Международната рейтингова агенция Standard & Poor’s запази кредитният рейтинг на Гърция от В-, което е шест стъпки под инвестиционния клас. Агенцията посочва, че дългът на южната ни съседка остава огромен, въпреки че финансовото състояние се подобрява, пише Bloomberg.
Дългосрочният рейтинг по дълга на средиземноморската страна в местна валута остава В- със стабилна перспектива, посочва S&P в своето официално становище.
„Стъпките, които гръцкото правителство предприе, за да заздрави институционалната си рамка и да подобри ефективността на политиките си, имат положително външно и финансово влияние. Външната уязвимост на Гърция продължава да е налице заради високото ниво на външния дълг, дефлацията и ограничената парична гъвкавост“, посочва базираната в Ню Йорк компания.
S&P, която на 18-и декември 2012 г. повиши рейтинга на Гърция до В- от „слективен фалит“, счита, че ребалансирането на икономиката вече е започнало.
Друга водеща рейтингова агенция - Moody’s Investors Service, оценява дълга на Гърция с Саа3, което е девет степени под инвестиционния клас. По скалата на третата водеща агенция Fitch Ratings кредитният рейтинг на Гърция също е шест степени под инвестиционния клас, или В-.
Тази седмица тройката кредитори – Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка и Международния валутен фонд – приключи своята шестмесечна мисия в Гърция. Експертите заключиха, че страната е готова да посрещне финансовите си цели.
Във вторник заместник-финансовият министър на южната ни съседка Христос Стайкурас заяви, че през 2013 г. правителството е постигнало бюджетен излишък преди лихви в размер на 2,9 млрд. евро (4 млрд. долара). Сумата е по-висока от предишната прогноза за положителен бюджетен баланс за 812 млн. евро.
Тази година икономиката на Гърция ще се разшири за пръв път от седем години насам, прогнозира от своя страна Европейската комисия (ЕК).
Припомняме, че средиземноморската страна разпали дълговата криза в Европа преди четири години. Тогава бюджетният дефицит на Атина нарасна пет пъти повече от заложената граница. От тогава до днес страната получи два спасителни пакета на обща стойност 240 млрд. евро и през 2012 г. претърпя най-голямото преструктуриране на държавен дълг в историята.
преди 10 години Уволниха много скъпоплатени търтеи на държавна работа и сега им плащат малки помощи за безработни--------------------------------------------Ей така се прецаква икономиката: сега не само уволнените, скъпо-платени търтеи са зле, ами и хората, които до вчера са имали работа, като са продавали стоките и услугите, които произвеждат, вкл. и на такива търтеи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Къде ще работиш, при 27% безработица? Уволниха много скъпоплатени търтеи на държавна работа и сега им плащат малки помощи за безработни, но това не означава, че са се оправили. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години а бяха в невиждана криза и фалит....и оня с о4илата каза 4е тепърва ще потъват........и ние сме били рай..........пак ще се ходи да се работи там отговор Сигнализирай за неуместен коментар