IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руската администрация няма да ползва чужди софтуер и хардуер

Държавната дума работи по законопроект, който дава предимство на местните производители, с цел да се осигури технологичната независимост на страната

19:30 | 21.07.14 г. 19
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Руската администрация няма да ползва чужди софтуер и хардуер

Руският парламент подготвя ново законодателство, което да ограничи зависимостта на държавния апарат от чуждите технологии, пише Bloomberg. Ходът на Москва идва като отговор на санкциите, наложени на някои руски компании от САЩ и би могъл да навреди на продажбите на фирми като Microsoft и International Business Machines (IBM).

Долната камара на руския парламент – Държавната дума, е в процес на изработването на законопроект, който ще изисква от правителствените агенции и държавните компании да дават предимство на местните производители на софтуер и хардуер, според документ на комисията за стратегически информационни системи.

„Това се прави заради санкциите“, каза изпълнителният секретар на комисията Андрей Черногоров. „Заместването на вносните софтуер и хардуер с местни такива при сегашните обтегнати международни отношения е ключово за постигането на самоснабдяване и независимост“, добави той.

Администрацията на американския президент Барак Обама затегна санкциите срещу руски банки, енергийни и други компании на 16 юли. На следващия ден самолет на малайзийските авиолинии беше свален над Източна Украйна, с което украинската криза навлезе в нов етап. Още откакто бяха наложени първите санкции над руската страна, Владимир Путин се обяви за заместване на вноса с местна продукция, за да се ограничи рискът за икономическия растеж на страната.

IBM, Microsoft, Hewlett-Packard, Cisco Systems, Oracle и немската SAP SE са реализирали общо 285 млрд. рубли (8,1 млрд. долара) приходи от Русия през 2013 г., по данни на Руската академия на науките. Около 77% от продажбите са били от договори с правителството или държавни компании.

Комисията забърза работа по законопроекта, след като получи сведения, че американските технологични компании могат да прекратят услугите си за руските банки и компании в духа на санкциите, каза Черногоров. Предложението ще може да бъде гласувано през септември, уточни той.

Заради липсата на регулации в постсъветска Русия, които да уреждат възлагането на обществени поръчки в технологичния сектор, чуждото производство отговаря на 67% от използвания в страната софтуер, докато 90% от хардуера е чужд, според комисията. Това крие рискове от наличието на „бръмбари“ или „вратички“, поставени от производителя, които могат да му дадат достъп до поверителна информация, посочи Черногоров.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:12 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

