IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руската икономика е ранена

Защитните сили на Русия са по-слаби, отколкото на пръв поглед, пише в анализ The Economist

14:58 | 25.11.14 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Най-голямата неотдавнашна икономическа криза на Русия от 1998 година доведе до фалит на държавата. Този път по-вероятни изглеждат фалитите на банки, компании и дълбоката рецесия. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Най-голямата неотдавнашна икономическа криза на Русия от 1998 година доведе до фалит на държавата. Този път по-вероятни изглеждат фалитите на банки, компании и дълбоката рецесия. Снимка: Ройтерс

Путин си има достатъчно проблеми и повечето от тях той си е създал сам. В Източна Украйна се водят кървави боеве, а той продължава да разпалва конфликта. Отношенията му със Запада са обтегнати, като сега дори и Германия се обръща срещу него. На границата му воюва "Ислямска държава", а в страната расте броят на хората, които се съмняват в правилността на украинската му политика. Има обаче проблем, който може да засенчи всички изброени: ранената икономика на Русия може да изпадне в криза, пише в свой анализ The Economist, цитиран от БТА.

Някои от недъзите на Русия са добре известни. Икономиката ѝ, подхранвана от петрола, скочи при повишаване на цените на черното злато. Сега обаче, когато то поевтиня от средно почти 110 долара за барел през първата половина на годината до 80 долара, Русия понася сериозни загуби. Рублата поевтиня с 23% за три месеца. Западните санкции също причиниха трудности, тъй като банкерите прилагат ограниченията не само за приближените на Путин, но и спрямо доста руски компании. 

Като цяло годините на клептокрацията (форма на управление, в което държавните решения са мотивирани главно от непосредствените материални интереси на тесен кръг хора, които са на власт) са имали разрушително действие върху страната. Голяма част от богатството е поделено между приятелите на Путин.

Всеки очаква продължителна стагнация, но всеобщото мнение е, че Путин е достатъчно силен да устои на това. Поевтиняващата рубла направи някои износни сектори като селското стопанство по-конкурентоспособни. Този износ, наред с ответните санкции на  Путин, блокиращи вноса, означава, че Русия все още има малък търговски излишък.

Русия освен това все още разполага и със значителни запаси от чуждестранна валута на стойност от около 370 млрд. долара според централната банка. А към това  следва да се добави упоритостта на руския народ, който винаги е бил склонен да вини за неволите си чужденците, и увереността на Москва, че Путин разполага с още време за маневри. Според някои хора той разполага с още около две години. 

Всъщност до криза може да се стигне доста по-рано. Защитните сили на Русия са по-слаби, отколкото на пръв поглед, и биха  могли да бъдат подложени на изпитание от всяка една от възможностите - пореден спад на цените на петрола, лошо преструктуриране на дълговете на руските компании, допълнителнителни западни санкции. Когато икономиката на някоя страна стане неустойчива, международната финансова система често се превръща  в катализатор, който бута страната в пропастта по-бързо, отколкото очакват политиците и инвеститорите.

Путин търпи поражение

В момента най-голямо безпокойство буди цената на петрола. Путин е убеден, че тя ще се възстанови. Изглежда обаче предлагането ще се увеличава, като ОПЕК държи да запази пазарния си дял. Американските правителствени агенции прогнозират, че  цената на петрола може да достигне средно 83 долара за барел през 2015 година, доста под равнището от 90 долара, от което Русия се нуждае, за да избегне рецесия (и да поддържа бюджета си балансиран). Ако световното търсене отслабне - Япония, например, изпадна в рецесия след последния кръг прогнози - цената на петрола може да спадне още. Това незабавно ще накара инвеститорите да преоценят перспективите на Русия.

Съществува и проблемът с погасяването на дълговете. Руските  компании са натрупали 500 млрд. долара чуждестранни  задължения, като 130 млрд.  долара трябва да бъдат покрити преди края на 2015 година и то в момент, когато не са много западните банки, готови да разширят дейността си в Русия. Дори компании, чиито приходи са в долари, могат да имат затруднения да платят дълговете си. Петролният гигант „Роснефт“ неотдавна поиска от Кремъл заем от 44 милиарда долара. Засега Путин оказва отпор, но той не може да позволи фалит на компания, която е 70% държавна собственост и дава работа на 160 000 души.

