Конфликтът с Русия нанася огромни щети на украинската икономика. В сряда украинският премиер Арсений Яценюк даде ясно да се разбере, че бунтовническото въстание в източната част на страната ще причини сериозни дългосрочни икономически щети и блокира крайно необходими реформи, пише Wall Street Journal.
Украйна „губи ежедневно икономическия си потенциал", заяви Яценюк, добавяйки, че възстановяването на унищожената инфраструктура може да струва милиарди долари.
Въпреки подновения дипломатически натиск за решаване на бушуващия в продължение на четири месеца конфликт и в сряда се стигна до нови ожесточени боеве между украински войници и проруските сепаратисти.
Руският президент Владимир Путин ще се срещне във вторник с украинския президент Петро Порошенко и ръководители от Европейския съюз. Представители на Украйна и Запада се надяват на напредък по време на тази среща.
Яценюк, който е икономист, заплаши през юли да подаде оставка, тъй като икономическите реформи в страната напредват бавно. Той обвини в сряда подкрепяните от Русия бунтовници, че умишлено обстрелват украинската инфраструктура - като мини, електроцентрали и железопътни мрежи.
„Всяка минута се причиняват умишлени щети на Украйна. Това са целенасочени и планирани предварително действия, които ни задушават икономически. Русия е наясно, че така ние ще се нуждаем не от един милиард гривни, а от един милиард долара, за да се възстановим", коментира Яценюк по време на заседание на кабинета.
Русия досега отрича яростно твърденията на Запад, че изпраща бойци и оръжия в източната част на Украйна за подпомагане на бунтовниците. Самите бунтовници обвиняват Киев за бомбардировките, при които множество градове в силно индустриализираната Източна Украйна са тежко поразени.
Според украинския министър на финансите Александър Шлапак щетите от въоръжения конфликт досега надвишават 600 млн. долара. Той обаче подчертава, че все още не може да се даде реална оценка за финансовите и икономическите загуби на страната. Окончателните загуби ще станат ясни чак след като приключи конфликтът.
Предвид финансовите затруднения на страната Шлапак поиска от Международния валутен фонд да изплати последния от трите кредитни транша на обща стойност 3,6 милиарда долара по-рано от договорения срок. Яценюк заяви, че очаква решение от изпълнителния съвет на МВФ на 29 август. Става дума за финансов транш от 1,4 милиарда долара. МВФ отпуска на страната общо 17 млрд. долара помощ в рамките на две години.
МВФ призовава украинското правителство да увеличи цената на природния газ за домакинствата. В допълнение Украйна трябва да преустанови подкрепата си за националната валута гривна чрез интервенции на валутния пазар. Но военната операция в източната част на страната увеличава значително разходите на правителството, а конфликтът с бунтовниците забавя според Яценюк планираните реформи.
„Докато сигурността не се стабилизира, изглежда, че по-нататъшното обезценяване на гривната е неизбежно. А по-слабата валута ще създаде на правителството допълнителни проблеми, като вероятно ще насърчи инфлацията, ще задълбочи рецесията и ще увеличи още повече натиска върху банките и публичните финанси", казва Тимъти Аш, анализатор в Standard Bank.
В края на юли стана ясно, че икономиката на Украйна се е свила с 4,7% през второто тримесечие спрямо същия период през миналата година. Този спад идва след свиване на икономиката с 1,1% през първото тримесечие и илюстрира тежките последици от конфликта за два ключови региона в Източна Украйна, които по принцип създават 16% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Украинската икономика изпадна в рецесия още през втората половина на 2012 г., а през миналата година не отбеляза ръст. Първоначално Киев очакваше през 2014 г. икономиката да се свие с 3%, но конфликтът допълнително натовари държавния бюджет и задълбочи икономическата криза.
МВФ очаква БВП на Украйна през 2014 г. да се свие с 6,5% въпреки предвидения спасителен план в размер на 17 млрд. долара, от които първите 3,2 млрд. долара са вече изплатени.
Междувременно все още не е ясно как ще се процедира с предполагаемия хуманитарен конвой от Русия. Както и досега, колоната от камиони е паркирана в област на около 30 километра от руско-украинската граница. Те изчакват там от почти една седмица, докато Украйна и Русия се пазарят за условията, при които конвоят може да продължи.
Международният Червен кръст трябва да координира трансфера на помощта, но все още изчаква да получи гаранции за сигурност. Според говорителя на Комитета на Международния червен кръст малка група от служители на организацията в сряда е разгледала пътя към Луганск, за да се увери, че конвоят може да поеме по този маршрут.
16 камиона от колоната са напреднали в сряда вечер към митническата част в руската част на граничния пункт.
преди 10 години Ех, какъв специалист си по международни отношения, икономика и военно дело. Твоят идол - най-вероятно Боко Тиквата може да е вече 200 кг, но през 2005 г. не успя да напише дори едно заявление от 5 изречения за напускане на Народното събрание като депутат. Путин може да е по-дребен отнего, но е юрист и офицер, а не *** малограмотен пожарникар, прочел само Винету, защото е с картинки.Впрочем мене и за Путин ми е все тази, но не понасям надничарчетата като тебе, дето са като счупени грамофони навиват едно и също за надник от 15 ст. на псувня. Хайде, чао! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Какво предлагаш - Хуйлостан?Когато една страна е де-факто във война, и 90% да е спада ще си го навакса като излезе от войната. В момента хаяско създаде нация от мъченици - вече никога няма да може да си позволи претенции към тази държава :) Джудже с КГБ-методи, пълна липса на далновидност и дипломатически подход. Точно по тоя модел имперска Русия се срина преди време - следват си го упорито, толкова си могат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Планът е пределно *** :Украйна - една изгорена земя между ЕС/НАТО и РусияТолкова отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Планът е пределно *** :Украйна - една изгорена земя между ЕС/НАТО и РусияТолкова отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години След като са наясно с проблемите и причините довели ги,то защо продължават със зареждането на оръдията? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ами да не сте водили гражданска война, бе - сега си търсете парите от Обама и европейските му слуги. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Сега Обамго и Брюксел лищеплащат за възстановяванетоДруг просто нямаИли няма да има и възстановяване...най-вероятно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години На никой не му пука за населението живеещо в Украйна. Ако погледне човек картинката от високо, се вижда че една групичка ев....и /поне болшинството от настоящият им елит/ в страната и извън нея, печелят от разрушенията/водещи до дългове с изключително висока цена/. Ще печелят и при възтановяването и при експлоатацията на газопреносната /и не само/ инфраструктура. Мъката и жертвите на местните няма никакво значение за тези хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Ако се бяха навили на федерализация, щяха да си живеят мирно и тихо с риск един ден след 20 години автономните области да се отцепят. Сега ги обезлюдиха и разрушиха инфраструктура и заводите, дето през следващите 20 години няма да могат да възстановят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години спадът им тази година ще мине 12%Мъкаааааааааа отговор Сигнализирай за неуместен коментар