IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дянков: Украйна вече е в състояние на неплатежо-способност

Украинската икономика в продължение на много дълго време е натрупвала проблеми, докато най-накрая ситуацията "ескалира", смята бившият финансов министър

17:56 | 24.04.14 г. 12
Автор - снимка
Създател
<p>
	Дянков: При санкции срещу Русия пострадалите други страни едва ли ще получат компенсации. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Дянков: При санкции срещу Русия пострадалите други страни едва ли ще получат компенсации. Снимка: Ройтерс

По думите му има и друг аспект, който се обсъжда в по-малка степен - малките европейски страни са много чувствителни към санкциите. Особено тези, които вече са преминали през този път. „Говоря за 1999 г., когато бяха наложени санкции на Сърбия и Косово след разпадането на Югославия. Тогава редица страни, включително моята родина България, бяха против "тези санкции“. Тогава европейската икономическа общност обеща компенсация за щетите, но нищо не бе направено. Всеки си спомня този период - не само съседните страни, но също така и Латвия, Литва, Естония и така нататък“.

Компенсация за тези страни едва ли ще има, защото такъв механизъм в ЕС няма нито на бюджетна, нито на юридическа основа. Затова е и малко вероятно ЕС да реши единно за въвеждането на санкции, казва още Дянков.

На въпрос на водещата Татяна Наумова дали е възможно отделни страни от ЕС да въведат санкции, Дянков категорично отговаря отрицателно.

„Според европейския договор е невъзможен сценарий, според който някои страни да въведат санкции, а други – не. Според европейските договори е необходимо да се осигури еднакъв достъп до пазарите. Ако обаче дадена страна не е член на ЕС, хипотетично тя може едностранно да въведе санкции. Но дори и тогава тя не може да го направи, тъй като е част от общия пазар в единна европейска икономическа зона“.

Според Дянков сега е възможно да се обсъжда желанието на трети страни да предоставят помощ на Украйна под формата на дългосрочни заеми или безвъзмездни средства.

Както е известно, МВФ вече проведе няколко срещи с представители на Украйна и обеща около 15 млрд. долара. Въпреки това засега става дума само за разговори. Въпросът е дали ще има достатъчно пари за значими широкомащабни мерки. И отговорът според Дянков е отрицателен. „Тези пари ще бъдат използвани вероятно за изплащане на заплати и пенсии, тъй като правителството не разполага с достатъчно средства за това. Нека дам една проста цифра: само за подобряването на транспортната инфраструктура - пътища, железопътни линии, летища, Украйна се нуждае от 200 - 250 млрд. долара. Сега такива пари, разбира се, никой не е готов да предостави. И ще минат много, много години, преди страната да може да получи тази сума. Но дори и да има някой, който ще бъде готов да ги предостави, на кого да ги даде – на онези хора, които са управлявали страната през последните десетилетия и ограбиха половината от Украйна? Това е много трудна ситуация. Западните политици, от една страна, искат да се помогне на страната и обещават да дават средства, но от друга страна те осъзнават, че ако сега разпределят средства, има голяма вероятност тези пари просто да изчезнат“, заключава бившият финансов министър на България. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:42 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 17 rate down comment 15
Stone_Kold
преди 10 години
кажи на господарите си от сащ да те назна4ат финансов министър и да ги оправиш
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още