IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Какво спира САЩ да наложат по-твърди санкции срещу Русия?

5 причини, поради които Барак Обама остава в изчаквателна позиция

14:01 | 17.04.14 г. 68
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Какво спира САЩ да наложат по-твърди санкции срещу Русия?

Докато европейските лидери вървят към налагането на строги икономически санкции срещу Русия, изглежда ръцете на САЩ са вързани. Минаха три седмици, откакто президентът Барак Обама подписа указ, упълномощаващ го да предприеме по-сериозни действия от налагане на забрана за пътуване и замразяване на сметките на обкръжението на Путин и реално да удари ключови сектори на руската икономика. Засега обаче той не е предприел нищо в тази насока. 

Businessweek ни предоставя 5 причини, които възпрепятстват Барак Обама от по-решителни действия. 

1. САЩ не разполагат с достатъчни доказателства, за да прибегнат до по-твърди санкции.

След анексирането на Крим идеята беше, че ако Русия навлезе в източната част на Украйна, това ще бъде достатъчен претекст за предприемането на по-обхватни и ефективни санкции. Ситуацията обаче се разви по различен начин.

Американската администрация е убедена, че Кремъл ръководи про-руските протести във вътрешността на Украйна, но засега не успява да открои достатъчно доказателства за това. Тази невъзможност за доказване на директна руска намеса и фактът, че струпването на руски военни части се случва от руската страна на граница, ограничават възможността за налагане на тежки и всеобхватни санцкии.

2. Европа също трябва да се присъедини.

Докато Ангела Меркел не убеди европейските си колеги, че трябва да заемат по-твърда позиция спрямо Русия, вероятно САЩ ще трябва да чакат. „Ако не успеем да гарантираме участието на Европа, по-сериозните санкции няма да имат достатъчен ефект“, смята бившият съветникът по отбраната на вицепрезидента Джо Байдън Джулиан Смит.

3. Съществува риск от самостоятелни действия и не е сигурно доколко този риск е оправдан.

Въпреки че американската администрация е окуражена от успеха, който донесоха твърдите санкции срещу Иран, Русия е съвсем друга история – тя е осмата по големина икономика в света. Освен това Иран вече беше значително изолиран, а съкрушителните санкции, наложени през 2012 г., бяха комбинация от президентски укази, резолюции на ООН и декрети на Конгреса.

4. Американското влияние не е толкова голямо.

Европа е много по-тясно свързана с Русия, отколкото САЩ. Затова и европейските санкции върху редица сектори на руската икономика биха били много по-ефективни от американски такива. За сравнение, търговията между САЩ и Русия се е равнявала на едва 40 млрд. долара през миналата година – около 1% от цялата американска търговия, по данни на Търговския департамент на САЩ.

5. Трябва да се има предвид и обратния ефект.

Ако САЩ се прицели в руския енергиен сектор и прекрати търговията или забрани на американските компании да развиват бизнес в Русия, това ще има известен обратен ефект върху някои големи щатски корпорации.

Производителят на самолети Boeing например разчита на титан от Сибир и е инвестирал 7 млрд. долара в Русия от 1990 г. насам. Освен това компанията планира да изкупи руски титан за 18 млрд. долара в следващите години. Петролната компания Exxon Mobil също има тясно партньорство с държавния петролен гигант Rosneft.

Разбира се, има и хора, които смятат, че САЩ трябва да престанат да чакат Европа и да действат веднага. Срамно е, че САЩ не налагат по-строги санкции на Русия, смята американският посланик в Украйна между 2003 и 2006 г. Джон Хербст. Според него страната му трябва да спре достъпа на някои руски компании до американските капиталови пазари или да си сътрудничи с Великобритания за налагането на забрани на големите руски банки да развиват дейност в Лондон.

Откъсването на руския енергиен сектор от американските капиталови пазари ще има разрушителен ефект, убеден е посланикът в Украйна от 2006 до 2009 г. Уилиям Тейлър.

„Интензивността на капитала в газовата и петролната индустрии на Русия е много голяма. Откъсването им от американските източници на финансиране ще бъде голям удар за тях“, каза той. Дипломатът признава, че санкциите биха били по-ефективни, ако и Европа се присъедини към тях, но не смята, че това трябва да спира САЩ да действат сами.

Най-ефективното оръжие, което САЩ може да използват, обаче може би е това, което склони Иран да седне на масата на преговорите миналата година. През март 2012 г. САЩ и ЕС убедиха Обществото за световни междубанкови финансови телекомуникации (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications – Swift) да преустанови услугите си към всички ирански финансови институции и по този начин на практика направи невъзможни паричните преводи между банките в страната.

Да се направи същото спрямо Русия обаче отново изисква сътрудничеството на ЕС, тъй като Swift е базирано в Белгия и САЩ нямат пряк контрол върху Обществото.

„Постановяването на санкции от страна на Swift е финансовият еквивалент на ядрен удар“, казва професорът по международни финанси в бизнес школата Fuqua към Университета Дюк Кембъл Харви. „Употребата на тези санкции е като ядрено оръжие. И в случая е точно така, защото прилагането им върху Русия ще има очевидни странични ефекти“, добави той.

Още за кризата около Украйна вижте в материала на Bloomberg!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:04 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

38
rate up comment 1 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
да-за бързината я имаше, но аз лично сега щях да съм много по-умерен и по-неутрален...ама явно е въпрос на вкус-аз щях да топам топката и само да викам-ужас ужас...направо нямам думи ужас, гледай кво става...И чак като разбера какъв ни е кярът като реакция-тогава да реагирам. Вярно-щях да бъда обвинен в про-руски пристрастия, заради забавянето, но не сме го сложили там(под ние разбирам съвсем чисто и искрено народът в най-широк смисъл, щото е все пак мин. на всички) да си пази рейтингът, а да работи за държавата.Но отбелязвам:Антон Стоянов-получил на 17.04 червена звезда! От името на партията ти благодаря:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 2 rate down comment 4
data
преди 10 години
само да кажа че съм силно впечатлен от Вигенин ( въпреки че ми е силно антипатичен външно ) - доста добре и бързо се ориентира в обстановката !п.п. можеш дори да си го запишеш като хвалебствие за външната политика на любимата партия :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 6 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
два въпроса-как за 3 мин имаш 2 палеца нагоре при тоя пост и как пишеш такива постове?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 12 rate down comment 1
kalendar
преди 10 години
искам да кажа, че стъпки в посока-търговия на петрол в не-долари се правят и сега...дали пътя ще се извърви докрай е друга тема. Но Русия има какво да изнася за Китай-не газ, а петрол, така че да компенсира липсата на пазара в ЕС. И има и другаде къде да се изнася:) Не много места, но има:) Но виж-няма много места от където да се вкарва. Хартийки по-лесно се произвеждат от копане на петрол и газ. А кво ще стане-ще видим, аз лично съм песимист за ЕС и за БГ. За БГ най-малко щото ЕС и в момента ни жертва-гледай кво става с Южен поток, а никой не споменава Северен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 10 години
тука както казва Мави - предстои да разберем :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 12
lordrad
преди 10 години
Най-сериозният и бързо нарастващ риск за Русия е влизането на страната във финансова криза, тъй като санкциите на Запада и продължаващата руска намеса в Украйна тласкат и двете държави към разрушение. Руските частни фирми са изключени от световните капиталови пазари почти изцяло. Бизнесът в Русия вече е в кредитна криза, което води до страхове, че фирмите няма да могат да рефинансират задълженията си без държавна подкрепа, пише Амброуз Еванс-Причард в The Telegraph. Руските частни фирми са изключени от световните капиталови пазари почти изцяло. Бизнесът в Русия вече е в кредитна криза, което води до страхове, че фирмите няма да могат да рефинансират задълженията си без държавна подкрепа, пише Амброуз Еванс-Причард в The Telegraph. "Няма емисии на еврооблигации вече шест седмици. Това не може да продължава дълго време и се превръща в огромен проблем ", предупреждава служител от голяма руска банка, пожелал анонимност. "Компаниите трябва да рефинансират над 10 млрд. долара на месец, а нищо не се движи. Пазарите са изненадващо спокойни в това отношение, имайки предвид колко голяма е опасността. Най-голямата уязвимост на Русия е пазарът на облигации". Ларс Кристенсен от Danske Bank твърди, че руската икономика вече е в рецесия и може да се свие с 4% ако има нови санкции. Страната рискува повторение на събитията от 2008 г., когато изтичането на капитали предизвика серийни фалити и банкова криза. "Налице е свиване на кредитирането и значителен шок в цената на капитала. Ставащото би могло да бъде толкова лошо, колкото кризата Lehman. Досега, през тази година, от Русия са изнесени капитали на стойност 65 млрд. долара, спрямо изтичане на 135 млрд. долара през цялата 2008 г.", отчита Кристенсен. Според него "пазарите изглежда се обзалагат, че Кремъл не може да остави нещата да се влошат в Украйна, защото това би било лудост, но вече се случва, така или иначе. Смятаме, че ще има много по-сериозна корекция на руските пазари". Bank of America прогнозира, че драматичната конфронтация в Източна Украйна през последните три дни "рязко увеличава рисковете от гражданска война" и поражда страхове от по-строги мерки от страна на ЕС, САЩ, Япония и Канада.Външните министри на Европейския съюз вече постигнаха съгласие за трета фаза на санкциите срещу Русия, като този път целите ще бъдат икономически и финансови. Това ще се случи, ако президентът Владимир Путин изпрати войски в Източна Украйна или се опита да анексира други украински територии освен Крим. Уилям Хейг, външният министър на Великобритания, обяви, че тази линия вече е прекрачена, след като тежко въоръжени "проруски" части окупираха сгради и летища в редица украински градове, повтаряйки това, което се случи в Крим. Въпреки това, ЕС изпраща смесени сигнали. Брюксел настоява за ускоряване на плановете да се намали зависимостта от вноса на петрол и газ от Русия и тихо замрази проекта "Южен поток" на "Газпром". ЕС също така се закани да подпише сделка за асоцииране на Украйна, включително с клауза за отбрана. Но политиката на санкции, налагани от Европа, досега е до голяма степен символична, заради възраженията на България, Кипър, Люксембург и други държави, които имат "специални отношения" с Русия. Това обаче може да се промени в момента, в който Германия реши да втвърди позицията си. Заместник-канцлерът Зигмар Габриел заяви, че Европа е въвлечена в "тлеещ, взривоопасен конфликт", като предупреди, че Западът трябва да понесе тежестта, дори ако това означава налагане на допълнителни санкции. Вашингтон от друга страна не бърза, защото стяга примката около Кремъл с други средства. Щатските регулаторни агенции оказват натиск върху банките в целия свят, да се отдръпнат от Русия. Крис Уийфър от Macro Advisory в Москва коментира, че чуждестранните инвеститори вече сами налагат санкции срещу Русия, като отлагат инвестиционните и търговските сделки, в очакване на развръзката на конфликта в Украйна. Според Уийфър икономическият спад и слабата рубла, която поевтиня с над 9% през тази година, ще принудят Кремъл да търси начин за излизане от кризата. А решението на Миньорския съюз на Донбас да остане лоялен към Киев и да се разграничи от проруските протестиращи трябва да накара Путин да се замисли за руските действия в Източна Украйна. Анализ на Шведската агенция по отбрана сочи, че Русия рискува продължителна война с украински националисти и "военно стратегически преразход", който ще отслаби руските позиции в Централна Азия и по границата с Китай. Руската централна банка има 490 млрд. долара, за да защити рублата, но тези средства няма да са достатъчни без затягане на паричното предлагане, на фона задълбочаващата се рецесия. Ето защо банката балансира на тънко въже, позволявайки на рублата да поевтинява сравнително плавно, като в същото време харчи по 200 млн. долара на ден от валутните си резерви, за да забавя процеса. В доклад на Сбербанк се отчита, че Русия има 714 млрд. долара външен дълг, от който 427 млрд. долара дължат компаниите, 207 млрд. долара, банките и 62 млрд. долара, държавните учреждения. Петролният гигант Роснефт например разчита на външния дълг за 90% на своето финансиране. Чуждестранни инвеститори държат близо 70% от фрий-флоут /свободни за търговия/ акциите руския фондов пазар, който засега е паднал само с 10% през тази година От Сбербанк предупреждават, че засилването на санкциите би могло да доведе до срив с 30% на основния индекс RTS на Московската фондова борса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 9 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
тук съм съгласен-различни са, ама различни или не са 1/6 от населението, грубо казано колкото са всичкото бял човек:) Та да не се окаже, че нямат нужда от нас:) Исторически ние сме били изоставащите зад тях с хилядолетия, та бързо ще наваксат-културата я имат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 4 rate down comment 6
data
преди 10 години
Въпреки че ще ме оплюят, в момента Китай е доста по-назад технологично за да оспори първенството на САЩ , да не говорим че културно , езиково и етнически е доста различен от останалия развит свят
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 2
data
преди 10 години
съгласен съм че елементарната екстраполация не върши работа в случая , но динамиката действа и в двете посоки - не го забравяй
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 6 rate down comment 4
georgi_shum
преди 10 години
Какво искаш да кажеш с тия линкове? С интерес чакам да видя търговията петролни опции в юани.. па макар и деномирини (т.е пак прекарани през доларовата стойност), макар че както си пише все още никой не се ангажира с дата, когато това ще тръгне.. Не че защитавам долара или САЩ - но както казва и data, да подържаш световна валута не е шега. Само Китай може да оспори този статут на долара (не Русия). Но докато курса на юана е еластичен ( т.е не е свободно търгуван) това няма как да стане. ( не казвам че един ден няма стане, но ще минат десетилие - две до тогава).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още