18
rate up comment 23 rate down comment 0
deant
преди 10 години
не знам защо ти цъкат минус. просто някой хора дори не знаят, че може да има нещо различно от Микромек Прозорец, Микромет Офис и 386 процесор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 25 rate down comment 1
Achtung
преди 10 години
В момента в Русия се произвеждат процесорите Елбрус 4С на 65нм в предприятие "Микрон" Зеленоград. До края на годината ще е готов и 8 ядрения Елбрус 8С с L3 кеш на 28 нм, който вероятно ще се произвежда от тайванската леярна TSMC или китайската SMIC. Видео ядрата са също руска разработка-ELcore 30. OS е на базата на Дебиан 5.0 с линукс кернел 2.6. Това, че повечето софтуерни компании за западни не бива да ви заблуждава, те имат големи R&D центрове в чужбина, на първо място по количество написан софтуер са индийците, на второ са руснаците. Идеята им да използват ARM ядра обаче е по-добра според мен, ще си спестят доста усилия на софтуерния фронт. ARM за хардуера е това, което е линукс за софтуера, просто е нужно малко време за да забравим за винаги wintel.http://***.mcst.ru/mikroprocessor-elbrus4s-gotov-k-serijnomu-proizvodtstvu http://***.mcst.ru/novyj-8yadernyj-mikroprocessor-elbrus-8chttp://***.cnews.ru/news/top/index.shtml?2014/02/19/561160
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 17 rate down comment 0
deant
преди 10 години
мисля, че берлинската дминистрация е на линукс. Ще ме прощаваш но кода на ГПЛ е черно на бяло. С достатъчно хора може да се следи и доразработва всичко това, за разлика от кода на микромеките, който дори и да поискаш да следиш просто няма как. плъг анд плей зависи за какво. драйвери се пишат сравнително лесно особено ако ти си измислил устройството и ако имаш пълни спецификации на устройствата. има драйвери за нвидиа (затворени), ати (отворени от производителя) и интел (абсолютно отворени от интел).п.п Бих предпочел чист Дебиан пред убунту.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 19 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
Именно де, нали и аз това пиша? Ще изтупат от прахта старците, дето режеха чипове едно време :)За добрия програмист незнам дали си прав. Масата народ кове код като луд, който... изкарва балонен хелп :DА че всеки що годе образован става.. не е така. От всяко дърво *** не става, вярвай ми, твърдя го на база на личен опит от много наблюдавани дървета
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 19 rate down comment 2
misanthrope
преди 10 години
Това е и така и не е така.Че могат да дадат желязото да го правят в Китай, могат но тогава се обезмисля идеята да не зависят от чужди доставчици. Утре може китайците да ги "санкционират"За GPL софтуера също си прав НО там пък ползваш чужд код, който ако седнеш да го проверяваш ...не става. Ако не го проверяваш, вътре може да има квото се сетиш, бръмбъри, коне, бацили...което го прави не особено подходящ за някои места. За Линукс десктопа.. ами какво да го тласне то Убунтото кърти, че и останалите дистрибуции, просто драйвери няма и плъг енд плей е по-скоро плъг анд пейн за много неща. Е са имам едни видеокарти дето... :)BTW немците имаха проект преди вече доста години администрацията им да мине на Open Sourcе ама до къде го докараха не зная
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 19 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Не е нужно да организират физическо производство. могат да зададат параметрите и да го пуснат на някой китаец или кореец да го произвежда. Пак може да се води техен, нищо, че не са го произвели лично те. Това го правят една камара производители на техника. А софт-а не го мисли толкова. Както казах има тонове софт под GPL лиценз. Руските хакери са пословично добри и могат да сглобят каквото трябва, без да е нужно да го пишат от нулата. Това дори може да тласне напред Линукс десктопа:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 22 rate down comment 2
pepe
преди 10 години
Ами добрия програмист трябва да има добро математическо мислене, а мога да те уверя, че образователната система в северна америка не набляга на математиката, да не кажа че едва ли не е някаква секретна територия запазена само за евреите тук. Така, че всяки що годе образовон човек от бившите соц.страни, индия или китай може да стане добър програмист. А руснаците специално са доста напред в програмирането и логаритмичните изследвания. Само да припомня един факт - около 80-те за разбиването на някакъв шифър се конкурират няколко тогавашни супермашини и тогавашния флагман на IBM печели състезанието с някакъв резултат от близо седмица изчисления. Поставят същата задача на съветската академия на науките и те разписват математически алгоритъм, който на някаква "***" с 8К RAM постига резултат под 12 часа :) - безпаричие, какво да направиш. А иначе за хардуера съм съгласен, че ще им коства доста за да достигнат американските технологични гиганти, ама затова има технически шпионаж ...:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 21 rate down comment 6
misanthrope
преди 10 години
Не думай :) А добротата на програмирането как я мерят там в престижната Канада? На кило или на метър?И втори въпрос, що тия умни руснЯчета са в Канада а не в Матушка да творят руски гениални програми? Те хора имат, както на всякъде. Не са американците най-големите умници я, НО набирането на капитал, пазарните и не само пазарните условия правят така, че софтуера за сега се ражда в САЩ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 21 rate down comment 2
nobel
преди 10 години
Дъщеря ми живее от 1992-а година в Канада. Завършила е сравнително престижния колеж Уотърлу специалност "програмиране" От 9 години работи като програмист в Торонто. Та тя твърди, че руснаците са сред най-добрите програмисти. Много от колегите и са руснаци. Ако някой се интересува от повече подробности - мога да я попитам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 27 rate down comment 6
misanthrope
преди 10 години
Руснаците имат наука, могат да измислят нещо, но не могат да организират производството му и да спазват технологична дисциплина. Ако тръгнат да си правят модификации от 0, ще почнат производството на процесори някъде към 2020та, когато вече евтин смартфон ще е около 40 пъти по-мощен от техния гигант :DДа не говорим колко ще е скъпо това, ако си го правят само за тяхПутя съвсем загуби връзка със Земята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още