IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

"Газпром" прокарва пътя на газа си на изток

Газовият гигант договори техническите параметри за доставките на газ в Китай, остават преговорите по цената

13:38 | 10.04.14 г. 14
"Газпром" прокарва пътя на газа си на изток

„Газпром” и Китайската национална нефтогазова корпорация са договорили техническите подробности за изграждането на газопровод между Русия и Китай, съобщи руският газов гигант. Това е станало по време на работна среща, на която са участвали ръководителите на двете компании – Алексей Милер и Чжоу Цзинпин.

Основната тема на разговорите е била доставката на руски природен газ в Китай. Първите договорки в тази насока бяха постигнати през есента на 2013 година, когато двете страни подписаха споразумение за доставка на газ. 

Има значителен прогрес по преговорите, коментират и двамата ръководители на газовите компании. Въпросите за техническата реализация са изчистени и остават преговорите за цената на природния газ.

„Следващият кръг от преговори ще се проведe в Москва в края на април”, коментира след срещата Алексей Милер.

След конфликта в Украйна и задълбочаването на проблемите с отцепването на Крим, ЕС коментира, че ще разработи план за намаляването на енергийната зависимост на общността. Близо една трета от доставките на газ в ЕС идва от Русия. За някои от държавите, сред които България, обаче Русия е основен източник на природен газ, като дори и трасето е само едно – през територията на Украйна.

В замяна на европейските планове за ограничаване на зависимостта и Русия започна да търси алтернативни пазари за своя газ. Един от пътищата затова е в източна посока. Освен Китай, и други азиатски държави са потенциални клиенти на руските газови гиганти.

На първо време, според подписаните досега договори Русия ще доставя по 38 млрд. куб. метра газ годишно за Китай. За сравнение, доставките за Европа са в размер на около 160 млрд. куб. метра газ годишно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:16 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 1 rate down comment 2
Pyramid
преди 10 години
Системата реже от текста, хора. Написваш 10-15 реда, натискаш бутона...и постът е ПРАЗЕН.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 4
Pyramid
преди 10 години
И до Китай от сибир е по-близко отколкото до Европа, и китайците имат, ама яки, резерви от горещи пари - нещо, която Хамериката, ако ще и да ги печата,
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 8
Pyramid
преди 10 години
Ей сега вече ще преорат тайгата и ще пуснат тръби за износ на поне /още/ 200 милиарда кубика годишно. Да, с отстъпка яка /за количество/ но, такъв ще го покажат на ЕВропата, че няма да и хареса.И на чичо Сам ще го покажат, оти той е далече през океана и ще си мечтае за такъв експорт за поднебесната, и ще мига на парцали. Абе, уплашиха те Иванча с пищовче, ама - хАйде, от него да мине - той ще си го премести в другия крачол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още