Руското правителство вече предприе стъпки, за да подготви руския народ за нарастващата международна изолация. В понеделник Путин проведе в своята резиденция разговори с водещи представители на отбранителната промишленост, за да решат заедно как вносните технологии могат да бъдат заместени предвид „политическите рискове".
В обръщението си към ръководителите на различните служби по сигурност, което бе излъчено по националната телевизия, Путин изказа и едно сериозно предупреждение. Потенциалът за ядрена отбрана на Русия защитава досега страната от военни нападения, но враговете се опитвали да проникнат „в икономическата и политическата сфера на страната". Путин обяви сериозни мерки, за да ограничи подобни заплахи за „суверенитета и териториалната цялост" на Русия.
Политическото „танцуване на Путин върху тънкото въже“ през последните месеци - той продължаваше да поддържа натиска над Киев и тайно да подкрепя бунтовниците, но въпреки това успяваше да предотврати сериозни икономически санкции от Запада - му спечели одобрението както на националистическите хардлайнери, така и на местния бизнес елит, пише още WSJ.
Но натискът над него растеше още преди катастрофата на пътнически самолет на Malaysia Airlines на 17 юли над територията, контролирана от бунтовниците. В Европа е налице едно нарастващо чувство на неудовлетвореност, че търсенето на решение на кризата не напредва. А снимките на сепаратисти, които се шляят на мястото на катастрофата между труповете на жертвите, само циментираха на Запад подкрепата за по-строги санкции.
„След катастрофата на пътническия самолет MH17 възникна изцяло нова ситуация, която изисква по-нататъшни строги мерки," заяви заместник-говорителят на федералното правителство на Германия Кристияне Виртц в понеделник по време на пресконференция.
По-строгите санкции „в някои отношения са бедствие“, както в икономически, така и в политически аспект и за двете страни, казва дългогодишен европейски дипломат. „Но ние не можем да бъдем безразлични. Ние трябваше да реагираме".
Но и отговорните фактори в Русия са наясно, че ефектите на ограниченията в рамките на цели сектори ще бъдат много по-болезнени, отколкото по-рано наложените санкции срещу отделни лица и фирми, които освен това ЕС все още иска да разшири. За първи път санкциите ще засегнат и някои руски олигарси.
На борсата в Москва в понеделник инвеститорите се приготвяха за най-лошото: акциите и рублата отчетоха рязък спад. Водещият измерител на фондовата борса в Москва MICEX изтри над 2% вчера. Спадът бе стимулиран и от новината, че акционерите в национализираната петролна компания ЮКОС са спечелили съдебната битка срещу Кремъл в едно от най-големите по рода си търговски съдебни дела.
Същевременно очакванията за засилване на санкциите срещу Москва от страна на Европейския съюз натиснаха надолу и покупателната сила на руската рубла. Паричното средство загуби 0,86 на сто до 35,433 за един щатски долар и 0,91 на сто до 47,609 за едно евро. И двете равнища са най-ниските от 6 май насам.
„Пространството за маневриране сега е ограничено", казва Алексей Макаркин, анализатор в Центъра за политически технологии и политически съветник на Москва. „От прагматична гледна точка вероятно ще бъде най-добре да се оттеглят и украинската войска да обяви победа над сепаратистите“, каза той. "Но това е много трудно. Хората няма да го разберат".
Някои наблюдатели смятат, че Кремъл е оценил неправилно нарастващата съпротива на Запада и е приел, че тесните икономически връзки с Европа отново ще го защитят от по-строгите санкции.
Москва мислеше, че „Западът няма да продължи [със санкциите]", защото рискът от икономическо сътресение „надхвърля моралните принципи", казва Алексей Венедиктов, главен редактор на независимата радиостанция „Ехото на Москва“.
„Ситуацията е много по-сложна, отколкото преди една седмица“, казва Томас Греъм, който някога бе консултант на правителството на САЩ по отношение на политиката към Русия. „Путин подценява Запада. Но ние вероятно може да подценим до каква степен той е готов да рискува в Украйна“.
преди 10 години За да се изясни въпроса с т.н агресия на Светослав Киевски, ти давам един линк с фрагмент от лекция в Московския държавен университет. Там се казва кой е съосновател на Киевска Русия. Затова той Светослав по майка българин говори за България на Дунав като за своя родова земя и има претенции за престола в Преслав. https://***.youtube.com/watch?v=1GSJa7jJDKU отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Чета и не вярвам. Нито един смислен пост. Само лаене на разни кучета се чува тук. Анализи хора, да ви видим акъла. Анализи. Не брътвежи.Даже, още по добре, не пишете. Нямате информация и глобален поглед.Гледайте в България какво става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Чета и не вярвам. Нито един смислен пост. Само лаене на разни кучета се чува тук. Анализи хора, да ви видим акъла. Анализи. Не брътвежи.Даже, още по добре, не пишете. Нямате информация и глобален поглед.Гледайте в България какво става. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А по чие нареждане е подписан ньойския "мирен" договор отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А по чие нареждане е подписан ньойския "мирен" договор отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години За информация, откак тази медия си смени собствениците, админите почнаха да налагат цензура на коментарите. Ето това го трият вече за втори път: http://therealnews.com/t2/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=74&jumival=12186 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години И последно по поста ти за Светослав Киевски : цитат : " Пересмотр традиционной хронологии ПВЛ в отношении Олега, Игоря и Ольги, приведенный выше, делает сомнительным возможность столь близкого родства последней с Симеоном, хотя сам факт ее происхождения из Плиски, как я покажу далее, способен прояснить многие, иначе не объясняемые моменты как ее собственной биографии, так и действий ее сына Святослава " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години .........Перечисленные обстоятельства, а также странное в его устах выражение, что Переяславец на Дунае есть среда земли моей, заставляет сопоставить вс изложенное, во-первых, с вероятным фактом происхождения его матери из болгарской Плиски, а, во-вторых, с беспрецедентным приемом ее Константином Порфирогенитом, сопоставленным Ж.-П.Ариньоном с приемом опоясанной патрикии, т.е. свойственницы императора ромеев. И то, и другое заставляет видеть в Ольге если и не племянницу царя Симеона, то, безусловно, представительницу боковой ветви его рода, что, в свою очередь, делает вполне реальными (и обоснованными) притязания Святослава на свою долю болгарского наследства после смерти царя Петра Симеоновича 30.1.969 г., женившегося еще в 927 г. на византийской принцессе, которому наследовал его сын, Борис II Петрович ...." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години цитат " Связать имена Ольги и Бояна-Вениамина заставляет не только сам факт ее происхождения из древней болгарской столицы, какой была Плиска, но так же полная неизвестность о судьбе этого многообещающего сына царя Симеона и комплекс сведений о Бояне, киевском поэте второй половины XI века, который содержится в Слове...." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Изобщо, по времето за което пишеш е било практика, когато Византия завладее Тракия да изселва Българите в Анатолия /в Анадола като Стратиоти / а на тяхно място да населва Гърци. Това е ставало многократно и изселваното население в значително по брой. По тази причина /една от причините/ в съвременна Турция можеш да видиш много руси и синеоки турци/ Обратно, когато Тракия е била владение на България, нашите са изселвали Гърците чак по поречието на Днепър и Днестър и в района на Одеса /като Стратиоти/ . А по късно когато тия места не са били в нашите граници са ги заселвали зад Дунава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар