IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво се случва след 100 дни забрана за внос на храни от ЕС в Русия

Значително намалява вносът на млечни продукти в страната, който не може да бъде компенсиран от трети страни, показват данни на руските митнически власти

14:00 | 14.11.14 г. 16
Какво се случва след 100 дни забрана за внос на храни от ЕС в Русия

На 7 август 2014 година руските власти забраниха за година вноса на храни и селскостопански продукти от ЕС, Норвегия, САЩ, Канада и Австралия. Мярката е с действие от 1 година и по оценките на руската информационна агенция ТАСС ще коства 9,1 млрд. долара за целия срок на действие.

Изчисленията са на базата на данните на митническите власти в Русия за 2013 година, отбелязват от агенцията. Според изчисленията най-значим ще е ефектът на мярката по отношение на вноса на храни и селскостопански продукти от ЕС – 6,5 млрд. долара за срока на действие на забраната.

Влиянието върху вноса на храни от Норвегия ще бъде в размер на 1,2 млрд. долара, на САЩ – 843,8 млн. долара, на Канада – 373,6 млн. долара, и на Австралия – 182 млн. долара.

За 100-те дни от действието на руската забрана вносът на месни и млечни продукти, както и на плодове и зеленчуци и ядки, намалява с 5,3%. Намалението не може да бъде компенсирано даже и с увеличените доставки от страните от Азия или Южна Америка.

Само през октомври вносът на млечни продукти в Русия намалява с почти 70% на годишна база до ниво от 48,9 млн. долара. През септември намалението е било от 75,2% на годишна база и отново е в рамките на малко под 49 млн. долара.

От август до октомври няма данни за увеличение на вноса на млечни продукти от страните от Южна Америка, а дори напротив – намалението е от 62% до 6,9 млн. долара за перида, а в количествено отношение намалението е от 71% до 1,3 хил. тона.

Заради това намаление цените на млечните продукти растат. Най-видимо това е по отношение на сиренето – с малко над 5,3%.

По-ограничен е спадът по отношение на вноса на месо и месни продукти – на годишна база с 19,7% през октомври и с 24,4% през септември. Причината за това е увеличение на вноса на свинско месо от Южна Америка (със 76% до 234 млн. долара). За целия период на ембаргото вносът на свинско месо обаче намалява с 47,6% до обща стойност от 327,2 млн. долара.

Цените на свинското месо на руския пазар се повишават с 6,4%, но най-голямото увеличение се наблюдава по отношение на цената на пилешкото месо – с 8,8%.

Вносът на зеленчуци в Русия през октомври намалява с 50,6% на годишна база до 33,8 млн. долара. През септември намалението е от 51,5 на сто, показват още данните на митническите власти. Отчасти недостигът се компенсира с внос на зеленчуци от Южна Америка, откъдето са се увеличили доставките на боб, зеле, цвекло и моркови. Да периода август – октомври увеличението е шест пъти до общо 913 хил. долара.

Вносът на плодовете и ядки намалява с 21% до 293,5 млн. долара през октомври на годишна база. През септември намалението е било в рамките на 11%. Отчасти това е компенсирано с внос от Азия – през периода август – октомври има ръст на вноса на плодове и ядки в рамките на 25% до 21,7 млн. долара.

Отражението върху цените на пазара е поскъпване на краставиците (с 55%), но от друга страна цените на картофите и зелето намаляват – съответно с 21% и 19%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 4 rate down comment 4
vzhekoff
преди 10 години
Ако приемем, че цената на горивата е паднала с 40 ст. при 1500 лв на месец следва, че месечно потребяваш около 3750 л. горива. Ако приемем камиона средно за 2 леки коли, то средният разход на кола ти е около 208 л., което при среден разход 6/100 прави около 3500 км на месец. При тези параметри аз не бих се въздържал :) Въпрос на логика все пак...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 0
data
преди 10 години
18 електромобила + електромобилен камион ? :) Ша съ въздържа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 4
vzhekoff
преди 10 години
При такъв разход за горива бих инвестирал в електромобил.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 11 rate down comment 0
data
преди 10 години
Пък на мен санкциите ми помагат на бюджета :) - с 1500 лв на месец по малко горива :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
vzhekoff
преди 10 години
Далеч по-голяма заплаха е ниската цена на петрола, а млякото и зелките ще ги преживеят. Аз съм се заредил с пуканки и ще гледам мача ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 7
data
преди 10 години
Абе да ти кажа мнооооо зачестиа обясненията на *** колко са вредни санкциите за световна икономика . Има нещо гнило да знаеш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 5
vzhekoff
преди 10 години
с глаД
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 7
vzhekoff
преди 10 години
Да плашиш с глас руснаците е твърде оптимистично. Въпросът тук, както и при газа, е какво ще се случи на втората година от войната, демек следващата зима. 2014-2015 отдавна е изкалкулирана и там няма нито изненади, нито победители. Тепърва ще гледаме следващия сезон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още