Българското правителство трябва да се разграничи от всякакви действия и от политиката на "Атака". Това заяви на пресконференция в Европейския парламент (ЕП) в Страсбург председателят на групата на социалистите и демократите (С&Д) Ханес Свобода часове преди очаквания дебат за България в Европарламента.
Той отново коментира, че в България има проблем, посочва БТА. Свобода добави, че покрай неотдавнашното заседание на Партията на европейските социалисти в София е разговарял с представители на протестиращите и на държавните институции. Според него, ако Европейската народна партия (ЕНП) е действала с Унгария, където управлява правителство от дясното европейско политическо семейство, както сега действа по въпроса с България, "щяхме да бъдем в много по-добра ситуация".
Свобода бе запитан дали не легитимира сътрудничеството на правителството с "Атака" заради това, че при тройната коалиция фирмата, в която е работила съпругата му, е получила голяма обществена поръчка у нас. „Аз не съм легитимирал нищо - не и сътрудничество с "Атака". Вече казах, че българското правителство трябва да се разграничи от всички политики на тази партия и това е много ясно. "Атака" не споделя нашите ценности и ние няма как да споделим нейните“, каза Свобода, цитиран от БНР.
Той добави, че не е бил против дебати за България, а против това те да се провеждат днес - защото, според него, по-подходящо би било дискусията в пленарна зала да бъде през септември - след обсъждания в Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.
По-рано днес от парламентарната група на ЕНП разпространиха писмено становището на евродепутатите Манфред Вебер и Вероник Матийо по повод България, посочва БТА. Според Вебер за С&Д нарушенията на човешките права са проблем, но не и когато ги нарушават социалистически правителства. Матийо допълва, че "предвожданото от българските социалисти коалиционно правителство не разполага с мнозинство в Народното събрание и разчита на услужливото парламентарно поведение на ултранационалистическата, ксенофобска и антиевропейска партия "Атака"". По нейните думи в изявлението от 26 юни на председателя на Народното събрание Михаил Миков българските медии са били нападнати заради "неуместно отразяване" на протестите. В това изявление намират своя отзвук и изказвания на председателя на "Атака" Волен Сидеров, допълва тя.
"През последната година бяхме свидетели на постоянните опити на С&Д да превърнат Европейския парламент в орган на съдебната и изпълнителната власт с преднамерената цел да бъдат опозорени правителства, оглавявани от партии от ЕНП. Когато става дума за правителства, предвождани от социалисти, те блокират всякакви опити за парламентарен дебат, което в крайна сметка е основната функция на всеки законодателен орган. Лицемерието им не спира да ни учудва. Да наречем "двойни стандарти" това, което те правят, е просто меко казано", заявяват Вебер и Матийо.
Снощи извънредно Европейския парламент прие промяна в дневния си ред и днес следобед ще обсъди обстановката в нашата страна. По предложение на Вебер разискванията ще засегнат и въпроса за свикването на предсрочни избори в България.
Вчера в изказване в пленарната зала на ЕП евродепутатът Слави Бинев пък поиска оспорване на изборния резултат от 12 май. Той изпрати и официалната си позиция в писмо към Европейската комисия.
„Европарламентът трябва да подкрепи ощетените от изборните фалшификации български партии, в противен случай се посяга на фундамента на демокрацията в Република България. В момента хората в България отново са на улицата, искащи нов Изборен кодекс и ново Правителство”, категорична бе позицията, изложена в писмото му.
Повече новини за света прочетете в Dnes.bg
преди 11 години Щото с вас може да се говори ли, железо ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Този "факт" пък е най-маловажен. Кой имал заместник председател. Защо ви е герб? Да ви легитимира глупостите ли? Къткайте си там Сидеров, той ви крепи сбирщината. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Цапкаме ли, душа? И под тази статия се изцапка. Браво! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Както не му е работа и да дава или не подкрепа на СтанишеФ !Не че имаше особен смисъл де :):):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Не му е работа на г-н Свобода да се бърка в нашата политика. Да си гледа неговата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Извини се бе! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Айде бе Jelenski липсваш ми. Даже ПЕС-а не иска да се любите с Атака пък без тях нали се сещаш пак сте се хванали за палците и ще се надявате местан да не е много exited. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Дори и ПЕС-овете обърнаха гръб на нашите ***. Може би чакат вече и майките им да се откажат от тях, за да сдадат властта? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Май ПЕС разбраха, че са направили грешка с подкрепата си за Станишев. Е, по-добре късно, отколкото никога. Но защо ми се струва, че просто искат да излязат сухи от водата? Правилно действате, другари! Ха сега и малко по-смело. Вие си знаете как. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А докато бяхте тука, го потупвахте вашето момче по гърба... отговор Сигнализирай за неуместен коментар