Последна актуализация: 08:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 22 rate down comment 5
alexx
преди 9 години
Не знам Русия колко време ще издържи, но Украйна е на колене. В дълбока рецесия, затъваща в дългове и без стратегически важните Крим и Донбас. Идва зима, която не е ясно как остатъчна Украйна ще изкара.Цялата простотия дойде от крайното неразбиране на начина на мислене на Кремъл от страна на Западна Европа, за разлика от САЩ. САЩ постигнаха своето - откъснаха Украйна от орбитата на Русия, може би за десетилетия. Европа остана с пръст в уста от цялата тази каша в задния й двор, без адекватна реакция на случващото се. Путин втвърди доверието към себе си в Русия, рейтингът му скочи до небесата. Китайците понамазаха малко от ситуацията с изгодни договори за газови доставки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 19 rate down comment 11
milioner4e
преди 9 години
Сирия, Афганистан, Ирак? Цената на петрола и курса на доларите защо ги пропускаш? Не си ли съгласен с финансовия министър на Русия колко губят всяка година от санкциите и повярвай ми това е оптимистично число за да няма много паника. Лукойл не може да добива залежите в труднодостъпните места без технологии. И защо "нещата с валутните резерви са глупости" след като се отбелязва, че имат значителни резерви, които обаче се топят. Пропускаш и колко плащания предстоят. Как така даже и администрацията на Путин се е оакала и стиска палци да няма повече санкции, а тука има 2-3ма ултра разбирачи дето изкарват Русия печеливша от санкциите.....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 20 rate down comment 18
Internet
преди 9 години
За падащите цени на петрола Русия има лек - свиване на държавните разходи, спиране на второстепенни програми и т.. Защото тя изнася и газ, а метанът не поевтинява много. И с доходите от него може да се маневрира.Има и лек за бизнеса - развиване на отношенията с БРИКС и най-вече с Китай, което и става. От там ще има и инвестиции. И бюджетът може да се планира на ниво 60 долара за барел. Проблемът е, че под 80 долара за барел американците не могат да произвеждат дълго шистов петрол без дотация. Това е планката, под която те не могат дълго да стоят, ако не искат да затворят шистовото производство за по-добри времена.Та това е.И другарчетата от Икономист са вероятно наясно с това, защото ако не са - тогава мъката им е голяма. Защото Иран също не бе поставен със санкции на колене. А САЩ и НАТО ги чакат цели войни - ИДИЛ, Афганистан - увеличават американските войски от 2015 г. и половин Африка, където действат юнаците от Боко Харам.Мъкаааааааааааааааааааааааааа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 7
Internet
преди 9 години
Мечтиии, както се казваСини и розови сънищаТова е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 11 rate down comment 7
Internet
преди 9 години
Мечтиии, както се казваСини и розови сънищаТова е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 17 rate down comment 17
vzhekoff
преди 9 години
И последно - ако всичките глупости относно валутните резеври са верни, как все пак само през септември РЦБ е увеличила златния си запас с повече, отколкото е целия златен запас на България ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 3
IQ96
преди 9 години
към 4Бундесбанк: Влошаване на германската иконономика може да застраши местните банки;Китайци масово изкупуват имоти във фалиралия Детройт
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 15
vzhekoff
преди 9 години
Продължаваме: "Този износ, наред с ответните санкции на Путин, блокиращи вноса, означава, че Русия все още има малък търговски излишък." 1. Колко малък е ? 2. А след падането на курса на рублата да не е станал още по-малък :) 3. Девалвацията на рублата не е ли по-скоро положителна както за бюджета, така и за търговското салдо ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 25 rate down comment 5
IQ96
преди 9 години
Пропадане ще има, но за всички играчи и не се знае, кой първи ще се катурне...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 16
vzhekoff
преди 9 години
Да започнем с това изречение: "На границата му воюва "Ислямска държава", а в страната расте броят на хората, които се съмняват в правилността на украинската му политика. "1. Ако може да ми кажеш, къде на границата с Русия воюва ислямската държава ?2. Знаеш ли, че за изминалата година рейтингът на Путин не просто не намалява, а удари абс. рекорди и руснаците масово го подкрепят. Не знам авторът как достигна до прозрението си за растящият брой съмняващи се.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още