ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Според мен става въпрос за национално мислене не за леви или десни дългът в Гърция го направиха и леви и десни ефекта е еднакъв когато един народ мисли че със шикалкавене и заеми ще се оправи става роб на банкитепример *** в българия те неса леви нито десни нито турци нито марсианци те са меркантилни и се интересуват от тарикатлък и много българи гледат като тях им завиждат отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Гърция за пореден път доказва неписаното правило, по-добре ужасен край отколкото безкраен ужас. Без съмнение Гърция няма да се спаси от фалит и 60:40 е вероятността за излизане от еврозоната. След фалита обаче Гърция може да реформира и отново да тръгне по правилния път нагоре, за разлика от България, за която безкрайния ужас наречен преход скоро няма да свърши... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Ми те социалистите все чакат някой или нещо да ги оправи, а те само да си седят и да си щракат с пръстии. Ми, това няма как да продължи дълго време. Естонци, литовци, латвийци и словаци отдавна са го разбрали и затова не чакат някой да ги оправя, а са взели нещата си в собствени си ръце. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Целта на всички лекуващи институции е да докарат болния до състоянието да не умира ида може да си купува лекарството те нямат за цел болния да оздравее ида си върни всички заеми защото тогава те не могат да му влияят и не печелят от това че си е върнал всичкозатова Гърция я възстановиха точно до състоянието да може да си обслужва дълговете но не по нагоре затова Италия 30 години има дълг 100% от БВП затова германия има 30 г дълг от 75% БВП ако държавите си върнат дълговете ще имат от 3-5 процента ръст на икономиките и повисок жизнен стандарт защото само обслужването на дълг от 2000 милярда долара само лихвата е 40 милярда на година отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Следва ново опрощаване и връщане на 14-тата заплата :) големи са отговор Сигнализирай за неуместен коментар