IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Путин: Руската централна банка няма да използва резерви в подкрепа на рублата

Русия ще се върне към икономически растеж до две години, уверява руският президент

12:36 | 18.12.14 г. 218
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Руският президент Владимир Путин обвини „външни фактори" за продължаващите икономически проблеми на страната си, но се опита същевременно да успокои сънародниците си, че ще преодолее сегашните си затруднения и ще се върне към икономически растеж най-късно до 2017 г.

Същевременно той заяви, че централната банка не трябва да „прахосва“ резерви на пазара, за да защити рублата, и предупреди, че руснаците трябва да са готови за една бъдеща рецесия.

„При най-лошия външноикономически сценарий тази ситуация може да продължи две години", заяви днес по време на годишната си пресконференция в Москва Путин. „Ако положението стане много лошо, ние ще трябва да променим плановете си и да орежем някои неща".

Президентът заяви, че рублата е била засегната от "външни фактори" като спадащите цени на петрола, който е основният източник на приходи за Русия. 

Обръщението на Путин идва след потъването на валутата през тази седмица, което възкреси спомените от финансовата криза, унищожила спестяванията на руснаците през 1998 г. - годината, преди той да дойде на власт. Рублата загуби над 40 на сто от стойността си от юни насам, след като цените на петрола се доближиха до петгодишно дъно, а санкциите във връзка с конфликта в Украйна удариха допълнително руската икономика.

„(След две години) растежът е неизбежен, тъй като икономическата ситуация ще се промени и растежът на глобалната икономика ще се нуждае от допълнителни ресурси“, заяви президентът пред повече от 1000 репортери, които присъстват на годишната пресконференция на руския лидер.

Путин заяви още, че Русия разполага с достатъчни резерви и ресурси, които ще позволят "нормализирането на икономиката". С това изречение завърши встъплението на президента, след което дойде ред на въпросите от страна на медиите.

Руският президент заяви, че е възможно икономиката на страната да се нормализира дори и през първите две тримесечия на 2015 г. По думите му обаче това зависи от „прекалено много непредсказуеми фактори". Руският президент имал пълно доверие на политиката на правителството и на централната банка, а икономиката и населението на Русия ще „трябва да се приспособят към дейност при ниски цени на енергоносителите“.

Президентът заяви, че централната банка и правителството вземат адекватни решения за подкрепа на рублата, добавяйки, че може би има пропуски по време на вземането на решенията и качеството на мерките.

Основният лихвен процент няма да бъде държан на ниво от 17% за дълъг период, но според Путин това е било „нужна мярка за стабилизиране на валутния пазар".

„Русия не е заплашена от бюрократизация на процеса на вземане на решения, а основният проблем е конюнктурата на икономиката. Важно да се създадат благоприятни условия за бизнес, но това е трудно в условията на много малко средства от продажба на петрол“, каза още Путин. По думите му е важно и развитието на високите технологии, тъй като в тях се крият "много и бързи пари".

Изявлението на Путин се случва в края на най-бурната седмица на една трудна за икономиката на Русия година, през която станахме свидетели на срив на фондовите пазари и на валутата. Президентът използва речта, за да се опита да убеди сънародниците си, че е на прав път.

Икономическите проблеми на страната са многобройни – руската валута загуби почти половината от стойността си спрямо щатския долар през тази година, освен това са налице драстични спадове на цената на петрола, а в допълнение страната е измъчвана от висока инфлация и санкции срещу редица фирми и физически лица от страна на западните държави.

Преди седмица и министър-председателят на Русия Дмитрий Медведев призова в телевизионно интервю сънародниците си да „не се паникьосват“ и да държат спестяванията си в рубли, независимо че руската валута се срина през последните седмици. Медведев призна в годишното си телевизионно изявление, че слабата рубла вреди на Русия, а санкциите са коствали на страната десетки милиарди долари. Руската валута загуби около 40% от стойността си спрямо долара през тази година и достигна нови дъна през последните седмици, което доведе до скок на инфлацията и спад на БВП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

207
rate up comment 1 rate down comment 1
юрист
преди 9 години
Хахаха- некомпетентен вчерашен екскремент ще си позволява наглостта да ми пише двойка- ХАХАХАХА:D Ако ми беше пред очите, щях да те бия с учебника по МПП по кухата тиква:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
206
rate up comment 3 rate down comment 2
kalendar
преди 9 години
и глупавичкото ми детенце-аз нямам претенции за юрист, а за човек учил(и завършил) право. Нали са ви учили разликите??? Както споменах-няма как да съм юрист, просто щото нямам необходимият стаж и няма как да съм си взел изпитите:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
205
rate up comment 1 rate down comment 0
юрист
преди 9 години
"...-искам ти да ми дадеш отговор за разликите:) .." Има два начина:1. Плащаш оредварително стойността на услугата и след 12-24 часа си получаваш писменият правен анализ2. НАИСТИНА ЧЕТЕШ т.81 изречение1во и 2ро тук -http://***.icj-cij.org/docket/files/141/15987 и си сядаш на 4 буквието, като осъзнаеш причинно следствените връзки между този текст и Декларацията за основните принципи на международното право от 1970 г. и Декларацията за предоставяне независимост на колониално потиснатите народи от 1960 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
204
rate up comment 3 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
Не, напротив, знам го много добре, даже, за да съм честен прочетох и една не малка част от това, което венецианската комисия е писала за крим:) Виж-ти не знаеш отговорът, и ме съмнява, че даже имаш потенциала да го анализираш.За сега ти пиша не две, ами направо с шутове те гоня от стаята, особено след тая глупост, да ползваш "мнението"(така са си го нарекли те) на Венецианската комисия, като извор на правните норми(по Ташев, Бержел и Милкова). Кой ти преподаваше първи курс, каза?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
203
rate up comment 0 rate down comment 1
юрист
преди 9 години
199- Посочих МНОГО ЯСНО ДВА ИЗТОЧНИКА НА ПРАВО-. Следователно ТИ не знаеш изобщо отговорът на онова, което пишeш:) Смешно човече с недоказани, но велики претенции за юрист:D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
202
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
О не не-искам ти да ми дадеш отговор за разликите:) Ама вярно да ми дадеш отговор за разликите:) от юридическа гледна точка:) не ме карай аз да чета нищо друго, освен краткият ти и сбит отговор:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
201
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 9 години
И знаеш ли какво-след три пъти поставен въпрос, ако чак накрая го прочете, не знам от къде тая наглост да твърдиш, че даже учиш право:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
200
rate up comment 0 rate down comment 1
юрист
преди 9 години
197- Що се отнася до решението на МНС за Косово- чети т.81 изречение втори тук и после дай правен анализ какво ТОЧНО означава:) http://***.icj-cij.org/docket/files/141/15987"...independence were made; the illegality attached to the declarations of independence thus stemmed not from the unilateral character of these declarations as such, but from the fact that they were, or would have been, connected with the unlawful use of force or other egregious violations of norms of general international law, in particular those of a peremptory character (jus cogens)..."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
199
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
Или знаеш ли какво-ще си платя консултацията, нищо че съм родом от Габрово , не съм дребнав по природа. Кажи къде да мина и да платя:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
198
rate up comment 2 rate down comment 1
kalendar
преди 9 години
т.е. нищо не знаеш по въпроса?:) Давам ти шанс-питай си преподавателите, след малко излизам, другата седмица да ми докладваш те какво мислят по въпроса:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още