IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сривът на рублата вкара руснаците в магазините

Драматичният срив предизвика бърза обмяна на валутата и запасяване със стоки за дълготрайна употреба

08:18 | 17.12.14 г. 81
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Шоурум на&nbsp;<span style="font-size: 12px;">Lexus в Красноярск. Заради слабостта на рублата повечето производители на автомобили заявиха, че ще повишат цените на колите си от 1-и януари, което пък увеличи търсенето на нови автомобили през последните седмици.&nbsp;</span><em style="font-size: 12px;">Снимка: Ройтерс</em></p>

Шоурум на Lexus в Красноярск. Заради слабостта на рублата повечето производители на автомобили заявиха, че ще повишат цените на колите си от 1-и януари, което пък увеличи търсенето на нови автомобили през последните седмици. Снимка: Ройтерс

През последните седмици повечето заможни руснаци побързаха да обърнат своите спестявания и пенсии в долари и евро, но запасяването с мебели и бижута също се ускори със срива на рублата.

Тяхната загриженост се отразяваше във вторник сутринта в червените светлини на местата за обмяна на валута, които показваха все по-слабия курс на рублата, пише в свой анализ Financial Times.

Опашка от около десетина души се оформя пред клон на „Сбербанк“, най-голямата банка в страната, срещу Курската гара в центъра на Москва. „Изтеглих част от пенсията си и искам да я обменя в долари", казва Галина, пенсионер, която отказва да назове фамилията. „Никой от нас не знае какво се случва. Всички сме притеснени от това, че валутата продължава да спада". 

Драматичният срив на рублата през последните дни не причини паника в истинския смисъл на думата, но предизвика бърза обмяна на валутата и запасяване със стоки за дълготрайна употреба, като мебели, коли и бижута, преди те да станат още по-скъпи

Банкери твърдят, че реакцията на обикновените руснаци е упражнила допълнителен натиск над рублата, създавайки затворен цикъл, който подкопава доверието във валутата. Артьом Зотов, ръководителят на валутните операции в търговския отдел на „Откритие Банк“, вторият по големина в Русия частен кредитор, заявява пред Bloomberg, че търсенето на чуждестранна валута след понеделник е скочило 3-4 пъти над средните дневни нива.

Някои банки в Москва и други градове съобщиха във вторник за недостиг на долари и евро, след като клиентите започнаха да теглят депозити.  Във вторник вечерта за около час „Сбербанк“ въведе временни ограничения в операциите с картите си и ги обясни с технически причини, като след това бе съобщено, че системата работи. Същевременно банката опроверга и слуховете за прекратяване на кредитирането.

По пътя от „Сбербанк“ към мола „Атриум“ десетки минувачи носят покупки в чанти, брандирани със западни марки като Gucci и Topshop. Галя, на средна възраст, лекар, показва златен пръстен, който току-що е купила. „Мисля, че рублата ще продължи да спада до края на годината", казва тя. „Време е да си купим и мебели!"

Всъщност купувачите разказват за наличие на огромни опашки дори и в 2 часа през нощта в понеделник вечер пред Ikea, където хората са решили да инвестират рублите си преди  спадащата валута да предизвика ново покачване на цените. Шведската мебелна компания заяви, че ще повиши своите цени от четвъртък.

„Хората, които не успяха да обменят парите си при курс от 35 рубли или 40 рубли за долар, сега изкупуват стоки от високия клас, коли и апартаменти, защото голямата преоценка все още не се е случила", казва Вячеслав Трапезников, и.д. директор на базираната в Екатеринбург Urals Builders’ Guild.

Продажбите на автомобили в Русия са нараснали през ноември спрямо предходния месец въпреки забавящата се икономика, а декември е "доста обещаващ“ според Асоциацията на европейския бизнес в Русия. „Търсенето в търговията на дребно е извънредно силно през последните седмици", казва Йорг Шрайбер от асоциацията. Според Иван Бончев, управител на EU Russia Partners, още до началото на декември са били реализирани годишните продажби и дилърите изпитват дефицит.

Двата най-големи руски дилъри на автомобили Major Auto и „Авилон“ прекратиха продажбите на леки коли, съобщи РБК. Те са взели почивка, за да оформят новите си цени. Major Auto продава коли от 35 марки в Москва и Санкт Петербург и според Forbes през 2013 г.  има приходи от 88 млрд. рубли. „Авилон“ има 11 дилърски центъра в Москва и през 2013 г. е продал 33 600 коли.

Малцина очакват ръстът на потребителските разходи да продължи дълго, особено след като по-високите лихвени равнища започнат да се отразяват негативно и на кредитополучателите и малките предприятия, следвайки изненадващия ход на централната банка от понеделник вечерта да повиши лихвите до 17 на сто. Основната лихвена ставка бе покачена в ранните часове във вторник в Москва до 17% от досегашните 10,50 на сто, като последното повишение бе шестото поредно за 2014 г. 

„Хората се опитват да похарчат последните си рубли и купуват неща, които все още не са поскъпнали с много, но тази тенденция си има срок на годност", казва Трапезников.

Увеличението на лихвените проценти ще има опустошителен ефект върху строителния сектор, добавя той. „Ако собственикът на средно голяма строителна компания е получил кредит през пролетта или лятото с лихва от 14 или 15 на сто, през следващата седмица той може да получи известие, че неговата лихва ще нарасне до 25 на сто. Миксът от спад в търсенето, спад в доходите на клиентите и повишаването на лихвените проценти може да го изправи на ръба". 

Сривът на рублата се случва на фона на резкия спад на световните цени на петрола и западните икономически санкции срещу Русия заради подкрепата ѝ към сепаратистките бунтовници в източната част на Украйна.

Московчани са разделени в мненията си относно това кой е виновен за срива на валутата, но навсякъде има признаци за разочарование от властта.

„Санкциите ли са виновни за това, че  банките спекулират? Не мисля, че е така. Това е отвличане на вниманието. Те казват – вижте, вижте какво става в Украйна. И докато гледаме натам, те [правителството] бъркат в джобовете ни“, казва Константин Шулик, консултант от Москва, който се оплаква, че деноминираната му в долари ипотека е станала с 50 на сто по-скъпа в рубли заради срива на валутата.

„Не мога да отида на почивка и ще трябва да намаля стойността на новогодишните подаръци, които купувам. А сметката ми за хранителни стоки скочи с 15 на сто заради инфлацията".

Чакайки на опашка пред „Сбербанк“, Галина има различно обяснение. На въпроса кого тя обвинява за спада на рублата, тя отговаря ясно: „А кой е виновен за падането на цените на петрола? САЩ. Съединените щати са врагът". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 11 rate down comment 14
michaelis
преди 9 години
Шоурум на Lexus в Красноярск. --------------------------------------еми нямат пари хората и са решили да се застраховат .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още